Cupra Born - nowe brzmienie EV | MOTOFAKTOR

Cupra Born - nowe brzmienie EV

person Adrian Januszkiewicz 24/05/2021

Inżynierowie opracowując model Cupra Born musieli zdecydować, jaki dźwięk będzie emitować EV przy mniejszych prędkościach.

Brak silnika spalinowego powoduje, że samochody elektryczne nie wytwarzają niemal żadnego dźwięku podczas podróży. W przypadku Cupra Born, pierwszego w pełni elektrycznego modelu marki, postanowiono zaprojektować ekskluzywny, wywołujący emocje dźwięk, który po raz pierwszy został zaprezentowany podczas światowej premiery “The Impulse”, nowego podcastu Cupra Tribe.

Cupra to marka wzbudzająca wiele emocji. Przy projektowaniu samochodu angażujemy w swoją pracę wszystkie zmysły, a szczególnie wzrok, dotyk i słuch. To właśnie dźwięk samochodu potęguje wszystkie doznania z podróży. Francesca Sangalli szefowa Działu Barw, Kroju i Strategii w Cupra

Elektryczna potrzeba dźwięku

Przepisy Unii Europejskiej wymagają od producentów, aby wszystkie pojazdy elektryczne były wyposażone w system AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System). Rozwiązanie ma umożliwić emisję dźwięku o określonym poziomie natężenia podczas jazdy z prędkością mniejszą niż 20km/h. Wynika to z kwestii zapewnienia bezpieczeństwa pieszym, w szczególności osobom niewidomym, oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku modelu Cupra Born inżynierowie ustawili dźwięk tak, by był wciąż wyraźnie słyszalny nawet przy prędkości powyżej 40 km/h.

Ta akustyczna nowość jest częścią rewolucji, która ma być impulsem do elektrycznej transformacji firmy. Antonio Labate Dyrektor ds. Strategii, Rozwoju Biznesu i Operacji w Cupra

Naturalny odgłos

Unikalny dźwięk, który emituje elektryczny Born, został zaprojektowany przy użyciu czterech materiałów charakterystycznych dla marki Cupra: miedzi, włókna węglowego, kamienia i drewna. Kompozytorzy dołożyli przy tym starań, by brzmienie modelu oddawało dynamiczny charakter Barcelony, która stanowiła inspirację od początku procesu projektowania modelu.

The Impulse – nowy podcast Cupra Trible

Sygnał Borna został po raz pierwszy zaprezentowany w odcinku anglojęzycznego podcastu Cupra Tribe, “The Impulse”, który jest dostępny w Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i Ivoox. Kolejne odcinki programu będą poruszały tematy inicjatyw marki Cupra, takich jak serial Cupra “RPM”, mistrzostwa Extreme E, współpraca z marką modową Mikkakus.

 

Premiera online Cupry Born odbędzie się we wtorek 25.05 o godzinie 12. Relację z prezentacji modelu można śledzić TUTAJ oraz na platformach Twitter i Linkedin.

Źródło: Cupra

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).