Continental: cyfryzacja zwiększy bezpieczeństwo na drogach | MOTOFAKTOR

Continental: cyfryzacja zwiększy bezpieczeństwo na drogach

person Adrian Januszkiewicz 2/08/2018

Continental będzie wykorzystywał technologię kamer do rozszerzania swoich systemów wspomagania radarowego i zwiększenia bezpieczeństwa przy kontakcie z pieszymi i rowerzystami.

Dział technologiczny Continental pokaże przyszłość asystenta skrętu w prawo dla pojazdów ciężarowych na 67. wystawie pojazdów użytkowych IAA, która odbędzie się w dniach 20-27 września w Hanowerze w Niemczech. Eksperci spółki intensywnie pracują nad przyszłymi generacjami systemu opartego na radarze, który już jest oferowany przez Continental dla rynku OE. Prowadzone są również prace nad odpowiednimi rozwiązaniami modernizacyjnymi. W ciągu następnych kilku lat te systemy pomocy będą jeszcze bardziej skuteczne dzięki dodatkowemu wykorzystaniu kamer, a następnie dzięki sztucznej inteligencji.

 

Szczególnie w ruchu miejskim może się zdarzyć, że pojazdy ciężarowe skręcając w prawo uderzają w rowerzystów lub pieszych. Z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na obowiązkowy montaż asystentów skrętu w ciężarówkach. Jednak w najbliższych latach nie zanosi się na to, że powstaną ogólnounijne przepisy w tym zakresie. Właśnie dlatego kraje takie jak Niemcy polegają na dobrowolnym zaangażowaniu branży motoryzacyjnej i transportowej, aby instalować asystentów skrętu fabrycznie lub domontowywać je do ciężarówek. Systemy te są tam bardzo popularne, ponieważ zapobiegają dużej liczbie wypadków. Intensywne prace Continental nad dalszym rozwojem asystenta skrętu w prawo nie tylko zwiększają bezpieczeństwo na drodze, ale także mają na celu zapobieganie fałszywym alarmom kierowców w przyszłości.

Trzy generacje bezpieczeństwa: od radaru przez kamerę po sztuczną inteligencję

Nowoczesne systemy pomocy, takie jak te, które Continental oferuje już w przypadku oryginalnego wyposażenia, mogą ostrzec kierowców pojazdów użytkowych, gdy pieszy lub rowerzysta znajduje się w martwym punkcie. System oparty na radarach określa pozycję użytkowników dróg i oblicza czas do wystąpienia kolizji. Druga generacja asystenta skrętu w prawo będzie jeszcze bardziej wydajna. Z większą dokładnością rozróżni sytuacje niebezpieczne i inne niż niebezpieczne, a aby to osiągnąć, system oparty na radarach zostanie rozszerzony o kamery. W ciągu zaledwie kilku lat asystent skrętu będzie potrafił dokładnie interpretować nawet złożone i nieprzewidywalne sytuacje w ruchu drogowym i ostrzegać kierowcę. Automatyczne hamowanie awaryjne jest również technicznie wykonalne. Rozpoznawanie gestów jest jednym z systemów używanych do tego. Wykorzystuje uczenie maszynowe, sztuczne sieci neuronowe i techniki obrazowania, aby wykryć zbliżającego się rowerzystę o wiele szybciej niż było to możliwe wcześniej. Sztuczna inteligencja powie również asystentowi skrętu w prawo, w którym kierunku porusza się pieszy lub rowerzysta.

"Dokonaj cyfrowego skoku!" Continental przedstawia innowacje, które pozwolą przejść do epoki cyfrowej

Continental Innovation Truck, pojazd demonstracyjny, ma już zainstalowany system z rozpoznawaniem gestów – i ten system będzie dostępny na rynku seryjnym w ciągu zaledwie kilku lat. Odwiedzający targi pojazdów użytkowych IAA w Hanoverze będą mogli zobaczyć obie generacje  tych systemów w Innovation Trucku na terenach otwartych i na stanowisku Continental B11 / A06 w hali 17.

 

Zgodnie z mottem Continental „Dokonaj cyfrowego skoku!”, dział technologiczny marki pokaże, w jaki sposób branża transportowa dokonuje skoku w kierunku cyfryzacji, a jednocześnie tworzy zupełnie nowy potencjał wydajności. Nacisk zostanie położony na indywidualne wyzwania stojące przed transportem miejskim, flotą i transportem dalekobieżnym – Continental zaprezentuje szeroką gamę rozwiązań służących sprostaniu tym wyzwaniom. Mottem marki na targach IAA 2016 było „Tradycja. Zaufanie. Transformacja „- i Continental, pozostając wiernym temu hasłu będzie pokazywał odwiedzającym, że skok do cyfrowego świata może stworzyć prawdziwe możliwości … oraz doprowadzić do większego sukcesu.

Ze względu na gwałtownie rosnący ruch miejski coraz ważniejsze staje się ograniczanie emisji i wypadków. Odpowiedzi Continental na tę kwestię promują zrównoważony transport miejski, pomagając nam zbliżyć się do „Vision Zero” (zero wypadków drogowych). Asystent skrętu w prawo jest tylko jednym z wielu przykładów. Na trasach długodystansowych przepisy bezpieczeństwa – w odpowiedzi na rosnącą liczbę poważnych wypadków ciężarówek – i bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące emisji okazują się wyzwaniem dla producentów. Firmy transportowe muszą także kontrolować koszty paliwa i maksymalizować czas pracy. Wydajność jest również słowem kluczowym w biurze floty. W obliczu ostrej konkurencji i stosunkowo niewielkich luk, każda firma przewozowa, która chce się utrzymać potrzebuje cyfrowego centrum kontroli, które wykorzystuje również dane w czasie rzeczywistym. Dzięki cyfrowemu doświadczeniu i szerokiej gamie opon, resorów pneumatycznych, technologii napędowej, systemów wspomagających kierowcę i rozwiązań do zarządzania flotą, Continental oferuje technologie, które doprowadzą do sukcesu w świecie pojazdów użytkowych – i jest w stanie sprostać rosnącym wymaganiom branży.

 

Continental zaprezentuje swoje najnowsze produkty i rozwiązania na wystawie IAA Commercial Vehicles w hali 17, stoisku B11/A06. Dział technologiczny zaprezentuje również swoje premiery podczas konferencji prasowej IAA 19 września, w godzinach 14:15-14:40 w pokoju 3B Centrum Konferencyjnego.

 

Źródło: Continental

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).