Co 4. auto używane z napędem 4×4 | MOTOFAKTOR

Co 4. auto używane z napędem 4x4

Według raportu Barometr AAA AUTO w grudniu 2023 roku w Polsce oferowano 198 740 aut z drugiej ręki, z czego około 25% to były samochody z napędem 4x4.

Jazda zimą może być trudna i nie każdy samochód jest odpowiednio wyposażony, aby poradzić sobie z trudniejszymi warunkami na drodze. Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie każdy SUV jest wyposażony w napęd 4×4. Wiele modnych obecnie crossover-ów ma napęd tylko na jedną oś. Według danych AAA AUTO wśród aut z napędem na obie osie to właśnie SUVów było najwięcej oferowanych do sprzedaży na wtórnym rynku w grudniu ub.r. – 16 522 oferty, których mediana cen wynosiła 73 500 zł. To mniej niż mediana cen dla wszystkich rodzajów nadwozi aut z napędem 4×4, ponieważ w grudniu ub.r. wynosiła ona 79 000 zł.

Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO
Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. Fot. AAA AUTO

„Na rynku wtórnym jest spora oferta aut z napędem na obie osie. W grudniu ubiegłego roku było oferowanych ponad 46 tysięcy takich samochodów, a kupujący mogli wybierać zarówno wśród drogich, bogato wyposażonych modeli, jak i rodzinnych aut w wersji budżetowej. Napęd na cztery koła, zapewniający lepszą przyczepność, to zdecydowana zaleta, chociaż należy pamiętać, że zwiększa wagę auta i podnosi jego cenę” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Jak wynika z danych AAA AUTO, w grudniu 2023 r. wśród aut z napędem na obie osie, droższe od SUVów były kabriolety, coupe i sedany. Ich mediany cen wynosiły odpowiednio: 241 250 zł, 149 000 zł i 107 000 zł. Były one też najmłodsze, ponieważ ich mediany wieku zawierały się w przedziale 6-7 lat, a dla porównania mediana wieku SUVów wynosiła niemal 9 lat. W przeciwieństwie do samochodów z napędem na jedną oś, oferowane na wtórnym rynku auta 4×4 w zdecydowanej większości były wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

Najczęściej oferowane do sprzedaży rodzaje nadwozi aut z napędem 4x4 na rynku wtórnym w Polsce, w grudniu 2023 r. Źródło: AAA AUTO

Jak podaje AAA AUTO, najczęściej oferowanym do sprzedaży w grudniu ub.r. modelem z napędem 4×4 było Audi A6, a jego mediana cen wynosiła 59 000 zł. Na drugim miejscu znalazło się BMW X3 z medianą cen 64 000 zł, a trzecie miejsce należało do Audi Q5, którego mediana cen wynosiła 79 900 zł.

Do najtańszych modeli należały zaś: Land Rover Freelander (mediana cen 12 150 zł), Subaru Legacy (mediana cen 17 990 zł), Suzuki Grand Vitara (mediana cen 25 900 zł), Subaru Forester (mediana cen 31 000 zł), Mitsubishi Outlander (mediana cen 35 900 zł) lub Mercedes ML (mediana cen 41 900 zł).

Źródło: AAA AUTO

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).