Ciężarówki na LNG ruszają na polskie drogi | MOTOFAKTOR

Ciężarówki na LNG ruszają na polskie drogi

PGNiG Obrót Detaliczny oraz firma Bisek-Asfalt zawarły największy na polskim rynku kontrakt na dostawy skroplonego gazu dla floty pojazdów ciężarowych.

Kontrakt podpisany został w Kostomłotach (dolnośląskie), w siedzibie firmy Bisek-Asfalt, która specjalizuje się w branży robót drogowych i transportu specjalistycznego i dysponuje 27 ciągnikami siodłowymi zasilanymi paliwem LNG.

To największy pod względem wolumenu kontrakt, jaki podpisujemy z przedsiębiorcą, który na co dzień zarządza flotą ciągników siodłowych.

prezes PGNiG OD w rozmowie z PAP - Henryk Mucha

 

Mucha zaznaczył również, że jest to największy tego typu kontrakt w skali całego kraju. W jego opinii, wprowadzenie zerowej stawki podatku akcyzowego na ekologiczne paliwa gazowe służące do celów transportowych i związana z tym możliwość obniżenia ceny gazu CNG i LNG średnio o 10%, korzystnie wpłynie na rozwój gazomobilności w polskim transporcie.

 

Jak poinformował Michał Bisek, prezes Bisek-Asfalt, firma już od 2013 roku prowadziła doświadczenia z napędem gazowym, które wykazały, że jego użytkowanie jest bardzo opłacalne.

Potwierdziły się nasze oczekiwania co do ekonomicznej strony projektu.

prezes Bisek-Asfalt - Michał Bisek

 

Według niego, w perspektywie 10-15 lat technologia LNG będzie wykorzystywana w około 20% pojazdów.

 

Jak podkreślił Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG S.A., gaz w silnikach samochodowych wytwarza bardzo niewiele zanieczyszczeń w porównaniu z paliwami ropopochodnymi.

To jest paliwo kilkukrotnie czystsze, jeśli chodzi o cząstki stałe i ponad 90% czystsze, jeśli chodzi o emisję tlenków azotu.

wiceprezes PGNiG S.A. - Maciej Woźniak

 

Źródło: PAP

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).