Ciężarówki na LNG ruszają na polskie drogi | MOTOFAKTOR

PGNiG Obrót Detaliczny oraz firma Bisek-Asfalt zawarły największy na polskim rynku kontrakt na dostawy skroplonego gazu dla floty pojazdów ciężarowych.

Kontrakt podpisany został w Kostomłotach (dolnośląskie), w siedzibie firmy Bisek-Asfalt, która specjalizuje się w branży robót drogowych i transportu specjalistycznego i dysponuje 27 ciągnikami siodłowymi zasilanymi paliwem LNG.

To największy pod względem wolumenu kontrakt, jaki podpisujemy z przedsiębiorcą, który na co dzień zarządza flotą ciągników siodłowych. Henryk Mucha prezes PGNiG OD w rozmowie z PAP

 

Mucha zaznaczył również, że jest to największy tego typu kontrakt w skali całego kraju. W jego opinii, wprowadzenie zerowej stawki podatku akcyzowego na ekologiczne paliwa gazowe służące do celów transportowych i związana z tym możliwość obniżenia ceny gazu CNG i LNG średnio o 10%, korzystnie wpłynie na rozwój gazomobilności w polskim transporcie.

 

Jak poinformował Michał Bisek, prezes Bisek-Asfalt, firma już od 2013 roku prowadziła doświadczenia z napędem gazowym, które wykazały, że jego użytkowanie jest bardzo opłacalne.

Potwierdziły się nasze oczekiwania co do ekonomicznej strony projektu. Michał Bisek prezes Bisek-Asfalt

 

Według niego, w perspektywie 10-15 lat technologia LNG będzie wykorzystywana w około 20% pojazdów.

 

Jak podkreślił Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG S.A., gaz w silnikach samochodowych wytwarza bardzo niewiele zanieczyszczeń w porównaniu z paliwami ropopochodnymi.

To jest paliwo kilkukrotnie czystsze, jeśli chodzi o cząstki stałe i ponad 90% czystsze, jeśli chodzi o emisję tlenków azotu. Maciej Woźniak wiceprezes PGNiG S.A.

 

Źródło: PAP

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).