Chłodnice samochodowe | MOTOFAKTOR

Chłodnice samochodowe

person Redakcja 19/12/2017

Zwykle schowane przed wzrokiem użytkownika, a do tego pozbawione ruchomych elementów, chłodnice nie zaprzątają uwagi kierowcy. Tymczasem to właśnie od chłodnicy zależy bezpieczeństwo silnika, dlatego w starszych samochodach warto pamiętać o wymianie tego elementu na nowy.

Pracujący silnik spalinowy wykorzystuje zaledwie 30-40 proc. energii zawartej w paliwie. Pozostałą część oddaje w postaci ciepła, które musi zostać efektywnie odprowadzone do otoczenia, w przeciwnym razie jednostka ulegnie uszkodzeniu wskutek przegrzania. Zapobiega temu układ chłodzenia, w którym specjalny płyn odbiera ciepło, by następnie rozproszyć je przepływając przez chłodnicę.

 

Sama chłodnica składa się z gęstej sieci aluminiowych rurek, pokrytej małymi blaszkami, tzw. lamelkami. Ich zadaniem jest maksymalne zwiększenie powierzchni chłodnicy przy zachowaniu jej kompaktowych rozmiarów.

Znajdująca się z przodu pojazdu chłodnica z biegiem lat nie tylko intensywnie się brudzi, ale ulega mikrouszkodzeniom, np. od żwiru. Powyginane lub pozaklejane błotem lamelki nie mogą skutecznie odprowadzić ciepła, sprawność chłodnicy - a zarazem całego układu chłodzenia - odczuwalnie spada i silnik się przegrzewa. Constantin Iordache Valeo

 

O ile z chłodnicy można próbować usunąć zanieczyszczenia, o tyle praktycznie niemożliwe jest naprawienie powyginanych lamelek. Dodatkowo, żywotność chłodnicy liczy się w cyklach uruchomienia silnika.

Za każdym razem, gdy włączamy silnik, pompa wytwarza ciśnienie w całym układzie chłodzenia, które spada po wyłączeniu jednostki. Fale ciśnienia powodują rozszerzanie i kurczenie się elementów układu, w tym chłodnicy. To naturalne, że po ponad 100 tys. takich cykli mogą pojawić się drobne nieszczelności. Dlatego maksymalnie po 10 latach eksploatacji chłodnicę należy wymienić na nową, zanim zawiedzie i doprowadzi do przegrzania silnika. Constantin Iordache Valeo

 

Czym kierować się wybierając nowy produkt? Na rynku wybór jest bardzo duży, jednak chłodnica chłodnicy nierówna. Decydując się na chłodnicę od firmy dostarczającej na pierwszy montaż można mieć pewność, że wydajność cieplna chłodnicy jest dokładnie taka, jaką przewidział producent samochodu. Jeśli będzie zbyt mała, silnik narazimy na przegrzanie. Jeśli zbyt duża, jednostka będzie się nagrzewać wolniej, co spowoduje zwiększone zużycie paliwa i emisję toksycznych spalin. Producenci zamienników często stosują uniwersalne chłodnice pasujące do różnych modeli aut. W przypadku uznanych producentów części, współpracujących z producentami samochodów, są to dokładnie te same chłodnice, które trafiają na pierwszy montaż. Mechanik ma zatem pewność, że chłodnica będzie pasować idealnie, a kierowca – że część nie tylko będzie odpowiednio współdziałać z silnikiem, ale i wystarczy na kolejne lata.

Gwarancją na długowieczność markowej chłodnicy jest rygorystyczna kontrola jakości. W Valeo testujemy nie tylko jej szczelność, ale także odporność na zmiany ciśnienia, korozję, wstrząsy, a nawet naprężenia termiczne powstające, gdy układ jest bliski przegrzania. Warto stawiać na sprawdzone produkty renomowanych producentów. Constantin Iordache Valeo

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).