Certyfikowane opony Hankook w Taycanie | MOTOFAKTOR

Certyfikowane opony Hankook w Taycanie

Opona Hankook iON evo, będąca w oryginalnym wyposażeniu Porsche Taycana, otrzymała jako pierwsze seryjne ogumienie od Hankook certyfikat ISCC PLUS.

iON evo stanowi rozwinięcie wyścigowej opony Hankook iON Race, która od 2023 r. jest na zasadach wyłączności stosowana na pojazdach bolidach Formuły E i składa się w 45% z surowców ekologicznych. Nowy model iON evo jest pierwszą oponą z prestiżowym certyfikatem, która została dodana do oryginalnego wyposażenia nowej wersji elektrycznego Porsche Taycana.

„Opona iON evo wyróżniona certyfikatem ISCC PLUS to odzwierciedlenie naszych ambicji by tworzyć opony naprawdę zrównoważone” – mówi Klaus Krause, Vice President oraz Head of Europe Technical Center w firmie Hankook. – „Jesteśmy również dumni, że nasz europejski zakład produkcyjny na Węgrzech, w którym wytwarza się iON evo, jako druga spośród wszystkich lokalizacji Hankook na świecie otrzymał prestiżowy certyfikat ISCC PLUS. To, że Porsche w kontekście oryginalnego wyposażenia nowego Taycana stawia na iON evo, jest dla nas, rzecz jasna, zupełnie szczególnym dowodem zaufania. Dzięki naszym technologiom sprawdzonym w sportach motorowych opona Hankook o podwyższonych parametrach zrównoważoności i zoptymalizowanym oporze toczenia w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia zasięgu elektrycznych samochodów sportowych dysponujących sporą mocą” – mówi Krause.

Fot. Hankook

Materiały iON evo w obiegu zamkniętym

Mimo że nowe opony zostały wykonane w 45% z ekologicznych materiałów, projektantom Hankook udało się skoncentrować na zrównoważonym rozwoju bez kompromisów w kwestii bezpieczeństwa i użytkowości opon. Inżynierowie pracowali z materiałami odnawialnymi i z recyklingu, które są stabilne, elastyczne i trwałe, dorównując tradycyjnym tworzywom. Do użytych materiałów należą krzemionka z odpadów zbóż, kord materiałowy PET z recyklingu tworzyw sztucznych, biocyrkularny kauczuk syntetyczny z zamkniętego obiegu oraz naturalne żywice i sadza z recyklingu zużytych opon. W projektowaniu opon Hankook wykorzystał również doświadczenia związane z Formułą E, gdzie używana jest opona iON Race wykonana z ekologicznych materiałów.

Fot. Hankook

iON evo w nowym Taycanie

Opona iON evo z logo ISCC PLUS debiutuje w oryginalnym wyposażeniu Porsche Taycana w rozmiarach 245/40 R21 Y XL (przód) i 285/35 R21 Y XL (tył). Podobnie jak inne opony z linii iON, ten najnowszy model korzysta z mieszanki bieżnikowej zawierającej oleje roślinne, co sprawia, że bieżnik jest bardziej ekologiczny i trwalszy. Aby zapewnić wsparcie podczas dynamicznej jazdy, inżynierowie Hankook wzmocnili materiał boczny, zwiększając sztywność. Do stworzenia tych opon wykorzystali swoje doświadczenie zdobyte przy dotychczasowych homologacjach dla renomowanego producenta.

Poprawione zasięg i bezpieczeństwo podczas jazdy

Podobnie jak pozostałe opony iON, model iON evo z certyfikatem ISCC PLUS charakteryzuje się niższym oporem toczenia w porównaniu z tradycyjnymi oponami. Informacje przekazane przez Porsche wskazują, że opony te mogą zwiększyć zasięg Taycana z 21-calowym kołem Aero o nawet 40 km na jednym ładowaniu. Produkty Hankook iON zostały specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić natychmiastowe osiąganie wysokich momentów obrotowych w przypadku efektywnych pojazdów elektrycznych. Dla kierowców pojazdów elektrycznych oznacza to większy zasięg na jednym ładowaniu oraz lepsze poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Źródło: Hankook

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).