CATL wprowadza na rynek baterię CTP 3.0 „Qilin” | MOTOFAKTOR

CATL wprowadza na rynek baterię CTP 3.0 „Qilin”

person Adrian Januszkiewicz 29/06/2022

23 czerwca firma CATL wprowadziła na rynek Qilin, baterię III generacji w technologii CTP (cell-to-pack).

Baterie Qilin mają pozwolić osiągnąć zasięg samochodom elektrycznym ponad 1 000 kilometrów.

Integracja funkcji

W akumulatorze CTP 3.0 wewnętrzna belka poprzeczna, płyta chłodząca ciecz i podkładka termiczna zostały zintegrowane w wielofunkcyjną elastyczną warstwę pośrednią. Posiada również wbudowane mostki mikronowe wewnątrz warstwy pośredniej, które elastycznie dostosowują się do zmian wewnątrz ogniwa, poprawiając niezawodność baterii przez cały okres jej eksploatacji. Zintegrowana jednostka energetyczna, która składa się z ogniwa i wielofunkcyjnej elastycznej warstwy pośredniej, tworzy bardziej stabilną konstrukcję nośną prostopadle do kierunku jazdy, zwiększając w ten sposób odporność zestawu akumulatorów na wstrząsy i wibracje.

Przekształcanie struktury układu

Dzięki precyzyjnym możliwościom obliczeniowym i symulacji sztucznej inteligencji, CATL bada granice projektowania baterii, obejmujące scenariusze pełnego cyklu życia baterii. Pomysłowa konstrukcja współdzielenia dna umożliwia inteligentne rozmieszczenie różnych komponentów, w tym ochronę strukturalną, połączenie wysokiego napięcia i otwór wentylacyjny chroniący przed niekontrolowaną temperaturą, dodatkowo zwiększając pojemność akumulatora o 6%. .

Kłopotliwy projekt chłodzenia wodą

Dzięki umieszczeniu części funkcjonalnych chłodzenia cieczą między sąsiednimi ogniwami, pionierska technologia chłodzenia ogniw o dużej powierzchni zwiększa obszar wymiany ciepła czterokrotnie, skraca czas kontroli termicznej o połowę i obsługuje hot start w ciągu 5 minut i szybkie ładowanie w ciągu 10 minut. Umożliwia szybkie schłodzenie ogniwa w ekstremalnych warunkach, skutecznie zapobiegając nieprawidłowemu przewodzeniu ciepła między ogniwami. Ponadto osiąga stabilność termiczną i bezpieczeństwo termiczne dla wszystkich systemów chemicznych, dzięki czemu jest kompatybilna z materiałami o wyższej gęstości energii.

Dzięki wspomnianym wyżej innowacjom technologicznym bateria CTP 3.0 może zwiększyć gęstość energii do 255Wh/kg dla trójskładnikowych systemów bateryjnych i 160Wh/kg dla systemów bateryjnych LFP. Dzięki temu samemu systemowi chemicznemu i tej samej wielkości opakowania, może dostarczyć o 13% więcej energii niż bateria 4680, osiągając wszechstronną poprawę zasięgu, szybkiego ładowania, bezpieczeństwa, żywotności i wydajności w niskich temperaturach.

Oczekuje się, że baterie CTP 3.0, czyli Qilin, będą produkowane masowo i wejdą na rynek w 2023 roku.

 

Źródło: CATL

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).