Były konsultant Volvo i Scanii oskarżony o szpiegostwo dla Rosji | MOTOFAKTOR

Były konsultant Volvo i Scanii oskarżony o szpiegostwo dla Rosji

Były szwedzki konsultant techniczny Scanii i Volvo Cars został oskarżony o szpiegostwo przez rzekomą sprzedaż informacji do Rosji.

47-letni mężczyzna został aresztowany w lutym 2019 roku podczas kolacji w restauracji w centrum Sztokholmu z rosyjskim dyplomatą podejrzanym o bycie oficerem wywiadu. Rosyjski dyplomata został na krótko zatrzymany, ale zwolniony ze względu na swój immunitet dyplomatyczny.

 

Aresztowanie doprowadziło do awantury dyplomatycznej między Szwecją a Rosją, w wyniku której Sztokholm odmówił wiz dwóm rosyjskim wysłannikom. Moskwa odpowiedziała wydaleniem dwóch szwedzkich dyplomatów.

 

W poniedziałkowym oświadczeniu prokurator Mats Ljungqvist powiedział, że w momencie zatrzymania szwedzki konsultant miał otrzymać właśnie 27 800 koron (2 770 euro) za przekazanie informacji Moskwie:

Jako konsultant w swoich byłych miejscach pracy twierdzę, że uzyskał materiał w celu przekazania informacji obcemu mocarstwu, w tym przypadku Rosji. Został dobrze opłacony za te informacje, a to pokazuje, jaką wartość Rosjanie przywiązują do dostarczonych informacji.

- Mats Ljungqvist

 

Ljungkvist powiedział, że informacje dotyczyć miały produkcji, na przykład kodów źródłowych i konstrukcji produktów w sektorze motoryzacyjnym związanych z markami Scania i Volvo Cars.

 

Zgodnie z aktem oskarżenia mężczyzna nielegalnie miał przenosić materiał ze swojego komputera służbowego na prywatny, a następnie na pendrive’y. Aby ukryć swoje działania przed rejestrowaniem przez system informatyczny, miał fotografować również materiał z ekranu swojego komputera roboczego.

 

Zdaniem prokuratora sprawa dotyczy przestępstwa, które zagraża bezpieczeństwu Szwecji – czytamy w oświadczeniu, dodając, że to Szwecja jest w tej sprawie stroną poszkodowaną, a nie firmy. Oświadczenie nie wyjaśnia, dlaczego bezpieczeństwo narodowe jest zagrożone. Jednak zarówno Scania, jak i Volvo mają również kontrakty wojskowe.

 

Ljungqvist powiedział, że rozpowszechnianie tajemnic firmowych, do których dana osoba ma dostęp na swoim stanowisku, nie jest samo w sobie przestępstwem, ale może oznaczać szpiegostwo.

 

Podejrzanemu grozi maksymalnie 6 lat więzienia w przypadku skazania.

 

W swoim najnowszym raporcie rocznym opublikowanym w 2020 r. szwedzka agencja wywiadowcza stwierdziła, że Rosja, wraz z Chinami, stanowią największe zagrożenie wywiadowcze dla kraju skandynawskiego.

 

Źródło: The Moscow Times

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).