Były konsultant Volvo i Scanii oskarżony o szpiegostwo dla Rosji | MOTOFAKTOR

Były konsultant Volvo i Scanii oskarżony o szpiegostwo dla Rosji

person Adrian Januszkiewicz 24/02/2021

Były szwedzki konsultant techniczny Scanii i Volvo Cars został oskarżony o szpiegostwo przez rzekomą sprzedaż informacji do Rosji.

47-letni mężczyzna został aresztowany w lutym 2019 roku podczas kolacji w restauracji w centrum Sztokholmu z rosyjskim dyplomatą podejrzanym o bycie oficerem wywiadu. Rosyjski dyplomata został na krótko zatrzymany, ale zwolniony ze względu na swój immunitet dyplomatyczny.

 

Aresztowanie doprowadziło do awantury dyplomatycznej między Szwecją a Rosją, w wyniku której Sztokholm odmówił wiz dwóm rosyjskim wysłannikom. Moskwa odpowiedziała wydaleniem dwóch szwedzkich dyplomatów.

 

W poniedziałkowym oświadczeniu prokurator Mats Ljungqvist powiedział, że w momencie zatrzymania szwedzki konsultant miał otrzymać właśnie 27 800 koron (2 770 euro) za przekazanie informacji Moskwie:

Jako konsultant w swoich byłych miejscach pracy twierdzę, że uzyskał materiał w celu przekazania informacji obcemu mocarstwu, w tym przypadku Rosji. Został dobrze opłacony za te informacje, a to pokazuje, jaką wartość Rosjanie przywiązują do dostarczonych informacji. Mats Ljungqvist

 

Ljungkvist powiedział, że informacje dotyczyć miały produkcji, na przykład kodów źródłowych i konstrukcji produktów w sektorze motoryzacyjnym związanych z markami Scania i Volvo Cars.

 

Zgodnie z aktem oskarżenia mężczyzna nielegalnie miał przenosić materiał ze swojego komputera służbowego na prywatny, a następnie na pendrive’y. Aby ukryć swoje działania przed rejestrowaniem przez system informatyczny, miał fotografować również materiał z ekranu swojego komputera roboczego.

 

Zdaniem prokuratora sprawa dotyczy przestępstwa, które zagraża bezpieczeństwu Szwecji – czytamy w oświadczeniu, dodając, że to Szwecja jest w tej sprawie stroną poszkodowaną, a nie firmy. Oświadczenie nie wyjaśnia, dlaczego bezpieczeństwo narodowe jest zagrożone. Jednak zarówno Scania, jak i Volvo mają również kontrakty wojskowe.

 

Ljungqvist powiedział, że rozpowszechnianie tajemnic firmowych, do których dana osoba ma dostęp na swoim stanowisku, nie jest samo w sobie przestępstwem, ale może oznaczać szpiegostwo.

 

Podejrzanemu grozi maksymalnie 6 lat więzienia w przypadku skazania.

 

W swoim najnowszym raporcie rocznym opublikowanym w 2020 r. szwedzka agencja wywiadowcza stwierdziła, że Rosja, wraz z Chinami, stanowią największe zagrożenie wywiadowcze dla kraju skandynawskiego.

 

Źródło: The Moscow Times

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).