Bridgestone Potenza Race - nowa opona wyścigowa typu Semi-Slick | MOTOFAKTOR

Bridgestone Potenza Race - nowa opona wyścigowa typu Semi-Slick

Firma Bridgestone ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej opony typu Semi-Slick, Bridgestone Potenza Race.

Opona Potenza Race ma zapewniać czasy okrążenia lepsze niż opony konkurencyjne, a także najlepszą skuteczność hamowania na suchej nawierzchni. Opona ta jest homologowana do jazdy po drogach publicznych, ale jej osiągi są ukierunkowane na jazdę po torze wyścigowym. Dodatkowo zapewniać ma również wyjątkową trwałość, dzięki czemu kierowcy mogą wydłużyć czas użytkowania jej na torze wyścigowym.

 

Potenza Race to najnowszy model z kultowej serii opon Bridgestone Potenza, która narodziła się dzięki długiej współpracy firmy Bridgestone z Formułą 1, dając wielbicielom sportów motorowych możliwość zachowania kontroli nad pojazdem podczas jazdy z dużą prędkością. Korzystając z tego dziedzictwa i doświadczenia zdobytego podczas opracowywania opon Potenza Race montowanych fabrycznie w wyczynowych samochodach Lamborghini Huracán STO i SEAT Leon Cupra, a także w niedawno zaprezentowanym supersamochodzie Huracán STO Tecnica, Potenza Race jest pierwszą w historii marki Bridgestone oponą na rynek wymiany przeznaczoną do jazdy po torze.

Zaprojektowana do jazdy po torze

Wykorzystując doświadczenie firmy Bridgestone w produkcji opon wyczynowych, nowy model Potenza Race uzupełnia ofertę opon Bridgestone o ultra-wysokich osiągach, oferując opony przeznaczone na tor wyścigowy.

 

Według testów przeprowadzonych przez niezależny instytut TÜV SÜD, opony Bridgestone Potenza Race osiągają najlepsze czasy okrążenia na torze, wyprzedzając swoich głównych konkurentów. Dodatkowo opony Potenza Race oferują najkrótszą drogę hamowania na suchej nawierzchni, po raz kolejny pokonując konkurencyjne opony.

 

Opona Bridgestone Potenza Race została również zaprojektowana tak, aby zapewniać wyjątkową trwałość.

Wysokie osiągi dzięki odpowiedniemu bieżnikowi

Zaawansowane możliwości Bridgestone Potenza Race są możliwe dzięki zastosowaniu szeregu nowych technologii we wzorze bieżnika, konstrukcji opony i mieszance gumy.

 

W konstrukcji bieżnika zastosowano asymetryczny wzór, ze zróżnicowaniem pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną stroną opony. Dzięki temu udało się zmaksymalizować siłę pokonywania zakrętów i skuteczność hamowania, gwarantując jednocześnie odpowiednie użytkowanie na mokrych nawierzchniach.

 

Asymetryczne kąty ścian opony Potenza Race dodatkowo zwiększać mają sztywność boczną i zmniejszać deformację bloków. Specjalny wzór bieżnika na wewnętrznej części opony z powiększonym żebrem barkowym zapewniać ma maksymalne osiągi na suchej nawierzchni oraz zoptymalizowane hamowanie i sztywność bloków.

 

W celu uzyskania wysokich osiągów na torze, opona Potenza Race posiada również sportowy profil, co pomagać ma zwiększyć powierzchnię styku i zmaksymalizować potencjał hamowania. Zoptymalizowana powierzchnia styku poprawiać ma wyczucie i sterowność, zwiększając pewność kierowcy.

 

W oponach Bridgestone Potenza Race zastosowano także nową mieszankę gumy, która ma poprawiać kontrolowanie reakcji chemicznych, równoważąc mechanizm wzmacniania i opory toczenia. Rezultatem jest zoptymalizowana formuła zapewniająca lepsze osiągi na suchej nawierzchni oraz wysoka sztywność, która ma zwiększać stabilność podczas pokonywania zakrętów na suchej nawierzchni i jazdy po prostej.

Uzupełnienie oferty dla miłośników jazdy na torze

Nowa Potenza Race została opracowana przy użyciu technologii wirtualnego projektowania. Umożliwia ona stworzenie i przetestowanie cyfrowej wersji opracowywanej opony, co pomaga przewidzieć, jak będzie się ona zachowywać w różnych warunkach, zanim jeszcze powstaną jej prototypy. W rezultacie możliwe jest przetestowanie znacznie większej liczby wariantów w wirtualnym świecie i tym samym skrócenie czasu opracowywania opon nawet o 50%. Dodatkowo, technologia przynosi wiele korzyści dla środowiska, w tym zmniejszenie zużycia surowców i emisji CO2 dzięki mniejszej liczbie prototypów opon i testów.

 

Dotychczasowa opona Potenza Sport odniosła niebywały sukces od momentu wprowadzenia na rynek, a teraz Potenza Race idzie o krok dalej, oferując niezrównane osiągi wszystkim entuzjastom jazdy na torze. Wielu już widziało i doświadczyło, co Potenza Race w oryginalnym wyposażeniu potrafi zrobić w Lamborghini Huracán STO i Seat Leon Cupra. Jesteśmy podekscytowani, że możemy wprowadzić ją na rynek opon na wymianę dla większej liczby kierowców – mówi Emilio Tiberio, COO i CTO Bridgestone EMIA.

 

Nowa opona Bridgestone Potenza Race będzie dostępna w 13 popularnych rozmiarach od 17 do 20 cali od czerwca 2022 r. i będzie przeznaczona dla popularnych hatchbacków i samochodów sportowych, które najczęściej biorą udział w wyścigach na torze.

 

Źródło: Bridgestone

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).