Bosch zaprezentował nowe układy scalone do samochodów | MOTOFAKTOR

Bosch zaprezentował nowe układy scalone do samochodów

person Adrian Januszkiewicz 30/11/2018

Nowy układ scalony niezawodnie odłącza w razie wypadku akumulator wysokiego napięcia od instalacji pojazdu.

Specjalizowane układy scalone ASIC (ang. application-specific integrated circuits) są zaprojektowane do realizacji z góry określonych zadań w systemach samochodowych. Zawierają na jednym chipie krzemowym, mierzącym zaledwie kilka milimetrów kwadratowych, kompletne obwody, które realizują nawet parę milionów pojedynczych funkcji elektronicznych.

 

Podczas electronica 2018 (13-16 listopada 2018 w Monachium), wiodących na świecie targów branży elektronicznej, Bosch zaprezentował cztery nowe układy scalone przeznaczone do systemów. Nowy chip do pojazdów elektrycznych wyłącza w razie wypadku zasilanie, zapewniając bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom oraz umożliwiając ratownikom pracę bez ryzyka.

Półprzewodniki sprawiają, że pojazdy elektryczne są bezpieczniejsze w razie wypadku

Pojazdy elektryczne lub hybrydowe są wyposażone w specjalne akumulatory, które zapewniają zasilanie silnika elektrycznego wysokim napięciem od 400 do 800 woltów. Ze względów bezpieczeństwa akumulatory wysokonapięciowe, elektronika mocy i ich połączenia elektryczne są zaprojektowane tak, aby były bardzo wytrzymałe. Niemniej kwestia, na ile akumulator wysokonapięciowy jest bezpieczny w razie wypadku, ma zasadnicze znaczenie zarówno dla użytkowników pojazdu jak i ratowników.

 

Aby zapobiec kontaktowi tych osób z wysokim napięciem, a jednocześnie wyeliminować ryzyko pożaru auta, musi istnieć możliwość całkowitego odłączenia akumulatora od instalacji elektrycznej pojazdu. Tutaj kluczową rolę odgrywają półprzewodniki Bosch. W razie wypadku układ scalony CG912 może, w ramach zarządzania akumulatorem, odpalić do czterech bezpieczników pirotechnicznych w przewodach akumulatora. Ogranicza to ryzyko porażenia prądem przy dotknięciu nadwozia pojazdu. Ponadto ten specjalny układ scalony może również zapewnić zasilanie systemu zarządzania akumulatorem. CG912 firmy Bosch został pierwotnie opracowany do wyzwalania poduszek powietrznych i sprawdził się w tej roli miliony razy.

Nowe układy scalone

Systemowe układy scalone są wszechstronne. Zapewniają stabilne napięcia zasilania, odczytują dane z czujników, przetwarzają informacje o procesach i sterują siłownikami – wszystko w czasie rzeczywistym. Nowy układ scalony CJ138 do sterowania i oceny sondy lambda oferuje, w porównaniu do swoich poprzedników, rozszerzone opcje dostosowania sterownika silnika do szerokiej gamy sond lambda, a także dokładną diagnostykę przewodu sondy pod kątem zwarcia lub przerwania.

 

Wysoce zintegrowany układ scalony CG270 przejmuje precyzyjną kontrolę do dziesięciu zaworów hydraulicznych w automatycznych skrzyniach biegów i dzięki temu umożliwia zaprojektowanie bardziej kompaktowych sterowników do nowoczesnych skrzyń wieloprzekładniowych. Z kolei układ scalony CG135 przeznaczony do skrzyń biegów monitoruje napięcia zasilania w sterowniku i zapobiega uszkodzeniu skrzyni biegów w przypadku wystąpienia usterki.

 

Źródło: Bosch

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).