Bosch wkracza w erę mobilności wodorowej | MOTOFAKTOR

Bosch wkracza w erę mobilności wodorowej

person Adrian Januszkiewicz 14/07/2023

Bosch rozpoczął produkcję seryjną modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych, który jeszcze w tym roku zadebiutuje w ciężarówce Nikola Corporation.

 

 

dr Stefan Hartung, prezes globalnego zarządu Bosch, fot. 2018
dr Stefan Hartung, prezes globalnego zarządu Bosch, Fot. Bosch

W fabryce Stuttgart-Feuerbach, która ma dłuższą historię niż jakakolwiek inna lokalizacja Bosch, właśnie zaczyna się przyszłość pod znakiem wodoru. Znamy się na technologii wodorowej i rozwijamy się wraz z nią – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH podczas Bosch Tech Day 2023.

 

Firma działa w obrębie całego łańcucha wartości gospodarki wodorowej, opracowując rozwiązania w zakresie produkcji i wykorzystania wodoru. W 2030 roku Bosch planuje osiągnąć sprzedaż w obszarze technologii wodorowych na poziomie ok. 5 mld euro.

 

Oferując rozwiązania dla gospodarki wodorowej, firma wykorzystuje swoją globalną sieć produkcyjną. Dla przykładu, fabryka Bosch w Bambergu ma zaopatrywać fabrykę w Feuerbach w stosy ogniw paliwowych. Z kolei istotne elementy systemowe, takie jak elektryczna sprężarka powietrza czy wentylator recyrkulacyjny mają pochodzić z zakładu Bosch w Homburgu.

 

Markus Heyn, członek zarządu Bosch i prezes sektora Bosch Mobility
Markus Heyn, członek zarządu Bosch i prezes sektora Bosch Mobility, Fot. Martin Stollberg

Bosch należy do bardzo wąskiego grona firm zdolnych do masowej produkcji tak złożonych urządzeń jakimi są stosy ogniw paliwowych. Mamy nie tylko niezbędne kompetencje, ale także możliwość szybkiego skalowania nowych rozwiązań na potrzeby produkcji seryjnej – powiedział Markus Heyn, członek zarządu Bosch i prezes sektora Bosch Mobility.

 

Produkcja modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych rusza nie tylko w Feuerbach, ale także w Chongqing w Chinach. Niezbędne elementy będą pochodzić z zakładu w Wuxi.

 

Bosch to pierwsza firma produkująca układy tego typu zarówno w Chinach, jak i w Niemczech – powiedział dr Hartung.

 

Ponadto Bosch planuje uruchomić produkcję stosów do zastosowań przenośnych w swojej amerykańskiej fabryce w Anderson w Karolinie Północnej. Firma przewiduje, że w 2030 roku na całym świecie, co piąty nowy pojazd ciężarowy o masie co najmniej sześciu ton będzie wyposażony w układ przeniesienia napędu oparty na ogniwach paliwowych.

Fot. Bosch

Bosch pomaga kształtować gospodarkę wodorową i mobilizuje decydentów

Nie istnieje świat neutralny dla klimatu bez wodoru – Bosch nie ma co do tego wątpliwości. Dlatego firma zdecydowanie opowiada się za budową gospodarki wodorowej i zwiększa inwestycje w tym obszarze. W latach 2021-2026 Bosch zamierza zainwestować w rozwój i produkcję technologii wodorowych łącznie blisko 2,5 mld euro – o miliard więcej niż zakładano w planie inwestycji na lata 2021-2024. Możliwości biznesowe Bosch są olbrzymie, co przekłada się między innymi na zatrudnienie w tym sektorze. Już dziś nad technologiami wodorowymi pracuje ponad 3 tys. osób, z czego ponad połowa w Europie. Rekrutacja na większość stanowisk może zostać przeprowadzona wewnętrznie, szczególnie spośród pracowników, którzy dotąd zajmowali się w Bosch tematyką związaną z napędami. Dalsze perspektywy gospodarki wodorowej zależą jednak od uwarunkowań politycznych. Hartung uważa, że Europa musi robić znacznie więcej, aby stworzyć przeciwwagę dla szybkiego rozwoju prac w innych krajach na świecie, takich jak Stany Zjednoczone. W szczególności prezes Bosch formułuje cztery postulaty do europejskich decydentów:

 

Po pierwsze, musimy zwiększyć tempo produkcji wodoru w UE. Po drugie, należy stworzyć globalne łańcuchy dostaw, po trzecie – wodór należy wykorzystywać we wszystkich sektorach gospodarki, a po czwarte, ważne jest szybkie stworzenie infrastruktury umożliwiającej dystrybucję wodoru w Europie.

Fot. Bosch

Technologia Bosch – od elektrolizy do silnika wodorowego

Na początku tego roku Bosch rozpoczął budowę prototypów urządzeń wykorzystujących membranę do wymiany protonów – innymi słowy, odwrotność metody konwersji energii stosowanej w przenośnych ogniwach paliwowych. Tej jesieni firma zamierza zacząć wytwarzać prototypy o mocy 1,25 mW do zastosowań pilotażowych i jest na dobrej drodze, aby rozpocząć produkcję seryjną w 2025 roku. Bosch rozważa szereg zastosowań wodoru. Stacjonarne ogniwa paliwowe z tlenkiem stałym (ang. solid oxide fuel cell, SOFC) można wykorzystywać do rozproszonych dostaw energii i ciepła. W ramach projektu pilotażowego w szpitalu w Erkelenz pod Kolonią, Bosch planuje osiągnąć, z pomocą tej technologii, sprawność ogólną na poziomie 90%. Tamtejsza mikroelektrownia początkowo ma być zasilana gazem ziemnym z możliwością późniejszej konwersji na zielony wodór. Oprócz układu opartego na ogniwach paliwowych, Bosch pracuje także nad silnikiem wodorowym, rozwijając układy pośredniego i bezpośredniego wtrysku wodoru. Tego rodzaju rozwiązanie szczególnie sprawdza się w pojazdach ciężkich na długich dystansach i przy wyjątkowo masywnych ładunkach.

 

Silnik wodorowy oferuje wszystkie możliwości silnika wysokoprężnego, ale jest przy tym neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Umożliwia także szybkie i opłacalne wejście do sektora mobilności opartej na wodorze – powiedział Heyn.

 

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest fakt, że już teraz istnieje ponad 90% niezbędnych technologii rozwoju i produkcji. Przewiduje się, że silnik wodorowy będzie dostępny na rynku w 2024 roku. Tymczasem Bosch otrzymał już cztery zamówienia na projekty produkcyjne ze wszystkich głównych regionów gospodarczych, a w 2030 roku przewiduje produkcję na poziomie setek tysięcy sztuk. Także w tej dziedzinie firma dynamicznie rozwija gospodarkę wodorową.

 

Źródło: Bosch

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).