Bosch przeznaczy ponad 400 mln euro na fabryki chipów | MOTOFAKTOR

Bosch przeznaczy ponad 400 mln euro na fabryki chipów

person Adrian Januszkiewicz 2/11/2021

W obliczu globalnego niedoboru chipów Bosch zwiększa nakłady inwestycyjne na rozbudowę swoich zakładów.

Zaledwie kilka tygodni po otwarciu nowej fabryki w Dreźnie Bosch ogłosił kolejną dziewięciocyfrową inwestycję w swoje zakłady produkujące chipy. Tylko w 2022 roku Bosch planuje zainwestować ponad 400 milionów euro w rozbudowę fabryk w Dreźnie i Reutlingen w Niemczech oraz w produkcję półprzewodników w Penang w Malezji.

Popyt na chipy wciąż rośnie w zawrotnym tempie. W świetle bieżących wydarzeń systematycznie rozwijamy naszą produkcję półprzewodników, aby zapewnić naszym klientom jak najlepsze wsparcie. dr Volkmar Denner prezes zarządu Robert Bosch GmbH

 

Większość nakładów inwestycyjnych przeznaczona jest na nową fabrykę 300-milimetrowych „wafli” Bosch w Dreźnie, gdzie moce produkcyjne mają zostać jeszcze szybciej zwiększone w 2022 roku. Około 50 milionów euro z planowanej kwoty ma zostać przeznaczone na fabrykę „wafli” w Reutlingen koło Stuttgartu w nadchodzący rok. W latach 2021-2023 Bosch zainwestuje tu łącznie 150 milionów euro w dodatkową przestrzeń do pomieszczeń czystych. W Penang w Malezji Bosch buduje również od podstaw centrum testowe dla półprzewodników. Od 2023 r. centrum ma testować gotowe chipy i czujniki półprzewodnikowe.

Te planowane inwestycje po raz kolejny pokazują strategiczne znaczenie posiadania własnych zdolności produkcyjnych dla podstawowej technologii półprzewodników. dr Volkmar Denner

Szybszy rozwój w Dreźnie, nowe czyste pomieszczenia w Reutlingen

Naszym celem jest przyspieszenie produkcji chipów w Dreźnie wcześniej niż planowano, a jednocześnie zwiększenie wydajności pomieszczeń czystych w Reutlingen. Każdy dodatkowy wyprodukowany przez nas chip pomoże w obecnej sytuacji. Harald Kroeger członek zarządu Robert Bosch GmbH

 

W dwóch etapach do obecnych 35 tys. m2 dodanych zostanie kolejne 4 tys. m2 czystych pomieszczeń. Pierwszy etap, polegający na dodaniu 1000 m2 powierzchni produkcyjnej 200-milimetrowych „wafli” do 11 500 m2 powierzchni, został już zakończony. Wiązało się to z przekształceniem powierzchni biurowej w pomieszczenie czyste w ciągu ostatnich miesięcy i połączeniem go z istniejącą fabryką „wafli” za pomocą mostu. Nowy zakład produkuje „wafle” od września.

Powiększyliśmy już naszą zdolność produkcyjną 200-milimetrowych "wafli" o około 10 procent. Harald Kroeger

 

Nakłady kapitałowe na ten cel wyniosły 50 mln euro (w 2021 r.). Podejmując ten krok, firma reaguje w szczególności na zwiększone zapotrzebowanie na czujniki MEMS i półprzewodniki mocy z węglika krzemu. W drugim etapie rozbudowy do końca 2023 r. powstać ma kolejne 3000 metrów kwadratowych powierzchni czystych pomieszczeń. W tym celu firma zainwestuje około 50 mln euro zarówno w 2022, jak i 2023 r. Bosch utworzy również 150 nowych miejsc pracy w rozwój półprzewodników w swojej lokalizacji w Reutlingen.

Fabryka półprzewodników Bosch w Dreźnie

Nowe centrum testowe w Penang

Kolejna część nakładów inwestycyjnych planowanych na 2022 r. trafi do nowego centrum testowania półprzewodników w Penang. Ta wysoce zautomatyzowana i połączona fabryka ma przeprowadzać testy układów i czujników półprzewodnikowych począwszy od 2023 roku. W sumie Bosch ma do dyspozycji ponad 100 000 metrów kwadratowych gruntu na stałym lądzie Penang, który będzie rozwijany etapami.

 

Początkowo centrum testowe obejmie powierzchnię około 14 000 metrów kwadratowych – w tym pomieszczenia czyste, powierzchnię biurową, zaplecze badawczo-rozwojowe oraz zaplecze szkoleniowe dla nawet 400 współpracowników. Prace ziemne pod nową lokalizację rozpoczęły się pod koniec 2020 r., a prace nad budynkami rozpoczęły się w maju 2021 r. Rozpoczęcie działalności centrum testowego zaplanowano na 2023 r.

 

Dodatkowa zdolność testowa w Penang ma otworzyć możliwość lokalizacji nowych technologii w przyszłych fabrykach „wafli” Bosch, takich jak półprzewodniki z węglika krzemu w Reutlingen. Ponadto nowa lokalizacja w Azji skróci czasy dostaw i odległości dla chipów.

Półprzewodniki jako wyjątkowa propozycja sprzedaży

Bosch produkuje elementy półprzewodnikowe w Reutlingen od 1970 roku. Są one wykorzystywane zarówno w elektronice użytkowej, jak i w motoryzacji. Nowoczesna elektronika w samochodach to podstawa redukcji emisji spalin, zapobiegania wypadkom drogowym i zwiększania wydajności układu napędowego.

Bosch może wykorzystać swoją specjalistyczną wiedzę w zakresie półprzewodników i motoryzacji, aby opracować doskonałe systemy elektroniczne. Jest to korzystne dla naszych klientów i niezliczonych osób, które chcą nadal cieszyć się bezpieczną i wydajną mobilnością w przyszłości. Harald Kroeger
Fabryka półprzewodników Bosch w Reutlingen

Produkcja w 300-milimetrowych „wafli” w fabryce w Dreźnie rozpoczęła się w lipcu tego roku – pół roku wcześniej niż planowano. Chipy wytwarzane w nowym zakładzie są początkowo instalowane w elektronarzędziach Bosch. Dla klientów z branży motoryzacyjnej produkcja chipów rozpoczęła się we wrześniu, trzy miesiące wcześniej niż planowano. Od czasu wprowadzenia technologii 200-milimetrowej w 2010 roku Bosch zainwestował ponad 2,5 miliarda euro w swoje fabryki „wafli” w samych tylko Reutlingen i Dreźnie. Ponadto zainwestowano miliardy euro w rozwój mikroelektroniki.

 

Źródło: Bosch

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).