Bosch i Microsoft stworzą cyfrową platformę dla komputerów pojazdów - MOTOFAKTOR

Bosch i Microsoft stworzą cyfrową platformę dla komputerów pojazdów

Bosch i Microsoft łączą siły, aby stworzyć platformę cyfrową, która zintegruje samochody z wirtualną chmurą obliczeniową.

Celem współpracy jest uproszczenie i przyspieszenie rozwoju i aktualizacji oprogramowania pojazdów w całym okresie ich eksploatacji, zgodnie z normami jakości branży motoryzacyjnej. Nowa platforma będzie oparta na usłudze Microsoft Azure i ma zawierać moduły oprogramowania Bosch. Rozwiązanie pozwolić ma na tworzenie i zdalne aktualizowanie oprogramowania jednostek sterujących i komputerów pojazdów.

 

Kolejnym celem współpracy będzie opracowanie narzędzi, które poprawią efektywność procesu tworzenia oprogramowania. Zwiększyć ma to innowacyjność i zmniejszyć koszty prac, także w projektach, w których uczestniczy kilka firm. Dla kierowców platforma ta ma oznaczać szybszy dostęp do nowych funkcji i usług cyfrowych w ich pojazdach.

 

Wspólny projekt ma połączyć obszerną wiedzę ekspercką w zakresie oprogramowania, elektroniki i systemów Boscha, z know-how w dziedzinie inżynierii oprogramowania i chmur obliczeniowych, którym dysponuje Microsoft. Obie firmy zamierzają wdrożyć nową platformę cyfrową dla pierwszych prototypowych pojazdów do końca 2021 roku.

Bosch już dzisiaj zapewnia bezpieczne aktualizacje oprogramowania samochodów w sposób zdalny. Tworząc kompleksową cyfrową platformę dla pojazdów, chcemy jeszcze bardziej ułatwić producentom samochodów opracowywanie nowych funkcji i szybsze wprowadzanie ich na drogi.

członek Zarządu Robert Bosch GmbH - Dr Markus Heyn

Nasza współpraca z Bosch łączy wiedzę ekspercką jednego z wiodących dostawców w branży motoryzacyjnej z możliwościami chmury Microsoft, sztucznej inteligencji i GitHub. W związku z tym, że oprogramowanie staje się głównym czynnikiem wyróżniającym w branży motoryzacyjnej, naszym celem jest wsparcie firm w szybszym dostarczaniu unikatowych usług w samochodach osobowych i flotach komercyjnych na dużą skalę.

wiceprezes Zarządu, Cloud + AI, Microsoft - Scott Guthrie

Wspólne tworzenie przyszłości branży motoryzacyjnej

Oprogramowanie będzie odgrywało coraz większą rolę w pojazdach. Nowe trendy, takie jak elektromobilność, pojazdy autonomiczne oraz nowoczesne usługi w zakresie mobilności, nie byłyby bez niego możliwe. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonywania częstszych aktualizacji tego oprogramowania. Surowe wymogi bezpieczeństwa obowiązujące przez cały okres eksploatacji pojazdu sprawiają, że zdalne aktualizacje i usługi cyfrowe dla samochodów są bardzo złożone.

 

Szeroka gama dostępnych serii i modeli samochodów powoduje, że jest to jeszcze większe wyzwanie. Wspólny projekt wykorzysta szeroką wiedzę Bosch w zakresie architektury elektrycznych i elektronicznych jednostek sterujących i komputerów pojazdów, która jest niezbędna w przypadku zdalnych aktualizacji dla pojazdów. Firma wniesie też swoje doświadczenie, produkty oparte na oprogramowaniu oraz narzędzia programistyczne dla samochodów.

Posiadanie kompleksowej platformy cyfrowej łączącej pojazd z chmurą obliczeniową zmniejszy złożoność procesu tworzenia oprogramowania i jego integracji z systemami pojazdu. Dzięki temu stworzymy warunki do zdalnych aktualizacji, które będą działały w pojazdach tak samo sprawnie jak aktualizacje na smartfonach.

- Dr Markus Heyn

 

Platforma ma znacznie ograniczyć złożoność zdalnych aktualizacji. Pomoże to zapewnić pojazdom zawsze aktualne oprogramowanie – chmura i oprogramowanie pojazdu będą działały w ramach tej samej architektury.

Nowe usługi dla programistów

Bosch i Microsoft planują też wzbogacić istniejące narzędzia programistyczne, co pozwoli producentom i dostawcom samochodów uprościć i przyspieszyć tworzenie własnego oprogramowania, jednocześnie dostosowując się do unikalnych wyzwań branży motoryzacyjnej. Firmy mają też zamiar wykorzystać platformę GitHub, aby upublicznić istotne elementy kodu źródłowego nowej platformy cyfrowej i zachęcić do współdzielenia kodu oraz wymiany najlepszych praktyk w branży.

 

Źródło: Bosch

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).