BlaBlaCar: Carpooling sposobem na drogie paliwo | MOTOFAKTOR

BlaBlaCar: Carpooling sposobem na drogie paliwo

person Redakcja 20/11/2023

3/4 kierowców chce zabrać do swego auta współpasażera, by oszczędzić na kosztach paliwa – wynika z badania BlaBlaCar. Tylko 10% z nich nie zamierza ograniczać wydatków.

 

  • Najnowsze badanie BlaBlaCar z listopada 2023 ujawnia, że niemal 70 proc. kierowców – użytkowników platformy wybiera wspólne przejazdy, aby efektywnie zmniejszyć wydatki na paliwo
  • Niemal 30% respondentów stwierdziło, że chcą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 przez dzielenie przejazdów. Wielu zadeklarowało też, że zależy im na zmniejszeniu zakorkowania ulic
  • Blisko 42% badanych deklaruje, że na współdzielonych przejazdach oszczędza między 30 a 50% kosztów paliwa
  • Wzrost cen paliwa ma bardzo duży wpływ na decyzje dotyczące podróżowania samochodem – tak stwierdziło ponad 40% badanych. Jeśli dodamy do tego ponad 30% deklarujących „umiarkowany” wpływ, okazuje się, że wyższa cena paliwa zmienia zachowania blisko ¾ kierowców
  • W drugim tygodniu listopada średnie ceny wyniosły nawet 7,04 zł za litr benzyny i 6,72 zł za litr diesla (analiza Autocentrum.pl). Polacy szukają sposobów na drogie paliwo
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Przez ostatni miesiąc paliwo zdrożało o ponad 10%. Dlatego BlaBlaCar przeprowadził badanie, w którym zapytał kierowców, jak radzą sobie z szybko rosnącymi cenami na stacjach paliw.

 

Wzrost cen paliwa ma bardzo duży wpływ na decyzje dotyczące podróżowania samochodem – tak stwierdziło ponad 40% badanych. Jeśli dodamy do tego ponad 30% deklarujących „umiarkowany” wpływ, okazuje się, że wyższa cena paliwa zmienia zachowania blisko ¾ kierowców.

Źródło: BlaBlaCar

Pomysły na oszczędzanie

Mamy wiele sposobów oszczędzania na paliwie – wynika z badania – ale najbardziej popularnym jest dzielenie się przejazdem z innymi, czyli zabieranie współpasażerów. Taką opcję wybiera prawie 70% badanych.

 

Obserwujemy wyraźną korelację poziomu cen paliw z ruchem na naszej platformie – mówi Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar w Polsce – Gdy ceny na stacjach szybują, coraz większa grupa kierowców szuka współpasażerów, którzy zapełnią puste miejsca w ich samochodach. W takich okresach grono pasażerów chętnych do wspólnego podróżowania może przebierać w ofertach tanich przejazdów – dodaje.

 

Inne sposoby kierowców na oszczędności to m.in. poszukiwanie stacji z tańszym paliwem (37%), ograniczenie liczby przejazdów (34%) oraz zastosowanie ekonomicznej techniki jazdy (33%). Po ok. 10% badanych albo planuje zakup bardziej ekonomicznego samochodu (np. elektrycznego), albo przeciwnie – w ogóle nie planuje oszczędności.

Źródło: BlaBlaCar

Okazuje się, że zabranie współpasażerów to realne oszczędności. Blisko 42% badanych deklaruje, że na współdzielonych przejazdach oszczędza między 30 a 50% kosztów paliwa. Oszczędności poniżej 30% kosztów osiąga 33% kierowców, zaś pomiędzy 50 a 70% – niemal 20%. Co dwudziesty kierowca jest w stanie zaoszczędzić ponad 70%! Jednocześnie więcej niż 80% badanych deklaruje, że wyższe ceny paliwa przekładają się na wzrost ich miesięcznych wydatków.

Źródło: BlaBlaCar

Ceny paliwa szybują

Jak wynika z danych zebranych na portalu Autocentrum.pl przed 15 października średnia cena benzyny PB95 wynosiła 6,08 zł, zaś za litr oleju napędowego ON płaciliśmy średnio 6,16 zł. Po wyborach ceny paliw szybko zostały urealnione. W drugim tygodniu listopada średnie ceny wyniosły nawet 7,04 zł za litr benzyny i 6,72 zł za litr diesla. Oznacza to wzrost odpowiednio o 15 i 9%!

 

Będzie jeszcze drożej. Jak szacują analitycy rynku paliw, w najbliższym czasie cena ON powinna się utrzymać, zaś cena benzyny może nieznacznie się obniżyć o kilka groszy. Prognozy długoterminowe są jednak pesymistyczne. Eksperci przewidują wzrost cen ropy na światowych giełdach. Do świąt Bożego Narodzenia cena baryłki ropy, a zatem również ceny na stacjach benzynowych w kraju, mogą wzrosnąć o kolejnych kilkanaście procent.

 

Nie jest więc zaskoczeniem, że zdecydowana większość badanych wskazuje oszczędność jako ważny powód współdzielenia przejazdów. Jako „główny” lub „bardzo ważny” powód wskazało ją w sumie 68% badanych, a jako jeden z powodów – 25%.

Źródło: BlaBlaCar

Dobrze mieć współpasażera

Co ciekawe jednak, badanie BlaBlaCar pokazało, że dzielenie się przejazdem z innymi przynosi kierowcom nie tylko korzyści finansowe, ale i społeczne. Aż 64% respondentów przyznało, że lubią towarzystwo podczas podróży i dlatego decydują się udostępniać miejsca w swoim aucie poprzez platformę. Dzięki temu mogą nawiązywać nowe znajomości, wymieniać się doświadczeniami i poglądami, a nawet poznać bratnie dusze. Dzielenie się przejazdem z innymi jest więc nie tylko sposobem na oszczędzanie na paliwie, ale i na spędzanie czasu w miłej atmosferze.

 

Wspólne podróżowanie ma pozytywny wpływ na środowisko i ruch drogowy. Niemal 30% respondentów stwierdziło, że chcą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 przez dzielenie przejazdów. Wielu zadeklarowało też, że zależy im na zmniejszeniu zakorkowania ulic. Dzięki temu kierowcy czują się odpowiedzialni za planetę i społeczeństwo, a także cieszą się płynniejszą i bezpieczniejszą jazdą. Dzielenie się przejazdem z innymi jest więc nie tylko sposobem na oszczędzanie na paliwie, ale i na poprawę jakości życia.

Źródło: BlaBlaCar

Badanie BlaBlaCar zostało przeprowadzone na bazie użytkowników platformy. W ankiecie wzięło udział 1774 kierowców, którzy oferują wspólne przejazdy poprzez BlaBlaCar. Ankieta składała się z 6 pytań (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru).

 

Źródło: BlaBlaCar

Zdjęcie główne: Eric Tschaen

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).