Białostoccy studenci w Formule Student we Włoszech | MOTOFAKTOR

Białostoccy studenci w Formule Student we Włoszech

Zespół Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej wziął udział w zawodach Formula SAE Italy 2018 w dniach 11-15 lipca 2018.

Zespół Cerber Motorsport liczy blisko 40 osób. To studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i pasjonaci motoryzacji. Na swoim koncie mają już skonstruowanie czterech pojazdów wyścigowych oraz wiele sukcesów w międzynarodowych konkursach. CMS-05 to piąty bolid zespołu, olbrzymie osiągnięcie i nadzieje na wysokie miejsca w konkursie Formula Student – zawodach, w których studenci z całego świata budują prototypy bolidów wyścigowych i testują ich możliwości rywalizując w konkurencjach statycznych i dynamicznych.

 

Konstruowanie CMS-05 zajęło studentom 9 miesięcy. Pracując nad nowym autem, zdążyli wystartować z jego poprzednikiem, bolidem CMS-04 w zawodach Formula SAE Michigan w USA, gdzie na ponad 110 drużyn zajęli 35. miejsce. CMS-05 jest lżejszy od poprzednika o 10 kilogramów, rozwija prędkość 100 km/h w 3,3 sekundy, ma hybrydową konstrukcję nośną złożoną z włókna węglowego i stali oraz nowy pakiet aerodynamiczny, m.in. zmodyfikowane skrzydło przednie i przesunięty środek ciężkości.

 

Zawody Formula SAE Italy 2018 odbyły się na włoskim torze Ricardo de’Melegari w okolicach Varano. W poprzednim sezonie na zawodach we Włoszech bolid Politechniki Białostockiej znalazł się w TOP10 aż trzech konkurencji dynamicznych (3. miejsce Sid Pad, 6. miejsce Acceleration i 9. miejsce Autocross). Z prezentacją biznesową – jedną z konkurencji statycznych – uplasował się na 10. miejscu. Niestety, nie powiodły się konkurencje dynamiczne, w których ekipa zmagała się z usterkami pojazdu, a kierowca ze stresem i odpowiedzialnością dowiezienia zespołu na podium.

 

Bezpośrednio z Włoch zespół pojedzie na Formula Student East 2018, które będą rozgrywane na torze Zalaegerszeg Automotive Proving Ground na Węgrzech w dniach 18-22 lipca. W tych zawodach zespół studentów z Politechniki Białostockiej weźmie udział po raz pierwszy.

 

Po krótkiej przerwie studenci wyruszą na Formula Student Czech Republic 2018 na torze Autodrom Most. Zawody odbędą się w terminie 31 lipca – 4 sierpnia. W ubiegłym sezonie w Czechach drużyna z PB zajęła 2. miejsce w konkurencji statycznej Cost Event oraz 5. miejsce w konkurencji dynamicznej teście przyczepności Skid Pad. Niestety zespół nie ukończył wyścigu głównego z powodu problemów technicznych auta.

 

Studentów Wydziału Mechanicznego w projekcie CMS-05 wspierały m.in. firmy: SKF, Novol, Liqui Moly i Nissens.

 

Źródło: Politechnika Białostocka

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).