Bentley Continental kończy 70 lat | MOTOFAKTOR

Bentley świętuje 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji modelu R-Type Continental – jednego z najpopularniejszych samochodów w ponad stuletniej historii marki. To również pierwszy model o nazwie Continental. Pomimo zaledwie 208 wyprodukowanych egzemplarzy, R-Type Continental przeszedł do historii motoryzacji jako symbol brytyjskiego producenta oraz uosobienie DNA modeli GT marki. Ten legendarny pojazd od wielu lat inspiruje zespoły projektowe Bentley Motors. Stylistyka jego nadwozia stanowiła bazę dla pierwszego wyprodukowanego w 2003 roku Continentala GT – pojazdu, który stał się wizytówką marki.

 

Prototyp modelu R-Type Continental (znany jako „Olga” na cześć otrzymanej rejestracji OLG490) powstał w sierpniu 1951 roku. Produkcja samochodu rozpoczęła się dopiero rok później w maju, a klienci pierwsze zamówione pojazdy otrzymali w czerwcu 1952 roku. W tamtym czasie był to najszybszy oraz najdroższy czteromiejscowy samochód na świecie. Kosztował 6928 funtów, czyli czterokrotność średniej ceny domu w Wielkiej Brytanii w 1952 roku i stanowił synonim bogactwa.

Kultowy R-Type Continental

Pomysłodawcami legendarnego modelu marki Bentley byli główny inżynier projektów, Ivan Evernden oraz stylista, John Blatchley. Podczas tworzenia koncepcji inspirowali się dwoma przedwojennymi samochodami o potężnej masie i niezwykłej zgrabności – ‘Embiricos’ Bentley i Mk V Corniche. Owocem twórczych działań była elegancka wersja coupé oparta na sedanie R-Type Bentley. Moc sześciocylindrowego silnika rzędowego o pojemności 4566 cm3 zwiększono z 140 do 153 KM, a skrzynia biegów zyskała wyższe przełożenie końcowe. Średnia prędkość jaką prototyp osiągnął podczas testów na torze Montlhèry nieopodal Paryża wyniosła 191,1 km/h.

 

Pierwszy produkcyjny samochód odebrano w czerwcu 1952 roku. Do czasu zakończenia produkcji w 1955 roku powstało 208 egzemplarzy modelu R-Type Continental. Znaczna ich większość, bo 193 wyszły spod ręki zakładu H.J. Mulliner. Autorami pozostałych są Park Ward (6, z czego 4 nie posiadały dachu), Franay (5), Graber (3) oraz Farina (1).

JAS 949, czyli wyjątkowy egzemplarz producenta z Crewe

W kolekcji Bentley Heritage Collection znajduje się podwozie R-Type Continental BC16C o rejestracji JAS 949. Model „JAS” został zbudowany w 1953 roku, a jego pierwszy właściciel, dr Rowland Guenin pochodzący ze Szwajcarii, otrzymał go w tym samym roku w grudniu. To pojazd o nietypowej specyfikacji: wnętrze samochodu powstało w kolorze kości słoniowej i czerwieni oraz został wyposażony w manualną skrzynię biegów. Egzemplarz JAS 949 istnieje do dziś wraz z oryginalnym silnikiem o pojemności 4,6l. Samochód stał się własnością brytyjskiej marki w 2001 roku. Od tego czasu regularnie pojawia się na wystawach w kampusie Bentley oraz podczas imprez motoryzacyjnych organizowanych na całym świecie.

Bentley Continental GT – współczesna interpretacja

Elegancka linia nadwozia, która biegnie od przedniego nadkola, muskularny i wyrazisty tylny garb oraz wdzięcznie opadająca linia dachu – tak prezentuje się współczesna interpretacja modelu R-Type Continental. Design nadwozia wszystkich trzech najnowszych generacji samochodu Continental GT został zainspirowany kultowym pojazdem. W ostatniej wersji, Continental GT Speed zyskuje jeszcze bardziej dynamiczne osiągi.

W celu uczczenia 70. rocznicy, marka Bentley opublikowała zdjęcia modeli GT Speed ​​oraz JAS 949, które zostały wykonane w Oulton Park w miejscowości Cheshire.

 

Źródło: Bentley

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).