Będzie polsko-japoński projekt wodorowy w Sanoku | MOTOFAKTOR

W miniony czwartek w Sanoku podpisano porozumienie o podjęciu prac dotyczących rozwoju inwestycji wodorowych. Projekt dotyczy m.in. stacji tankowania wodoru.

W uroczystości podpisania umowy pomiędzy burmistrzem miasta Sanok, prezesem Hynfra, prezesem Fibrain oraz prezesem Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej wzięła udział wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Inicjatywa doskonale wpisuje się w aktualne trendy, gdzie przyjazne środowisku inwestycje są jednocześnie innowacyjne – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 będziemy inwestować w źródła alternatywne, w tym wodór. Strategia wodorowa jest jednym z ważnych narzędzi do osiągnięcia neutralności klimatycznej – dodała wiceminister.

 

Sanocki projekt zakładający m.in. modernizację systemu ciepłowniczego oraz budowę nowych odnawialnych oraz opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii w mieście będzie jedną z pierwszych w kraju tego typu samorządowych inwestycji w dekarbonizację ciepła.

 

W wydarzeniu udział wzięli Tomasz Matuszewski – Burmistrz Miasta Sanoka, Tomoho Umeda – prezes spółki Hynfra, Rafał Kalisz – prezes spółki Fibrain, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki oraz on-line z przedstawicielem japońskiej firmy – Chugoku Electric.

 

Realizacja Projektu Wodorowego ma pozwolić stworzyć zaplecze do rozwijania innych projektów z wykorzystaniem technologii wodorowych, w tym budowę stacji tankowania wodoru na potrzeby projektów transportowych.

 

18 maja br. w Jasionce podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Doliny Wodorowej na Podkarpaciu. Miasto Sanok jest sygnatariuszem listu w tej sprawie. Realizacja Projektu Wodorowego w mieście ma pozwolić stworzyć zaplecze do rozwijania innych projektów z wykorzystaniem technologii wodorowych, w tym budowę stacji tankowania wodoru na potrzeby projektów transportowych.

 

Projekt Polskiej Strategii Wodorowej (PSW) zakłada powstanie 5 Dolin Wodorowych. Do 2030 r. konieczne jest stworzenie warunków do uruchomienia instalacji do produkcji wodoru ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych.

 

Głównym celem stworzenia “Podkarpackiej Doliny Wodorowej” jest wykorzystanie innowacyjnych pod względem gospodarczym i korzystnych pod względem ochrony środowiska technologii wodorowych. Jej powstanie ma pozwolić wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

 

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).