Barwa światła a oświetlenie drogi | MOTOFAKTOR

Barwa światła a oświetlenie drogi

Bartłomiej Szternal, Product Manager w M-Tech, wyjaśnia jak ważna jest rola barwy światła w oświetleniu samochodowym i jak wpływa na widoczność oświetlanych obiektów.

Wpływ barwy światła na widzenie obiektów na drodze

Bartłomiej Szternal, Product Manager w M-Tech, Fot. M-Tech
Bartłomiej Szternal, Product Manager w M-Tech, Fot. M-Tech

Barwa światła odgrywa istotną, o ile nie kluczową, rolę w odbieraniu otaczającego nas świata, zwłaszcza podczas poruszania się po drodze. Wraz z rozwojem technologii oświetleniowej, możemy zaobserwować znaczące zmiany w oświetleniu oferowanym przez producentów samochodów. Coraz częściej w autach wyjeżdżających z salonów standardem staje się oświetlenie LED wypierające zarówno tradycyjne żarówki halogenowe, jak i oświetlenie ksenonowe. Wszystko rozchodzi się o temperaturę barwową światła. Tradycyjne żarówki halogenowe emitują ciepłą barwę światła, natomiast oświetlenie LED zimną, co ma wpływ na to jak postrzegamy otoczenie podczas jazdy.

Podczas prowadzenia pojazdu w warunkach nocnych, właściwa barwa światła ma kluczowe znaczenie i wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo. Naturalne światło słoneczne składa się z różnych barw, co umożliwia precyzyjne rozróżnianie detali otoczenia. Wpływ barwy światła na widzenie polega na zdolności ludzkiego oka do rozróżniania kolorów i kontrastów. Dlatego też, korzystając z odpowiedniego źródła światła, kierowcy mogą zwiększyć swoją zdolność do dostrzegania obiektów na drodze, co z pewnością wpływa na komfort jazdy.

Tradycyjne żarówki a światło ciepłe

Tradycyjne żarówki samochodowe emitują ciepłe światło o barwie od 3000 – 4000 K. Takie oświetlenie nadal jest najczęściej stosowane w pojazdach, pomimo tego, że ma one swoje ograniczenia. Ciepła barwa światła nie jest idealnym rozwiązaniem odpowiadającym za oświetlenie w samochodzie głównie dlatego, że nie odwzorowuje światła dziennego. Dodatkowo światło przez nie emitowane jest bardzo często mniej intensywne i mniej skoncentrowane w porównaniu do innych rodzajów oświetlenia wykorzystywanych w motoryzacji. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Duża część energii zużywanej przez tradycyjne żarówki przekształca się w ciepło, co sprawia, że są one mniej efektywne.

Diodowe źródła światła a światło zimne

W ostatnich latach diody LED stają się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w oświetleniu samochodowym. Dzieje się tak z kilku powodów. Najważniejszy, to fakt iż diody LED emitują światło o barwie zimnej, najczęściej w przedziale 5000 – 6000 K, które jest zbliżone do światła dziennego, co zwiększa kontrast widzenia i precyzję detali. Takie światło nie męczy oczu, co w długiej trasie jest kluczowe. Ponadto, diody LED charakteryzują się znacznie większą efektywnością energetyczną, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej przy większej ilości dostarczanego światła. Wszystko to sprawia, że coraz więcej producentów stosuje w nowo produkowanych samochodów właśnie oświetlenie LED, odchodząc od tradycyjnych żarówek czy ksenonów.

Podsumowanie

Przejście ze światła ciepłego emitowanego przez tradycyjne żarówki do światła zimnego oferowanego przez diody LED w oświetleniu samochodowym ma kilka uzasadnionych powodów. Po pierwsze, poprawia to widoczność na drodze, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu. Po drugie, diody LED są bardziej trwałe, co pozwala na dłuższy okres eksploatacji bez konieczności częstej wymiany, jak w przypadku tradycyjnych żarówek. Dodatkowo światło LED charakteryzuje się znacznie większą efektywnością energetyczną, co wpływa bezpośrednio na strumień świetlny.

Wniosek jest jeden – barwa światła ma kluczowe znaczenie dla widzenia obiektów na drodze, zwłaszcza w warunkach nocnych. Przejście do światła zimnego oferowanego przez diody LED w samochodach to krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drodze i zwiększenia efektywności energetycznej oświetlenia pojazdów. Dodatkowo tego rodzaju barwa światła zwiększa kontrast widzenia i precyzję detali.

Źródło: M-Tech

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).