Banki tracą zaufanie do Fota SA | MOTOFAKTOR

Banki tracą zaufanie do Fota SA

person Leszek Kadelski 19/06/2013

Jeden z banków kredytujących bieżącą działalność polskiego dystrybutora części motoryzacyjnych wypowiedział umowę kredytową.

Czerwiec 2013 roku w działalności Fota SA stoi pod znakiem problemów z bankami. Zaczęło się od decyzji Banku Zachodniego WBK SA, który obniżył limit kredytu w rachunku bieżącym dystrybutora z 20 do 17,7 mln zł i wstrzymał możliwość wystawiania nowych akredytyw. Powołując się na tę decyzję, Raiffeisen Bank zdecydował kilka dni później o obniżeniu limitu kredytu rewolwingowego o 11,4 mln zł (domagając się spłaty nadwyżki w dwóch transzach – do 14 i 21 czerwca) oraz obniżył limit kredytu w rachunku bieżącym firmy o dalsze 9 mln zł. W tej sytuacji dostępny limit kredytu rewolwingowego w Raiffeisen Banku skurczył się do 24,5 mln zł.

 

Dzień po tym, jak Fota SA podała ten fakt do publicznej wiadomości (18 czerwca), Bank Handlowy SA wypowiedział umowę kredytową firmie, domagając się spłaty zobowiązania w wysokości 21,1 mln zł do 24 czerwca. W ocenie Banku Handlowego, “obniżenie limitów kredytowych przez Raiffeisen Bank zagraża możliwości kontynuacji działalności przez spółkę”, stąd decyzja o wypowiedzeniu umowy kredytowej.

To czytelny sygnał na temat kondycji spółki. Prawo bankowe nie przewiduje prewencyjnego wypowiedzenia umowy kredytowej, powodem do takiego działania jest zwykle zaprzestanie bieżącej obsługi kredytu. dr Bogusław Półtorak główny ekonomista portalu Bankier.pl i członek Rady Nadzorczej Związku Firm Doradztwa Finansowego

 

Zdaniem Bogusława Półtoraka w stosunku do firm, które mają kłopoty finansowe, zwykle najpierw stosuje się dodatkowe zabezpieczenia, między innymi w postaci obniżenia limitów kredytowych. Wypowiedzenie umowy jest ostatecznością.

Przykład firmy Fota pokazuje, że banki podlegają tym samym psychologicznym regułom co inwestorzy giełdowi, czyli ulegają owczemu pędowi. Trudno bowiem inaczej interpretować wypowiadanie i modyfikowanie umów przez kolejne instytucje finansowego tylko dlatego, że podobnie uczyniła konkurencja, a nie ze względu na gorszą sytuację spółki, która była znana po opublikowaniu przez nią wyników kwartalnych. Łukasz Wróbel główny analityk domu maklerskiego Noble Securities

 

Sytuacja Fota SA nie jest zaskoczeniem, spółka regularnie raportuje swoje wyniki finansowe i od kilku miesięcy było wiadomo o jej kłopotach. Zarząd firmy także informował o planie naprawczym.

Warunkiem powodzenia takiego planu jest jednak porozumienie z bankami. Bogusław Półtorak

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).