Autobaza: najczęstsze usterki w popularnych modelach samochodów | MOTOFAKTOR

Autobaza: najczęstsze usterki w popularnych modelach samochodów

Eksperci autobaza.pl przeanalizowali własne i zewnętrzne dane dotyczące wybranych marek samochodów i na tej podstawie wytypowali najczęściej psujące się modele.
24/08/2022

Z danych autobaza.pl za II kwartał br. wynika, że największą popularnością nad Wisłą cieszyły się auta właśnie z Niemiec. W pierwszej piątce znalazła się również marka Audi. Znany model od tego producenta – A3 – miał w swojej historii seryjne usterki, na które warto zwrócić uwagę. Samochody te, wyprodukowane pomiędzy 01.03.2011 – 30.11.2011 r., mają problem z rozrusznikiem, który może działać nieprawidłowo i przegrzewać się. Liczba pojazdów marki, których dotyczył problem to ponad 5 tys. egzemplarzy.

 

To nie był jedyny problem w tej serii aut. Na skutek zgłoszenia do UOKiK wykryto, że w samochodach Audi A3 (8P), wyprodukowanych pomiędzy majem 2008 r., a majem 2009 r. w Niemczech (rok modelowy 2009), nieprawidłowo działać może funkcja stabilizacji toru jazdy.

Uwielbiamy zachodnią motoryzację, a szczególnie tę niemiecką. Z naszych danych wynika, że w pierwszej piątce najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce znajdziemy markę Volkswagen, Opel, FORD, BMW i Audi. To aż czterech na pięciu producentów z Niemiec. Jednak mimo stereotypowych cech odnoszących się do tych samochodów, takich jak solidność i trwałość wykonania, przed kupnem warto zapoznać się lepiej z egzemplarzem pojazdu, szczególnie używanym. Pomocne mogą być w tym raporty historii aut, w których znajdziemy przeszłość samochodu – serwisy, wypadki czy poważniejsze usterki. Warto wiedzieć, że portal autobaza.pl w przypadku marki BMW i FORD posiada szczegółową historię serwisów z ASO.

ekspert autobaza.pl - Piotr Korab

 

Problemów w seryjnej produkcji nie ustrzegł się konkurent z Bawarii, czyli BMW. Z danych UOKiK wynika, że w samochodach marki BMW serii 3 (sedan, kombi, coupe i kabriolet), wyprodukowanych w Niemczech, może dochodzić do uszkodzenia połączenia wtykowego od wiązki kablowej do regulatora dmuchawy. Wystąpienie takiej wady prowadzi do przegrzania, a następnie zwarcia lub topienia się styku, co skutkować może pożarem. W związku z tym problemem, na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie ponad 12 tys. pojazdów.

 

Problem awarii chłodnicy – wyciekającego płynu chłodzącego – występował w autach BMW wyprodukowanych w latach 2011 – 2017, z serii 1, 2, 3, 4, 5, 7, X3, X4 i X5. Wyciekający płyn w połączeniu z sadzą i olejem może tworzyć osady zapalne w module EGR. Liczba aut, którą wezwanie zostało objęte to ponad 225 tys. egzemplarzy.

Toyota i Ford niewolne od wad

Popularny w Polsce model Toyota Corolla, rok produkcji 2001 – 2004, również posiada mankamenty. Wypusty wałka przedłużającego w pojazdach wyposażonych w wspomaganie kierownicy wspomagane silnikiem elektrycznym (EMPS) mogły nie zostać poddane prawidłowej obróbce twardości. Skutkuje to możliwym spowodowaniem zniekształceń i zużyciem wielowypustu, a w konsekwencji utratą sterowności samochodu. Usterka dotyczyła blisko 62 tys. egzemplarzy, które zostały objęte wezwaniem serwisowym.

Mając wiedzę, które modele oraz z jakiego rocznika posiadają popularne usterki, możemy uniknąć kupna samochodu wadliwego. Z tego powodu nie warto przy wyborze samochodu kierować się popularnością marki i jej opinią na rynku – każdy egzemplarz jest unikalny. Dlatego zachęcamy do korzystania z dodatkowych źródeł przy kupnie samochodu z drugiej ręki, jak raporty VIN z historią auta.

- Piotr Korab

 

W popularnym na polskich drogach samochodzie FORD C-MAX, produkowanym między 2010 a 2014 r., może dochodzić do poważnych incydentów. Występujące w nim miejscowe przegrzanie głowicy cylindrów silnika powoduje niekiedy jej pęknięcie. Efektem jest często wyciek oleju pod ciśnieniem, który w ekstremalnych okolicznościach prowadzi do pożaru w komorze silnika.

 

Z kolei model C-MAX, ale z rocznika 2014 i 2015, ma w swojej „kartotece” dużą ilość zgłoszeń serwisowych dotyczącą problemu kalibracji modułu sterującego silnika. Efektem może być brak wykrycia stanu przegrzania, w niektórych 2-litrowych jednostkach Duratorq Diesel. W skrajnych przypadkach przegrzany silnik może spowodować pęknięcie miski olejowej, co skutkuje utratą oleju silnikowego.

 

Warto wspomnieć, że modele Focus, C-Max, S-Max, Galaxy, Mondeo i Kuga (w szczególności problem dotyczy modelu Kuga), wyprodukowane w latach 2013-2016, wyposażone w silnik 1.0, 1.5 lub 1.6 Ecoboost i 6-biegową manualną skrzynię biegów mogą borykać się z pęknięciem tarczy dociskowej sprzęgła. Skutkuje to unoszeniem się charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu mechanizmu, zmniejszoną prędkością pojazdu i jego niższą wydajnością.

 

O najczęstszych usterkach w starszych modelach samochodów Motofaktor.pl pisze we własnym cyklu artykułów – TUTAJ.

 

Źródło: autobaza.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).