Auta używane z Niemiec pozornie bez szkód – analiza carVertical | MOTOFAKTOR

Auta używane z Niemiec pozornie bez szkód - analiza carVertical

person Redakcja 20/04/2023

carVertical apeluje o ostrożność i ujawnia, że ponad 4% aut wystawionych do sprzedaży w Niemczech jest z innych krajów i nigdy nie jeździło po niemieckich drogach!

 

Osoby, które planują import używanego samochodu z zagranicy ze szczególnym zainteresowaniem spoglądają w stronę ogłoszeń z Niemiec. Statystycznie w niektórych krajach udział sprowadzonych z Niemiec samochodów używanych przekracza nawet 50%. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego, około 2 miliony niemieckich samochodów używanych jest co roku importowanych i rejestrowanych w innych krajach.

 

Nikt nie kwestionuje, że oferta z tego rynku jest bardzo bogata. Co więcej – właśnie tam trafia się najwięcej okazji, czyli aut w idealnym stanie, a jednocześnie w atrakcyjnej cenie. Z drugiej strony należy zachować czujność, ponieważ nie wszystkie „używane auta z Niemiec” są tak dobre jak się wydaje. Co więcej – niektóre samochody z Niemiec tak naprawdę pochodzą z innych rynków, a do niemieckich komisów trafiły tylko na handel.

Niby z Niemiec, ale nie do końca…

Na podstawie danych carVertical, firmy zajmującej się monitorowaniem historii pojazdów wynika, że 4,3% samochodów wystawionych na sprzedaż w Niemczech mogło nigdy nie widzieć dróg Berlina, Monachium czy Hamburga. Auta te pochodzą z innych krajów, a do Niemiec trafiły tylko na handel. W czołówce krajów, w których używane samochody były zarejestrowane przed sprowadzeniem do Niemiec są Włochy (16,6%), Francja (12,7%), USA (10,6%), Belgia (9,1%) i Rumunia (5,1%).

 

Jak zatem widać, osoba która nie weryfikuje historii kupowanego pojazdu i sprowadza go z Niemiec, nieświadomie może wejść w posiadanie auta zupełnie z innego rynku. Jeśli sprzedawca celowo ukrywa kraj pochodzenia samochodu, może ukrywać także jego kiepski stan techniczny i brak historii serwisowej. Ponieważ kraje często nie wymieniają się danymi dotyczącymi historii samochodu, taka migracja pojazdów ułatwia wprowadzenie kupującego w błąd.

 

4,3% samochodów z niemieckich ogłoszeń miało historię związaną z zupełnie innymi krajami. Zauważyliśmy, że niektóre osoby z innych krajów celowo sprzedają drogie modele w Niemczech lub przez niemieckich pośredników tworząc iluzję, że oferują dobrze utrzymany niemiecki samochód. W rzeczywistości są to auta z Włoch, Francji lub Rumunii – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Dlaczego rynek niemiecki jest taki atrakcyjny?

Rynek niemiecki jest atrakcyjny zarówno dla kupujących, jak też dla osób chcących pozbyć swojego samochodu. Sprzedający, którzy wystawiają swój pojazd w Niemczech mają nadzieję na poprawę wizerunku swojego auta i podbicie jego ceny. Na rynku niemieckim jest naprawdę duży popyt, więc samochody sprzedają się tam nieco szybciej niż w innych krajach. Jeśli zatem ktoś nie może sprzedać swojego samochodu w Czechach lub Rumunii, może przecież z powodzeniem spróbować zrobić to gdzie indziej.

 

Wśród kupujących, rynek niemiecki wyrobił sobie taką renomę jeszcze w czasach komunizmu – dla mieszkańców Europy Wschodniej używane auta z Niemiec były niejednokrotnie obiektem marzeń.

 

Obecnie przekonanie, że kierowcy w Niemczech kupują nowsze, lepiej wyposażone i droższe samochody, a jednocześnie ściśle przestrzegają zaleceń producentów dotyczących obsługi to mit. Owszem – na rynku niemieckim nie brakuje zadbanych, używanych aut, ale kupowanie ich w ciemno jest nieroztropne. Sprawdzenie importowanego pojazdu przed zakupem jest zawsze rozsądnym posunięciem.

 

Źródło: carVertical

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).