Audi i Ericsson zacieśniają współpracę ws. 5G w produkcji | MOTOFAKTOR

Audi i Ericsson zacieśniają współpracę ws. 5G w produkcji

person Adrian Januszkiewicz 20/02/2020

Audi i Ericsson prezentują kolejny projekt pilotażowy dotyczący technologii 5G w procesie produkcyjnym.

Wykorzystanie standardu 5G w procesach produkcyjnych przynosi wiele możliwości. Bezprzewodowa komunikacja prowadzona w czasie rzeczywistym jest warunkiem wstępnym umożliwiającym w przyszłości bezproblemową współpracę pomiędzy robotami produkcyjnymi a ludźmi.

 

W przeciwieństwie do innych technologii bezprzewodowych, 5G jest bardziej niezawodne, lepiej reaguje na pracę pod dużym obciążeniem i dlatego wyjątkowo dobrze nadaje się do zintegrowania z nią czujników, maszyn i urządzeń obsługiwanych przez ludzi. Ericsson, wspólnie z koncernem z Ingolstadt, przedstawiają teraz kolejny przykład zastosowania 5G w produkcji samochodów: robot przemysłowy instaluje moduł poduszki powietrznej w kierownicy Audi.

 

Komórka, w której pracuje robot, jest chroniona przez czujniki bezpieczeństwa. Gdy tylko ręka ludzka przekroczy kurtynę świetlną komórki, robot automatycznie się zatrzyma. Wymagana do tego komunikacja wysokiej częstotliwości (tzw. fieldbus, czyli magistrala polowa) jest możliwa dzięki bardzo niskiemu opóźnieniu, tj. opóźnieniu od końca do końca wynoszącemu około jednej milisekundy. Dzięki technologii 5G interakcja człowiek-maszyna jest teraz możliwa również bezprzewodowo.

5G łączy wszystkie punkty w naszym środowisku produkcyjnym, co prowadzi do ogromnej poprawy elastyczności i łączności oraz pokazuje, jak może wyglądać bezpieczna współpraca między ludźmi a robotami. Arjen Kreis szef działu technologii automatyzacji produkcji nadwozi w fabryce Audi w Neckarsulm
W ramach naszego ogłoszonego w roku 2018 projektu prowadzonego z firmą Ericsson, w Audi Production Lab testujemy możliwość wykorzystania technologii 5G do zastosowań przemysłowych w inteligentnej fabryce – tzw. smart factory. Projekty te nauczą nas więcej o tym, jak można optymalnie wykorzystać sieci bezprzewodowe w inteligentnej fabryce. dr Henning Löser kierownik Audi Production Lab, w którym scenariusze zastosowań przemysłowych dla produkcji samochodów są testowane i rozwijane dalej przy użyciu technologii 5G

 

Razem z Ericssonem Audi kładzie tutaj główny nacisk na maksymalnie opóźnione zastosowania, takie jak interakcja z robotem przemysłowym.

 

Począwszy od roku 2018, Audi  i szwedzka korporacja telekomunikacyjna Ericsson, testują wykorzystanie technologii bezprzewodowej i sieciowej 5G do produkcji pojazdów. Partnerstwo pomiędzy producentem samochodów a liderem innowacji 5G pozwala na rozpoznanie potencjału komunikacji bezprzewodowej w produkcji na wczesnym jej etapie.

5G zapewnia niezwykle niskie opóźnienie, które spełnia wymagania wydajnościowe automatyki przemysłowej. Wysoko rozwinięte aplikacje i sieci IoT, w połączeniu z zaletami większej elastyczności, mobilności i wydajności, stworzone dla celów automatyzacji produkcji – takie rozwiązanie staje się po raz pierwszy realne i możliwe. ‘Odcinanie kabli’ to prawdziwy punkt zwrotny w erze przemysłu 4.0. Marie Hogan szef działu Mobile Broadband & IoT w Ericsson

 

Źródło: Audi

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).