Alternatywne zawieszenia w samochodach osobowych | MOTOFAKTOR

Alternatywne zawieszenia w samochodach osobowych

person Redakcja 14/10/2021

Wraz z Adamem Gołąbkiem, ekspertem Moog, przyglądamy się zjawisku stosowania różnych typów zawieszeń w obrębie jednego modelu auta.

MacPherson i układ wielowahaczowy

W 2010 roku na rynku pojawił się udany następca Peugeota 407 – model 508. W wersjach bazowych otrzymał z przodu kolumny MacPherson. W wersji GT zaadaptowano mu konstrukcję wielowahaczową znaną z Peugeota 407 i Citroena C5 II, co w sposób wyczuwalny zmienia charakterystykę prowadzenia (chodzi głównie o szybką jazdę po łukach autostradowych).

 

Adam Gołąbek Technical Services, Training and Warranty Manager, Poland, Baltics & Finland: Wielu kierowców, którzy kupili ten niepozorny model na rynku wtórnym zapewne nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wybór wersji silnika odgrywa aż taką rolę dla kosztów serwisowania zawieszenia. 508 GT prowadzi się znacznie lepiej od wersji zwykłej, ale też naprawy jego zawieszenia będą wyraźnie droższe.

Dualizm w konstrukcji zwrotnicy

Niektórzy producenci zauważyli, że w typowym układzie MacPherson, na zakrętach zmienia się kąt pod jakim opona przylega do asfaltu, co przy dużych prędkościach może mieć istotny wpływ na przyczepność. Sposobem na poprawę tej sytuacji okazało się wysunięcie zwrotnicy. Takie rozwiązanie znajdziemy np. w modelu Ford Focus RS lub topowych wersjach Renault Megane RS. Auto zachowuje się na zakrętach znacznie stabilniej od pozostałych, tańszych odmian. Większość elementów wykonano ze stopów lekkich.

 

Adam Gołąbek: Radzimy uważać przy zakupie powypadkowych sportowych egzemplarzy w Internecie. Koszty odbudowy mogą okazać się wyższe niż można się tego spodziewać, a części – trudne do zdobycia.

Wielowahacz lub... belka

Skoda Octavia III, Seat Leon III oraz Volkswagen Golf VII to pierwsze takie samochody w Grupie Volkswagena, które zbudowano na uniwersalnej platformie MQB i zaoferowano w dwóch wersjach tylnego zawieszenia. Prostsze rozwiązanie występuje w słabszych odmianach silnikowych: 1.0 TSI, 1.2 TSI, 1.4 TSI oraz 1.6 TDI i 2.0 TDI/150 KM. Zawieszenie wielowahaczowe montowano w mocniejszych oraz tych z napędem na cztery koła.

 

Adam Gołąbek: Podczas zwyczajnej, codziennej jazdy różnice w prowadzeniu obu wersji są nieodczuwalne. Sytuacja zmienia się dopiero przy jeździe dynamicznej. W pełni możliwości wielowahaczowego zawieszenia może wykorzystać jednak tylko taka osoba, która dysponuje odpowiednim, sportowym doświadczeniem i wypróbuje oba modele na torze.

 

Czy zwykły, spokojnie jeżdżący kierowca może zatem zauważyć jakieś różnice? Zapewne tak, ale będą one się ujawniać sporadycznie. Jak najbardziej zauważalna będzie natomiast różnica w kosztach serwisowania.

Hydropneumatyka lub zawieszenie tradycyjne

Citroen C5 II to jedyny model w tym segmencie, w którym zastosowano dwa opcjonalne typy zawieszenia – tradycyjne lub hydropneumatyczne. Część mechaniczna jest taka sama. Różni się system amortyzacji. Zarówno z przodu jak i z tyłu zastosowano wielowahaczową konstrukcję niezależną. W wersjach podstawowych samochód ma tradycyjne sprężyny i amortyzatory. W droższych wersjach – zamiast sprężyn i amortyzatorów zastosowano kolumny z elementami hydropneumatycznymi oraz całą instalację hydropneumatyczną i elektroniczną umożliwiającą ręczne i automatyczne poziomowanie samochodu.

 

Adam Gołąbek: Dla wielu osób obawiających się problemów z hydropneumatyką to doskonała wiadomość. Można sobie kupić używanego Citroena C5 bez tego rozwiązania i tanio serwisować go w zwykłym warsztacie.

Różnice, których nie widać

Wszędzie tam, gdzie liczą się osiągi, doskonałe prowadzenie, a obsługa wymaga dużego nakładu pracy warto stosować wyłącznie najlepsze części zamienne. Wyglądają często identycznie jak te najtańsze, ale są precyzyjnie dopasowane i zapewniają maksymalną trwałość. Takie podejście – wbrew pozorom – w dłuższym rozrachunku obniża koszty obsługi zawieszenia.

 

Adam Gołąbek: W tym wypadku mówimy o różnicach, których często nie widać gołym okiem – to co decyduje o jakości i trwałości jest często ukryte w środku. Dla przykładu – firma MOOG opracowała nową technologię Hybrid Core. Dzięki zastosowaniu panewki z rdzeniem z włókna węglowego znacznie zwiększyła się trwałość wahaczy poprzecznych, przegubów kulowych, końcówek drążków kierowniczych i drążków osiowych MOOG. Proces indukcyjnego hartowania trzpieni sprawia, że są one pięciokrotnie trwalsze i nawet dwukrotnie mocniejsze.

 

Źródło: DRiV

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).