ACEA z manifestem w Brukseli | MOTOFAKTOR

ACEA z manifestem w Brukseli

Dyrektorzy generalni branży samochodowej skupieni w ACEA określili plan dla przyszłościowego ekosystemu mobilności w UE.

 

Manifest ACEA przedstawia wizję branży, która wspiera zrównoważony rozwój, wymagające wysokich kwalifikacji europejskie miejsca pracy, bezpieczny i niezawodny transport, konkurencyjność w skali globalnej oraz mobilność dostępną dla wszystkich. Dokument zawiera kluczowe zalecenia polityczne na następną pięcioletnią kadencję Parlamentu Europejskiego i organów UE oraz określa plan działania na rzecz konkurencyjnego europejskiego ekosystemu mobilności opartego na trzech filarach: podaży, produkcji i popycie.

 

W przededniu konferencji klimatycznej COP 28 oraz wobec przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego prezes Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) Luca de Meo przedstawił manifest i plan działania na rzecz konkurencyjnego ekosystemu mobilności, podpisany wspólnie przez dyrektorów generalnych głównych europejskich producentów pojazdów.

 

Luca de Meo
Luca de Meo, Dyrektor Generalny Grupy Renault, Fot. Renault

Nasz sektor znajduje się w trakcie największej transformacji od ponad stulecia – powiedział de Meo, który jest także dyrektorem generalnym Grupy Renault – Nie ma wątpliwości co do konieczności dekarbonizacji. Aby ten proces się powiódł jako branża inwestujemy miliardy – znacznie więcej niż jakikolwiek inny sektor. Biorąc pod uwagę skalę transformacji, żaden pojedynczy interesariusz nie będzie w stanie samodzielnie przekształcić całego ekosystemu mobilności.

 

W związku z tym ACEA ogłosiła wczoraj swój kolejny manifest dla nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Plan działania opiera się na trzech filarach: podaży, produkcji i popycie i ma zostać wdrożony przez przemysł samochodowy wraz z partnerami z jego otoczenia.

 

W naszej branży do 2030 r. co roku będzie wchodziło w życie średnio osiem lub dziewięć rozporządzeń UE; w niektórych przypadkach są to sprzeczne przepisy – wyjaśnił pan de Meo – Europa musi pilnie przyjąć całościowe podejście do wyzwań branży motoryzacyjnej, obejmujące cały łańcuch wartości, od najwyższego do niższego szczebla. Problemy, przed którymi stoimy, dotyczą różnych sektorów: motoryzacji, górnictwa, energetyki, infrastruktury i nie tylko. Jeśli spojrzymy na naszych globalnych konkurentów, okaże się, że właśnie tak działają i są w tym bardzo dobrzy.

 

Europa musi nie tylko zadbać o to, abyśmy byli tak dobrze wyposażeni, jak inne regiony. Musi także zapewnić nam możliwość konkurencji na równych warunkach. Konkurencja jest bardzo zdrowa, a prawdziwa konkurencja oznacza także otwarte rynki światowe oraz zasady wolnego i uczciwego handlu – powiedział de Meo.

 

Kluczowym elementem planu działania ACEA jest uczynienie z Europy centrum produkcji ekologicznych i inteligentnych pojazdów.

 

Musimy współpracować z decydentami, aby stworzyć warunki do produkcji różnorodnej gamy modeli o zerowej emisji, w tym małych, niedrogich modeli elektrycznych pojazdów, których produkcja w Europie będzie opłacalna – wyjaśnił de Meo.

 

W ten sposób możemy stawić czoła wielu wyzwaniom za pomocą tego samego złotego środka, szczególnie jeśli chodzi o mobilność w miastach. Musimy również pracować nad popytem poprzez odpowiednie, adekwatne do celu programy zachęt na wszystkich poziomach – od polityki UE po władze miejskie i lokalne.

 

Wczoraj Rada Dyrektorów ACEA ponownie wybrała pana Luca de Meo na stanowisko Prezesa na drugą kadencję. Prezes ACEA jest wybierany na jeden rok z możliwością jednokrotnego przedłużenia przez dyrektorów generalnych firm członkowskich.

 

Manifest ACEA w całości jest dostępny TUTAJ.

 

Źródło: PZPM

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).