ABB chce rozwijać polską gospodarkę wodorową | MOTOFAKTOR

ABB chce rozwijać polską gospodarkę wodorową

person Adrian Januszkiewicz 26/10/2021

Firma ABB przystąpiła do porozumienia sektorowego, którego celem jest rozwój polskiego rynku wodoru w oparciu o nowe technologie.

ABB została jednym ze 138 sygnatariuszy „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Przystąpili do niego przedstawiciele administracji rządowej, nauki, biznesu oraz różnych sektorów gospodarki, w których produkcja, przesył, magazynowanie i wykorzystanie wodoru będą w przyszłości odgrywać ważną rolę. Porozumienie to kolejny krok do rozwoju tego sektora po ogłoszonej przez Komisję Europejską w lipcu 2020 roku „Strategii w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu”.

 

Wodór – w swojej „zielonej” odmianie, pozyskiwany w wyniku elektrolizy wody przy wykorzystaniu OZE – powszechnie uznawany jest za czystą energię i paliwo przyszłości, które może znaleźć rozmaite zastosowania, m.in. w przemyśle i transporcie. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem szarego wodoru uzyskiwanego metodami z niekorzystną dla środowiska emisją CO2. Porozumienie zmierza do zastąpienia tej produkcji zielonym wodorem korzystając z bogatego doświadczenia technicznego obsługi szarego wodoru jako medium w procesach produkcyjnych.

 

Podpisane 14 października Porozumienie ma skupić się również m.in. na zwiększeniu polskiego wkładu w łańcuch zamówień dla gospodarki wodorowej (do poziomu minimum 50% w 2030 roku). W kolejnych regionach Polski mają także powstawać tzw. Doliny Wodorowe, które będą integrować podmioty z różnych sektorów dla rozwoju łańcucha wartości tej gospodarki.

Tak szeroki wachlarz sygnatariuszy wynika z przekroju potencjalnych potrzeb i kompetencji w technologii wodorowej. Porozumienie urealnia więc rzeczywistą głębokość powstającego rynku i stanowi platformę startową dla konkretnych projektów wykonawczych. Celem naszej firmy jest wspieranie procesów prowadzących do zeroemisyjnej przyszłości. Wierzymy, że zielony wodór może w tym pomóc, więc ABB zgłasza się do Porozumienia po stronie realizatorów. Deklarujemy konkretne kompetencje produktowe i inżynierskie − zarówno wobec swoich aktualnych klientów, takich jak PGNiG, Gaz System, ORLEN czy spółki energetyczne, jak również innych sygnatariuszy, którzy są zainteresowani produkcją lub wykorzystywaniem zielonego wodoru. Jarosław Szumny dyrektor sprzedaży ds. kluczowych klientów w biznesie Oil & Gas ABB w Polsce

 

Grupa ABB od dwóch lat rozwija centrum kompetencji we Francji i ma opracowany zestaw potencjalnego portfolio produktów dla technologii wytwarzania wodoru w elektrolizerach, w szczególności w zakresie układów zasilania i optymalizacji zużycia energii w procesie elektrolizy.

Mamy doświadczenie w budowaniu układów prostownikowych do takich zastosowań, dysponujemy kompleksowymi rozwiązaniami dla zarządzania produkcją po stronie systemów automatyki, a nasza cyfrowa platforma ABB Ability OPTIMAX jest funkcjonalnie przystosowana do obsługi elektrolizerów z różnych źródeł zasilania. Aby zapewnić kompleksowość portfolio produktów, stawiamy także na współpracę z producentami elektrolizerów. Jarosław Szumny

 

Od grudnia 2020 roku Grupa ABB jest również członkiem Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru − European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A), oficjalnego organu Unii Europejskiej. Sojusz koncentruje się na wdrożeniu technologii wodorowych w szerokim zakresie do 2030 r. Ma to być sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i wsparcie dla planów osiągnięcia neutralności węglowej przez UE do 2050 r.

 

Źródło: ABB

Zdjęcie główne: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).