50 faktów o wodorowej Toyocie Mirai | MOTOFAKTOR

50 faktów o wodorowej Toyocie Mirai

person Redakcja 26/08/2021

Toyota Mirai drugiej generacji to samochód z napędem wodorowym. Łączy elektryczny napęd na ogniwa paliwowe z rozwiązaniami znanymi z samochodów sportowych.

Toyota Mirai drugiej generacji to samochód z napędem wodorowym. W tym sedanie klasy premium zbudowanym na bardzo sztywnej platformie TNGA spotykają się elektryczny napęd na ogniwa paliwowe, korzystający z rozwiązań wypracowanych przez Toyotę w ciągu prawie 30 lat rozwijania technologii hybrydowej, wysoki poziom bezpieczeństwa wspierany przez najnowsze systemy bezpieczeństwa czynnego TSS, świetne właściwości jezdne oparte na tylnonapędowej platformie i rozwiązaniach znanych z samochodów sportowych.

 

Oto 50 rzeczy, które warto wiedzieć o nowej Toyocie Mirai i programie wodorowym Toyoty.

1. Słowo „mirai” znaczy przyszłość

Toyota Mirai to elektryczny samochód przyszłości, oparty na supernowoczesnej technologii wodorowych ogniw paliwowych.

2. Samochód elektryczny

Mirai jest autem elektrycznym, które zamiast z baterii czerpie prąd z ogniw paliwowych.

3. Większy zasięg

Nowy Mirai ma o 30 procent większy zasięg od poprzedniej generacji. Wynosi 650 km wg WLTP – to znacznie więcej niż oferuje większość samochodów elektrycznych na baterie.

4. Nowy rekord

W maju 2021 roku produkcyjna Toyota Mirai ustanowiła nowy rekord zasięgu. Samochód pokonał 1003 km na jednym tankowaniu.

5. Trzy zbiorniki wodoru

Wydłużenie zasięgu było możliwe dzięki wbudowaniu w konstrukcję auta trzeciego zbiornika wodoru oraz dzięki większej wydajności napędu.

6. Krótkie tankowanie

Mirai potrzebuje 5 minut, by zatankować wodór do pełna i zyskać kolejne 650 km zasięgu.

7. Design

Stylistyka równie ważna jak technologia – według zamysłu Akio Toyody nowy Mirai jest przede wszystkim atrakcyjną limuzyną, którą chce się jeździć, a dopiero w drugiej kolejności ekologicznym, bezemisyjnym samochodem.

8. Optymalny projekt podwozia

Mirai został od początku zaprojektowany jako auto na wodór, a nie dostosowane do innego napędu auto spalinowe. Dlatego jego silnik elektryczny, ogniwa paliwowe i zbiorniki wodoru zostały optymalnie rozłożone.

9. Przyklejony do drogi

Mirai ma sportową, dynamiczną sylwetkę. To efekt niskiej linii dachu (1,47 m), szerokiego rozstawu kół i nisko położonego środka ciężkości.

10. Przygotowany do dynamicznej jazdy

Nowy Mirai ma zawieszenie wielowahaczowe z przodu i z tyłu oraz mocne, sportowe hamulce z wentylowanymi tarczami przy każdym kole. Z przodu pracują czterotłoczkowe zaciski hamulcowe, a z tyłu dwutłoczkowe.

11. Poruszający błękit

Wielowarstwowy, specjalny lakier Force Blue mieni się żywym blaskiem, który przemawia również do fanów sportów motorowych.

12. Bez ani jednej rysy

Lakier na karoserii Mirai sam naprawia lekkie zarysowania.

13. Opływowa sylwetka

Nowy Mirai, choć jest sedanem, ma sportową sylwetkę i współczynnik oporu powietrza Cx tylko 0,29.

14. Więcej miejsca w środku

Przy rozstawie osi 2,92 m nowa Toyota Mirai ma szczególnie przestronne wnętrze, nawet jak na dużego sedana. Kompaktowa bateria pod tylnymi siedzeniami nie ogranicza miejsca w kabinie i bagażniku.

15. Szybka jazda

Elektryczny silnik Mirai ma noc 182 KM i 300 Nm momentu obrotowego. To wystarczy, by rozpędzić dużego tylnonapędowego sedana do setki w 9,0 s i osiągnąć maksymalną prędkość 175 km/h.

16. Przygotowany do zimy

Elektryczny napęd na ogniwa paliwowe opracowany przez Toyotę pracuje bez przeszkód przy temperaturze -30 stopni Celsjusza.

17. Energia bez spalania

Toyota Mirai nie jest zasilana przez spalanie wodoru. W ogniwach paliwowych zachodzi na zimno reakcja wodoru z tlenem, w której wyniku uwalniane są elektrony tworzące prąd. Toyota Mirai nie generuje żadnych spalin, CO2 ani szkodliwych substancji. Jedynym produktem ubocznym działania napędu na ogniwa paliwowe jest para wodna.

18. Przełącznik H2O

Usuwanie wody z układu wydechowego następuje automatycznie, chyba że kierowca zrobi to ręcznie, na przykład przed wjazdem do garażu. Na kokpicie znajduje się przełącznik do wylewania wody.

19. Samochód ujemnie emisyjny

Mirai nie tylko nie emituje żadnych spalin, ale oczyszcza powietrze podczas jazdy. Można więc powiedzieć, że jest to samochód ujemnie emisyjny.

20. Oczyszczanie powietrza

Ogniwa paliwowe wymagają do pracy bardzo czystego powietrza, dlatego do usuwania cząstek stałych, tlenków azotu, dwutlenku siarki i innych zanieczyszczeń służy specjalny filtr katalityczny, który usuwa od 90 do 100% zanieczyszczeń o średnicy od 0 do 2,5 mikrona.

21. Powietrze na rok

Po przejechaniu 10 000 km Mirai oczyszcza 4,7 mln litrów powietrza – to tyle, ile jeden dorosły człowiek zużywa przez rok.

22. 29 lat badań i rozwoju

Toyota rozpoczęła prace nad pierwszym samochodem z napędem na ogniwa paliwowe w 1992 roku.

23. 25 lat wodorowych samochodów

Pierwszy pojazd na wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty powstał już w 1996 roku. Był to RAV4 Funcruiser.

24. Technologia hybrydowa

Elektryczny napęd na ogniwa paliwowe Toyoty opiera się w dużej mierze na konstrukcji napędu hybrydowego i wykorzystuje wiele osiągnięć wypracowanych na potrzeby hybryd.

25. Doświadczenie w elektryfikacji

W 1997 roku Toyota jako pierwsza wprowadziła na rynek samochód hybrydowy. W ciągu 24 lat opracowała cztery generacje napędów hybrydowych, a każda z nich wniosła ogromny postęp technologiczny i coraz większą wydajność. Do dziś Toyota sprzedała ponad 17 milionów hybryd.

26. Cztery zelektryfikowane napędy

Technologie elektryfikacji rozwijane przez Toyotę od lat 90. znalazły zastosowanie w czterech rodzajach napędów – w pełnych hybrydach, hybrydach plug-in, autach elektrycznych na baterie i pojazdach elektrycznych na wodór.

27. Intensywny rozwój

W ciągu półtora roku, od marca 2001 do listopada 2002 roku, Toyota opracowała i poddała testom cztery kolejne generacje prototypowych samochodów na ogniwa paliwowe.

28. Pierwsza wodorowa Toyota na rynku

W listopadzie 2002 roku Toyota wprowadziła na rynek w Japonii i USA limitowaną serię SUV-a Toyota FCHV, opartego na Highlanderze.

29. Testowanie z rozmachem

Oparta na Highlanderze Toyota FCH-adv, która zadebiutowała w 2008 roku, pokazała swoją praktyczność podczas szeroko zakrojonych testów z użyciem 726 egzemplarzy.

30. Uniwersalna technologia

Autobusy z napędem wodorowym Toyoty pracują w japońskim transporcie publicznym od 2010 roku, a obecnie wodorowy model SORA jest oferowany komercyjnie. Ogniwa paliwowe znalazły zastosowanie także w wózkach widłowych, ciężarówkach, transporcie kolejowym i morskim. Nawet księżycowy pojazd załogowy Lunar Cruiser będzie napędzany tą technologią.

31. Wodorowy jacht

Eksperymentalny, samowystarczalny energetycznie jacht Energy Observer magazynuje nadwyżki energii odnawialnej w postaci wodoru. Toyota wyposażyła go w ogniwa paliwowe z Mirai pierwszej generacji przystosowane do pracy na morzu.

32. Seryjny model

W grudniu 2014 roku nadszedł wreszcie ten dzień. Sedan Mirai, pierwszy seryjny samochód Toyoty na ogniwa paliwowe, trafił do sprzedaży.

33. Dobry początek

Pierwsza generacja Toyoty Mirai osiągnęła łączną sprzedaż ponad 10 000 egzemplarzy i otworzyła nowe perspektywy dla wodorowej motoryzacji, m.in. w roli taksówek i samochodów na wynajem.

34. Wzrost skali

Toyota Mirai drugiej generacji została tak zaprojektowana, aby 10-krotnie zwiększyć możliwości produkcyjne nowego modelu w porównaniu do pierwszego Mirai.

35. Niższa cena

Nowy Mirai jest o 20 procent tańszy od poprzedniego modelu, choć jest od niego większy, mocniejszy i ma lepszy zasięg. Przyczyniły się do tego niższe koszty i większa skala produkcji.

36. Jazda bez zmartwień

Ogniwa paliwowe Toyoty Mirai są objęte pięcioletnią gwarancją na 100 000 km. Cały samochód ma gwarancję na 3 lata lub 100 000 km.

37. Dobre perspektywy

Strategia wodorowa Unii Europejskiej oraz rosnącego grona europejskich państw tworzy fundamenty dla dynamicznego rozwoju wodorowej motoryzacji i infrastruktury.

38. Rozwój sieci tankowania

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba stacji wodorowych w Niemczech zwiększyła się pięciokrotnie i sięga niemal stu punktów.

39. Wysoka gęstość energii

Jeden kilogram wodoru zawiera trzy razy więcej energii niż kilogram ropy naftowej.

40. Doświadczony inżynier

Twórcą nowej Toyoty Mirai jest Yoshikazu Tanaka, który wcześniej opracował Priusa Plug-in Hybrid i Mirai pierwszej generacji.

41. Bliżej do celu

Yoshikazu Tanaka widzi w Mirai ważny krok w stronę bezemisyjnej przyszłości.

42. Nowa architektura

Mirai drugiej generacji jest oparty na tylnonapędowej platformie GA-L, opracowanej dla dużych luksusowych samochodów, takich jak limuzyna Lexus LS i grand tourer Lexus LC.

43. Idealne wyważenie

Rozłożenie masy między przodem i tyłem wynosi 50:50. Aby to osiągnąć, umieszczono ogniwa paliwowe z przodu, a silnik elektryczny i bateria do magazynowania energii odzyskanej podczas hamowania przy tylnej osi. Dzięki temu nowy Mirai ma jeszcze lepsze właściwości jezdne.

44. Niski środek ciężkości

Platforma GA-L i zamocowanie zbiorników wodoru pod podłogą sprawiają, że Toyota Mirai ma bardzo nisko położony środek ciężkości, co sprawia, że samochód mocno trzyma się drogi.

45. Bezpieczna technologia wodorowa

Bardzo sztywne nadwozie i dodatkowe wzmocnienia zarówno chronią pasażerów, jak i dodatkowo zabezpieczają zbiornik wodoru. Zbiorniki są wykonane z włókna węglowego, więc ich uszkodzenie jest bardzo trudne. Są nawet w stanie wytrzymać postrzał z pistoletu o kalibrze .50 (w miejscu postrzału powstaje małe wgłębienie). Ale nawet w razie rozszczelnienia lekki wodór szybko ucieka do góry i nie zagraża całemu samochodowi. To wszystko sprawia, że Mirai jest co najmniej równie bezpieczny jak auta spalinowe.

46. Trzy lekkie i mocne zbiorniki na wodór

Ścianki zbiorników wodoru są trójwarstwowe, a ich głównym budulcem jest włókno węglowe. Dzięki temu są lekkie i bardzo wytrzymałe. Nowy Mirai zyskał trzeci zbiornik wodoru, co pozwoliło zwiększyć pojemność zbiorników do 5,6 kg. To między innymi dzięki temu nowy model ma o 30 procent większy zasięg od poprzednika.

47. Mniejszy i bardziej wydajny

Każdy element zestawu ogniw paliwowych jest mniejszy i lżejszy, a jednocześnie bardziej wydajny niż w poprzedniej generacji Mirai.

48. Nowy zestaw ogniw

Moduł produkujący energię zawiera 330 zamiast 370 ogniw, ale ich gęstość mocy jest znacznie większa – wynosi rekordowe 5,4 kW/l zamiast 3,1 kW/l. Moduł ogniw paliwowych jest lżejszy o 2,9 kg i waży teraz 25,5 kg. Co ciekawe, maskownica ogniw paliwowych nowej Toyoty Mirai odzwierciedla kroplę wody padającą na taflę wody.

49. Bateria jak w hybrydzie

Choć Mirai jest zasilany z własnej elektrowni, czyli ogniw paliwowych, otrzymał także baterię – taką samą jak w nowej generacji Lexusa LS500h. Wysokonapięciowa bateria litowo-jonowa służy do magazynowania energii odzyskiwanej podczas hamowania.

50. Samochód generatorem prądu

Ogniwa paliwowe mogą produkować prąd nie tylko do napędzania samochodu, ale także do zasilania innych urządzeń. W Japonii Toyota Mirai jest wyposażona we wtyczkę, z której można czerpać energię na przykład podczas pikniku w plenerze. Auto może stanowić także awaryjne źródło energii podczas przerw w dostawach prądu.

 

Źródło: Toyota

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).