5 mitów związanych z zakupem aut używanych | MOTOFAKTOR

5 mitów związanych z zakupem aut używanych

person Redakcja 18/10/2023

Eksperci AAA AUTO przedstawiają kilka powszechnych mitów związanych z zakupem używanego pojazdu. Warto zapoznać się z każdym z nich.

 

Wiele osób decyduje się na używane samochody, aby zaoszczędzić pieniądze. Jak podaje Instytut Samar, średnia cena nowego samochodu wynosi obecnie około 175 000 zł. Natomiast, według raportu Barometr AAA AUTO, mediana ceny auta używanego we wrześniu br. wyniosła 32 900 zł. Na ogół zakup używanego samochodu może być rozsądną decyzją finansową, ale w niektórych przypadkach może być zupełnie odwrotnie.

 

Najbezpieczniejszy sposób zakupu to poleganie na specjalistach, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się wykrywaniem oszustw dotyczących samochodów używanych. Należy kupować tam, gdzie oferowana jest gwarancja zwrotu pieniędzy w przypadku odkrycia dodatkowego problemu w historii samochodu, którego nie ujawniła nawet najbardziej szczegółowa kontrola. Jest to oczywiście możliwe przede wszystkim u tych sprzedawców, którzy kupują samochody na własność, a nie tylko funkcjonują jako pośrednicy. A zwłaszcza u tych, którzy specjalizują się w samochodach z krajowym rodowodem, co zapewnia dostęp do najlepszych informacji o pojazdach. Laik, który chce kupić indywidualnie sprowadzony samochód, z ogłoszenia „na ulicy”, ma niewielkie szanse na przeprowadzenie wystarczająco szczegółowej kontroli, aby zakup był bezpieczny – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

5 mitów związanych z zakupem auta używanego:

Mit 1 – Mały przebieg oznacza lepszą ofertę

 

W większości przypadków samochód o niskim przebiegu jest uważany za lepszą ofertę niż samochód o dużym przebiegu. Ale nie zawsze jest to takie proste. Chociaż niski przebieg może być atrakcyjny, nie gwarantuje bezawaryjnego pojazdu. Dlatego kompleksowa inspekcja auta jest kluczowa dla wykrycia potencjalnych problemów. Warto także sprawdzić, czy dla danego modelu wystąpiły w przeszłości jakieś akcje przywoławcze.

 

Mit 2 – Nie ma rabatów na auta używane

 

W związku z tym, że nie są nowe, panuje przekonanie, że używane samochody nie korzystają z żadnych zniżek. Nieprawda – dealerzy oferują rabaty na wybrane pojazdy. Można także znaleźć czasem lepszą ofertę kupując auto online, ponieważ dealer może umieścić na swojej stronie internetowej listę aktualnych ofert specjalnych, zanim pojawią się one na w autocentrum.

 

Mit 3 – Nie potrzebna jest dodatkowa kontrola

 

Można zdecydować się na pominięcie kontroli auta, o ile kupujemy je u dealera, który z definicji szczegółowo sprawdza każdy samochód. Jest to jednak szczególnie ważne, jeśli zamierzamy kupić auto od prywatnego sprzedawcy, którego nie znamy. Profesjonalne sprawdzenie pojazdu może określić jego faktyczny stan, a także dać wyobrażenie o kosztach ewentualnych napraw. Oczywiście mechanik dokonujący przeglądu pobierze opłatę za usługę, ale mimo to inspekcja może potencjalnie zaoszczędzić tysiące złotych w przyszłości.

 

Mit 4 – Używane samochody nie mają wartości odsprzedaży

 

Używane auta także mają swoją wartość. Wiadomo, że pojazdy zaczynają tracić na wartości już w momencie wyjazdu z parkingu dealera. Jeśli więc uda się znaleźć używany samochód w doskonałym stanie, można uzyskać za niego lepszą ofertę.

 

Mit 5 – Zwrot używanego samochodu nie jest możliwy

 

W przypadku zakupu auta używanego u renomowanego dealera, można je oddać lub wymienić na inny samochód, pod określonymi warunkami, które zazwyczaj znajdują się w dokumentach sprzedaży.

 

Źródło: AAA AUTO

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).