250 startów Lewisa Hamiltona w F1 | MOTOFAKTOR

250 startów Lewisa Hamiltona w F1

Lewis Hamilton zakończył swój 13. sezon w F1 startując z pole position i wygrywając po raz 84. w karierze.

Lepszy od Brytyjczyka pod względem liczby tytułów jest tylko Michael Schumacher, ale wiele wskazuje na to, że już po sezonie 2020 Hamilton wyrówna osiągnięcie Niemca. Spójrzmy jeszcze na inne liczby brytyjskiego kierowcy Mercedes-AMG Petronas Motorsport – ma na koncie 88 wygranych w kwalifikacjach, 47 razy wykręcił najlepsze okrążenie podczas wyścigu, a w czasie swojej kariery stanął na podium 151 razy. Łączna liczba punktów, jakie zdobył podczas 250 wyścigów, po tym sezonie zatrzymała się na niewiarygodnych 3431. Pod tym względem jeżdżący z numerem 44 Anglik nie ma sobie równych w stawce F1.

 

A skoro już jesteśmy przy liczbach, przyjrzyjmy się tym, które są mniej widoczne, ale nie mniej ważne dla sukcesów zespołu. W teamie Mercedes-AMG Petronas Motorsport pracuje 60 inżynierów, którzy dbają o to, by wszystko działało, jak należy. W tym gronie jest dwoje specjalistów Petronas – Stephanie Travers i Ahmad Nasri Mohd Shafie. Do ich zadań należy m.in. analiza próbek oleju przy użyciu spektrometru. Dzięki temu można wykryć zużycie elementów silnika czy skrzyni biegów zanim dojdzie do awarii.

 

Inżynierowie muszą także przed każdym wyścigiem zbadać próbki z każdej z 22 beczek paliwa, jakie zespół ma do dyspozycji w trakcie weekendu. Badanie każdej z nich trwa 30 minut, a w mobilnym laboratorium Petronas są badane także próbki paliwa dwóch innych zespołów, które korzystają z jednostek napędowych Mercedes-Benz Rokit Williams Racing i SportPesa Racing Point F1 Team.

 

Miska olejowa w silniku bolidu Formuły 1 zespołu Mercedes-AMG Petronas Motorsport mieści ok. 3 l oleju silnikowego. Jest on wymieniany po każdej sesji w trakcie weekendu wyścigowego. Co ciekawe, temperatura pracy oleju nie jest zbyt wysoka, z reguły przekracza nieco 100°C. Musi on za to dać sobie radę z niezwykle wysokimi obrotami, niespotykanymi w samochodach – przekraczającymi nawet 15 tys. obr./min.

 

Poza olejem silnikowym Petronas dostarcza do Srebrnych Strzał, którymi jeżdżą Lewis Hamilton i Valtteri Bottas również paliwo, olej przekładniowy oraz płyny hydrauliczny i do systemu KERS. W trakcie sezonu zespół zużywa ok. 60 tys. litrów olejów i płynów Petronas (z wyłączeniem paliwa).

 

Źródło: Petronas

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).