20 mln na stacje tankowania wodoru na Podkarpaciu

NFOŚiGW podpisał z Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna umowę, dzięki której do spółki trafi 20 mln zł dotacji n budowę stacji tankowania wodoru.

W ramach programu „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru” spółka Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna wybuduje ogólnodostępne stacje ładowania wodoru w Rzeszowie i Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 68 mln złotych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na ten cel przekaże 20 mln złotych. Zakończenie projektu przewidziane jest na czerwiec 2025 roku.

 

W Nowej Sarzynie powstanie ogólnodostępna stacja z dwoma punktami tankowania wodoru, natomiast w Rzeszowie stacja będzie miała jeden taki punkt. Infrastruktura będzie udostępniana klientom do tankowania pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Wodór dostępny na stacji będzie produkowany przez Polenergię z wykorzystaniem własnych odnawialnych źródeł energii.

Chcemy, żeby w całym kraju powstawały kolejne stacje wodorowe. Wspieranie infrastruktury tankowania wodoru dla Narodowego Funduszu jest niezwykle ważne, dzięki tej inwestycji sposób przemieszczania się będzie bardziej ekologiczny. Nowo powstające stacje wodorowe są ogromnym ułatwieniem dla organizacji wodorowego transportu, a dodatkowo są bardzo innowacyjnym projektem. Co najważniejsze, stacje które powstaną dzięki dzisiejszej umowie będą ogólnodostępne, każdy będzie mógł z nich skorzystać. Artur Michalski wiceprezes NFOŚiGW

 

Głównym celem budowy ogólnodostępnej stacji wodoru jest promocja wodoromobilności, której rozwój przyczynia się do zmniejszenia liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawy jakości powietrza.

W XXI w. niewątpliwie stawiamy na nowe źródła energii, na nowe rozwiązania, które służą ekologii i środowisku. Cieszę się bardzo, że ten projekt zostanie zrealizowany tutaj na Podkarpaciu. Ewa Leniart wojewoda podkarpacki

 

Ewa Leniart, która przypomniała również o genezie powstania Podkarpackiej Doliny Wodorowej, która integruje przedstawicieli przemysłu, świata nauki oraz samorządów, działających w formie stowarzyszenia założonego 4 listopada 2021 r. w Rzeszowie.

 

Umowa została podpisana 27 czerwca br. w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przez wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz prezesa zarządu Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o. Jacka Głowackiego i członka zarządu Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o. o. Joannę Podubny, w obecności m.in. Ewy Leniart, Wojewody Podkarpackiego, prezesa zarządu Podkarpackiej Doliny Wodorowej prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa i parlamentarzystów: Posłów na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, Jerzego Paula, Adama Śnieżka, Kazimierza Gołojucha, Fryderyka Kapinosa oraz Senatora RP Zdzisława Pupy.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).