16 anten w nowym Leonie | MOTOFAKTOR

16 anten w nowym Leonie

Podczas podróży chcemy odbierać nie tylko stacje radiowe, ale i dane GPS czy Internet za pomocą WiFi lub sieci 4G. Dlatego nowoczesne auta mają aż 16 anten.

Anteny samochodowe przestały służyć jedynie do odbioru fal radiowych. Stały się narzędziami wspierającymi zaawansowane systemy bezpieczeństwa i łączności. Metalowe konstrukcje w samochodach zmieniają energię elektryczną w fale elektromagnetyczne i na odwrót, spełniając funkcję nadajnika i odbiornika.

Bezprzewodowa łączność jest kluczowym aspektem działania nowoczesnych systemów w samochodach. Instalacja anten jest właśnie do tego konieczna.

kierownik działu anten SEAT-a - César de Marco

Od 4G po temperaturę w samochodzie

Już samo umożliwienie odbioru stacji AM, FM czy w standardzie DAB wymaga montażu w samochodzie kilku anten. Do tego dochodzą kolejne odbiorniki i nadajniki przesyłające dane 4G, które zapewniają dostęp do asystentów bezpieczeństwa, a także wzmacniają sygnał odbioru w smartfonach pasażerów.

 

Anteny również pomagają przy określaniu położenia samochodu poprzez GPS czy zapewnianiu łączności Bluetooth lub WiFi. Nie wszyscy wiedzą, że urządzenia te sprawdzają się również przy zdalnym ustawianiu temperatury w samochodzie.

Kontakt w każdych warunkach

Wyzwaniem dla inżynierów opracowujących nowe modele samochodów jest zapewnienie jak najwyższego komfortu korzystania ze wszystkich funkcji bezprzewodowych. Specjaliści szukają ciągle nowych sposobów łączności nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jednym z opracowywanych przez nas sposobów wzmacniania sygnału jest system dywersyfikacji. Polega on na montażu anten o tej samej funkcji w różnych punktach samochodu. Dzięki temu możliwy jest wybór urządzenia z najlepszym sygnałem. Konieczność montażu kolejnych odbiorników powoduje, że musimy szukać nowych miejsc na instalację. Możemy to zrobić na dowolnej niemetalowej powierzchni, jak przykładowo obramowanie tylnej szyby, zderzak czy klamki.

- César de Marco

 

Liczba anten w dzisiejszych pojazdach rzadko kiedy spada poniżej 10. Najnowszy SEAT Leon ma ich aż 16. Najlepszym miejscem do montażu anten pozostaje dach, który zapewnia największy zasięg w każdym kierunku. W modelu hiszpańskiej marki zamontowano nowoczesną antenę w kształcie płetwy rekina, która mieści aż 4 funkcje – GPS, 4G, WiFi i zdalną obsługę ogrzewania.

Przyszłość łączności

Już dzisiaj zapewnienie łączności stało się dla producentów samochodów priorytetem, a zdaniem specjalistów w przyszłości ta potrzeba tylko się powiększy.

Autonomizacja jazdy, technologia 5G czy wymiana danych z chmurą w ułamek sekundy spowodują, że anteny będą musiały zapewnić niezakłóconą łączność z otoczeniem.

- César de Marco

 

Ekspert SEAT-a zakłada, że w ciągu kilku najbliższych lat w samochodach przybędzie 10 nowych odbiorników. Zapewnieni to pasażerom nowe formy rozrywki, takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR), streaming filmów w 4K czy gry online, a także ulepszy pozycjonowanie GPS oraz funkcje jazdy autonomicznej, łączności i bezpieczeństwa.

Żeby uświadomić sobie znaczenie tych zmian, wyobraźmy sobie, jak dokładna musi być bezprzewodowa wymiana danych w systemie odpowiedzialnym za awaryjne hamowanie samochodu w razie wtargnięcia pieszego na jezdnię. Anteny są kluczem do mobilnej przyszłości.

- César de Marco

16 anten nowego SEAT-a Leona

5 anten radiowych: analogowych (AM/FM) i cyfrowych (DAB)

 

1 antena w kształcie płetwy rekina:

 

 • nawigacja i pozycjonowanie (GPS)
 • WiFi i Bluetooth
 • usługi telefoniczne 4G
 • zdalna obsługa ogrzewania

 

3 anteny telefoniczne 4G:

 

 • usługi łączności
 • funkcje bezpieczeństwa (połączenia alarmowe)
 • wzmocnienie sygnału telefonicznego w urządzeniach pasażerów

 

2 anteny Bluetooth i WiFi:

 

 • łączenie systemu multimedialnego samochodu z urządzeniami podróżujących
 • zapewnienie funkcji obsługi bezdotykowej, Full Link i WiFi Hotspot

 

5 anten dostępu do samochodu:

 

 • zdalne otwieranie zamków w drzwiach
 • systemy KESSY i Digital Key (odpowiedzialne również za włączenie i wyłączenie zapłonu z pomocą immobilisera)

Źródło: SEAT

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).