10 największych dystrybutorów w Polsce | MOTOFAKTOR

10 największych dystrybutorów w Polsce

person Wolk Aftersales Experts 16/11/2014

Rynek dystrybucji części do pojazdów osobowych i dostawczych w 2013 roku.

Polski rynek zdecydowanie znajduje się pod silnym wpływem Inter Cars. Taka dominacja jednego lidera jest cechą wyróżniającą Polskę na tle aftermarketu w innych krajach europejskich. Roczny przychód Inter Cars kilkukrotnie przewyższa przychody jego konkurentów. W 2014 roku powinien on sięgnąć 950 mln euro, co jest konsekwencją wzrostu opartego na coraz lepszej wewnętrznej logistyce dystrybutora. Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli Inter Cars, celem firmy jest szybkie przekroczenie bariery rocznego przychodu na poziomie 1 mld euro i osiągnięcie 1,4 mld euro w 2020 roku.

 

Pozostali najwięksi polscy dystrybutorzy reprezentują zbliżony do siebie poziom przychodów i każdy z nich ma ambicję jego zwiększenia. Na przykład, GroupAuto Polska spodziewa się osiągnięcia 280 mln euro przychodu na koniec 2014 roku, a ostatnio ogłosili rozpoczęcie współpracy z firmą Gordon.

 

Warto zwrócić uwagę na upadłość układową Fota SA. To wydarzenie spowodowało nie tylko przetasowanie kolejności dystrybutorów, ale także miało bezpośredni wpływ na wysokość marży, a zwłaszcza udzielanych klientom rabatów. Dodatkowo w ostatnich kilkunastu miesiącach dotychczasowi klienci Foty szukali nowych źródeł towaru na zaspokojenie swoich potrzeb. Wygląda jednak, że zamieszanie już się wyjaśniło i teraz nastąpi faza odbicia, która – dla każdego dystrybutora – jest szansą na zwiększenie swoich przychodów. Także dla Foty, która wkrótce może znaleźć się w nowych rękach.

 

Łączny wzrost polskiego rynku dystrybucji części do pojazdów osobowych i dostawczych wynosił średnio nieco mniej niż 5 proc. rocznie w ostatnich latach. W bliskiej perspektywie można spodziewać się lekkiego zmniejszenia tego tempa wzrostu, ale nie będzie to żadne dramatyczne wydarzenie.

Rozwój polskiego rynku jest konsekwencją zwiększającego się parku samochodowego, co potwierdza wzrost liczby pierwszych rejestracji w 2013 roku i 2014 roku. Nie można jednak zapominać o zewnętrznych czynnikach hamujących ten rozwój, takich jak chociażby konflikt na Ukrainie. Zoran Nikolic i Liubov Tienar specjaliści firmy Wolk Aftersales Experts, którzy monitorują polski aftermarket

 

W poniższej tabeli prezentowane są dane o przychodach 10 największych polskich dystrybutorów zebrane przez firmę Wolk Aftersales Experts:

 

For English version click here.

user photo

Autor

Wolk Aftersales Experts

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).