Zrób to sam – wymiana oleju silnikowego i płynów eksploatacyjnych | MOTOFAKTOR

Zrób to sam - wymiana oleju silnikowego i płynów eksploatacyjnych

person Redakcja 28/05/2019

Adam Klimek współtworząc Team Total dzieli się z kierowcami nie tylko wiedzą, ale i praktycznymi poradami, na przykład dotyczącymi wymiany olejów i płynów eksploatacyjnych.

Jedną z najbardziej frustrujących sytuacji na drodze jest nagła awaria samochodu. Jej przyczyna może być banalnie oczywista, a konsekwencje na tyle poważne, że pociągną za sobą duże nakłady silnikowe. Na przykład zatarcie silnika, w którym znajdował się mocno już wyeksploatowany olej, bądź układ chłodzenia z płynem, który stracił swoje właściwości ochronne. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta samochodu odnośnie częstotliwości ich wymiany.

Opony przekładamy zgodnie z nadchodzącą porą roku. Płyny eksploatacyjne, za wyjątkiem tych do spryskiwaczy, nie są produktami sezonowymi. Ich przydatność określa przede wszystkim przebieg samochodu oraz warunki w jakich jest eksploatowany. Część kierowców decyduje się na ich wymianę we własnym zakresie. Sama czynność nie jest trudna pod warunkiem odpowiedniego doboru produktów i trzymania się kilku prostych zasadach. Ściągawką w tych zakresach są filmy, które publikujemy na stronie teamtotal.pl. Adam Klimek mechanik i ekspert Team Total

 

Popularność oleju silnikowego o lepkości 10W40 nie wynika z jego uniwersalności. Nie można nim zalewać każdego silnika, przy jego wyborze musimy trzymać się wytycznych producenta samochodu. Niemniej ważna jest klasa jakości określana według API czy ACEA. Szczegółowe informacje o tym znajdziemy w książce serwisowej pojazdu. Jeśli jej nie mamy, najszybszym miejscem do znalezienia danych jest internet. Trzeba jednak korzystać ze sprawdzonego źródła. Takim bezsprzecznie są strony producentów oleju, na których znajduje się katalog doboru. Wyszukiwanie odbywa się nie tylko poprzez wskazanie marki, modelu i silnika, ważny jest i rodzaj nadwozia i rocznik.

 

Podobnie jest z płynem hamulcowym. Nie zawsze z pozoru lepszy, np. DOT 5.1, będzie efektywnym wyborem. Po prostu konstrukcja układu nie wykorzysta w pełni jego właściwości, a przy czyszczeniu, konserwacji czy kolejnej wymianie gęstszy płyn będzie trudniejszy do usunięcia. Z reguły zastosowanie płynu DOT 4 doskonale sprawdzi się i w nowych i w starszych samochodach.

 

Płyny do układu chłodzenia dzielą się na gotowe do użycia i koncentraty. Te drugie należy rozcieńczać wodą, zawsze destylowaną lub demineralizowaną. Proporcje mieszania znajdują się na etykiecie opakowania, z reguły stosujemy 50:50. Im więcej koncentratu tym uzyskamy niższą temperaturę zamarzania. Przy wyborze płynu warto zwrócić uwagę na jego właściwości, np. kontrast. To dodatek, który wykryje nieszczelność układu chłodzenia, wskazując nam to miejsce niewielkim wyciekiem w postaci piany. Dzięki temu będziemy mogli szybciej usunąć usterkę, co pozwali uniknąć poważniejszych uszkodzeń.

 

Wszystkie filmy Team Total dostępne są na kanale YouTube.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).