Znamy najlepszych mechaników w Polsce

Znamy najlepszych mechaników w Polsce

Za nami XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników. Finały odbyły się podczas największych targów motoryzacyjnych w Polsce - Poznań Motor Show.

Blisko 10,5 tys. półfinalistów – zawodowych i młodych mechaników wraz z opiekunami – to bilans tegorocznych Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, których finały odbyły się w dniach 30 marca – 2 kwietnia 2023 r. podczas Poznań Motor Show w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Finałowa rozgrywka przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

 

Eksplozja pozytywnej energii, ogromna motywacja do zdobywania wiedzy, zdrowa rywalizacja, radość ze zwycięstwa i potężna dawka profesjonalnej edukacji zagrzewały do działania uczestników i partnerów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Miesiące przygotowań, praca całego zespołu V8 Team, naszych Partnerów, Grzegorza Dudy – Ambasadora i współtwórcy Akademii Młodego Mechanika, ogromnie zaangażowanie uczniów i ich opiekunów zaowocowało kolejną, wyjątkową edycją Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Mamy kolejne plany, chcemy się rozwijać i ulepszać pewne rozwiązania, by w przyszłym roku zaskoczyć nowościami. A teraz dziękuję wszystkim, bez których tego projektu nie udałoby się zrealizować na taką skalę.

prezes V8 Team, współorganizator edukacji zagrzewały do działania uczestników i partnerów XII Ogólnopolskich - Adrian Dekowski

Dołączam się do podziękowań dla naszych Partnerów, uczniów, ich opiekunów i Ciebie Adrianie. Z roku na rok Mistrzostwa osiągają coraz wyższy poziom, wiedza uczestników pozytywnie nas zaskakuje, a ich pozytywna energia i pasja do motoryzacji motywują, by z roku na rok kolejne edycje Mistrzostw były organizowane z jeszcze większym rozmachem.

Główny Ambasador i współtwórca Akademii Młodego Mechanika, wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo - Grzegorz Duda

 

XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników odbywały się w 7. kategoriach:

 

  • Młody Mechanik, Elektromobilni – czwartek, 30 marca 2023 r.
  • Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Lakiernik – piątek, 31 marca 2023 r.
  • Mechanik Zawodowy, Młody Mechanik Motocyklowy – sobota, 1 kwietnia 2023 r.

W czasie Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników pokazujemy jak się uczyć, jak przygotowywać do zawodu, mówimy o tym, czego potrzebuje rynek. A rynek potrzebuje specjalistów, w których ręce oddamy swoje pojazdy i będziemy mieć pewność, że profesjonalnie je naprawią.

dyrektor grupy produktów Grupy MTP - Dariusz Wawrzyniak

 

Uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników spotkali się w hali nr 7 Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie walczyli o tytuł najlepszego mechanika w swojej kategorii podczas konkurencji praktycznych przygotowanych przez Partnerów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.
Partnerem strategicznym Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest PLATINUM ORLEN OIL.

Gratuluję Wam, że tutaj jesteście – bo, to już jest wielka wygrana. Życzę, aby udało Wam się dzisiaj zdobyć główne nagrody, ale postarajcie się również wykorzystać ten czas dla siebie, skorzystajcie z wiedzy technologicznej naszych ekspertów i ambasadorów, żeby umiejętności, które tu zdobędziecie zaowocowały i były Waszą wartością w życiu zawodowym. Na rynku jest wielu mechaników, ale o dobrych bardzo trudno. Wierzę, że to Wy będziecie świetnymi fachowcami, bo w Waszych rękach leży nasze bezpieczeństwo.

Dyrektor Biura Marketingu ORLEN OIL - Anita Wierciak – Kaperek

 

Młodym i zawodowym mechanikom kibicowali Ambasadorowie marki PLATINUM ORLEN OIL: Kuba Przygoński, Miko Marczyk i po raz pierwszy w tym roku Kajetan Kajetanowicz, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy. Wyjątkową atrakcją były bezpośrednie spotkania, rozmowy i konkurencje przygotowane przez mistrzów motorosportu, a także ich rajdówki eksponowane na okazałym stoisku marki.

Dziś występuję w roli profesora. Bardzo się cieszę, że mogę się tu z Wami spotkać. A czeka na Was wyjątkowa nagroda – najlepszy uczestnik mojej konkurencji usiądzie na fotelu obok mnie i posmakuje ducha sportowej jazdy.

- Miko Marczyk

 

Kuba Przygoński także przygotował nagrodę specjalną. „To staż w moim garażu, wyjątkowa możliwość sprawdzenia na czym polega praca mechanika w zespole rajdowym” – mówił Kuba Przygoński. Kajetan Kajetanowicz zachęcał młodych ludzi do wyboru właśnie takiej ścieżki kariery.

W motorsporcie bardzo potrzebujemy dobrych mechaników. To praca pełna wyzwań, trudna, ale jednocześnie dająca adrenalinę. Warto spróbować” – mówił Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy. „Z ogromną radością wspieramy kolejną edycję XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, a nasze zaangażowanie zdecydowanie wykracza poza same finały. To także pokazowe lekcje praktyczne w szkołach, szkolenia produktowe oraz materiały edukacyjne przygotowywane w różnych formach przez naszych ekspertów. Z przyjemnością gościmy młodzież w naszych zakładach, gdzie można bezpośrednio prześledzić proces tworzenia naszych produktów.

Członek Zarządy ds. Handlowych ORLEN OIL - Marcin Strojny

 

W przygotowanie konkurencji praktycznych zaangażowani byli Partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników a wśród nich m.in. ZF Aftermarket, VARTA. ANWIL, Grupa TOPEX z marką NEO TOOLS, Integra Software, John Deere, Grupa DBK, Yanosik, Axalta z marka Standox, Anest Iwata, Mirka, TEXA, STAG Autogas Systems, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Auto-Test, Centrum Modelowania Przestrzennego, Yamaha i EVB. Część firm zdecydowała się na dłuższą, trzyletnią współpracę z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników.

Młody Mechanik i Elektromobilni

Pierwszy dzień XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników należał do młodych mechaników samochodów osobowych i młodych mechaników pojazdów elektrycznych. W tych kategoriach konkurencje praktyczne przygotowali m.in. ZF Aftermarket, VARTA, Grupa DBK, EVB.

Z przyjemnością bierzemy udział w przedsięwzięciach, których celem jest kształcenie młodych kadr. Wspieramy takie inicjatywy, bo to inwestycja w przyszłość. Dostosowujemy nasze konkurencje do koncepcji projektu, jakim są Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników. W tym roku zaangażowaliśmy się przygotowanie zadań dla czterech kategorii - młodego mechanika. Elektromobilnych, młodego mechanika pojazdów ciężarowych i mechanika zawodowego. Nasi eksperci z radością dzielą się swoją wiedzą, nie ograniczamy się wyłącznie do weryfikacji wiedzy uczestników.

kierownik zespołu szkoleniowego ZF Aftermarket - Michał Głażewski

Pasja, z jaką młodzi ludzie wykonują zadania praktyczne i ich chęć zdobywania wiedzy motywują także nas do działania, do ulepszania naszej oferty szkoleniowej i konkurencji, które co roku przygotowujemy na Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników.

Head of Field Marketing Poland/Nordics/Baltics w ZF Aftermarket - Monika Chomicka

 

W przygotowanie konkurencji w obu tych kategoriach zaangażowała się firma Clarios, właściciel marki VARTA. Odpowiedni dobór akumulatora do pojazdu, różnice w technologiach baterii do poszczególnych typów pojazdów to tylko część zadań dla uczestników.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników doskonale wpisują się w strategię marki VARTA. Naszym celem jest edukacja młodych i zawodowych mechaników w zakresie doboru akumulatorów, nowych technologii, serwisowania i recyklingu baterii. Współpracujemy w tym zakresie z warsztatami samochodowymi. Z przyjemnością zdecydowaliśmy się na dłuższą, trzyletnią współpracę z organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Marketing Manager Clarios Poland, właściciela marki VARTA - Magdalena Broszkiewicz

 

W tajniki wiedzy o filtrach wprowadzała uczestników marka FILTRON. Do wykonania zadań dla młodych mechaników posłużył model silnika, a zadanie polegało na wymianie filtra.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy młodych ludzi, ich pasji i motywacji do zdobywania wiedzy. Z pewnością wyrosną z nich profesjonalni mechanicy z szeroką wiedzą dotyczącą filtracji w motoryzacji.

menedżer marki FILTRON - Paweł Grześkowiak

 

Fachowej wiedzy nie brakowało na stanowisku Grupy TOPEX i jej marki NEO TOOLS. Tu punktowany był odpowiedni dobór narzędzi, bezpieczeństwo pracy i dokładność.

W szkołach brakuje wiedzy dotyczącej wykorzystania narzędzi w pracy mechanika samochodowego, a jest to bardzo istotny element. Nawet najlepszy mechanik bez odpowiednich narzędzi nie wykona naprawy skutecznie i bezpiecznie. Bez profesjonalnej wiedzy jest to niemożliwe biorąc pod uwagę zaawansowanie techniczne narzędzi, które obecnie są dedykowane do wykonania konkretnej czynności.

Grupa TOPEX - Witold Penczek

 

Młodzi mechanicy elektromobilności otrzymali zadanie naładowanie samochodu elektrycznego Tesla 3 na stanowisku firmy EVB.

Przygotowaliśmy prezentację naszych produktów. Pokazujemy m.in. najmocniejszą aktualnie na rynku w Polsce stacje szybkiego ładowania o mocy 480 kw, a dla młodych mechaników przygotowaliśmy ciekawą konkurencję na samochodzie elektrycznym Tesla model 3.

Overcome - Krzysztof Stępień

 

Ogromny udział w przygotowaniu konkurencji dla młodych mechaników elektromobilności miała Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, która wraz z organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników rozpoczyna budowanie świadomości wodorowej wśród uczniów samochodowych szkół średnich w całej Polsce.

Naszą misją jest kreowanie i prowadzenie działań w oparciu o wiedzę ekspertów branżowych. Celem PIRE jest wdrażanie elektromobilności jako skutecznego narzędzia do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej oraz budowanie ekosystemu elektromobilności na fundamencie nowych technologii. Nasi eksperci z przyjemnością zaangażują się w edukację młodych mechaników, którzy w przyszłości będą serwisować pojazdy elektryczne.

Prezes Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności - Krzysztof Burda

Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Lakiernik

Młodzi mechanicy pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych sprawdzali swoją wiedzę m.in. a stanowiskach Grupy DBK, firmy John Deere i Autos. Ich eksperci nie ograniczali się do sprawdzania wiedzy uczestników. Zadbali także o ich edukację, a dodatkowo była to dla nich okazja do poszukiwań potencjalnych pracowników.

Branża motoryzacyjna boryka się z brakiem fachowych, wykfalifikowanych pracowników. Brakuje nie tylko mechaników samochodowych, ale także profesjonalnych doradców klienta w oddziałach dystrybutorów części zamiennych czy w działach handlowych Rynek otwiera wiele możliwości rozwoju także dla mechaników, a ich praca nie musi ograniczać się do serwisowania pojazdów.

Kierownik d/s Wyposażenia Warsztatu i Szkoleń Region Południe w firmie Autos - Karol Filarski

 

Działania Autos wspierał zespół rajdowy Kamena Rally TeamORLENTeam.

 

Liczący się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej producent nawozów azotowych, ANWIL także wspierał młodych mechaników maszyn rolniczych.

Firma bezpośrednio lub za pośrednictwem korporacyjnej fundacji od lat prowadzi działania, które wspierają młodych ludzi i pomagają rozwijać pasje młodego pokolenia.

Zastępca Dyrektora ds. Komunikacji, Marketingu i Sponsoringu z firmy ANWIL - Elżbieta Jabłońska

 

Do podjęcia pracy w swoich oddziałach zachęcali także przedstawiciele firmy John Deere.

Czekamy na młodych mechaników. W naszych sieciach dealerskich są oni bardzo cennymi pracownikami, a ich wiedza techniczna jest niezwykle potrzebna.

Dyrektor Marketingu John Deere Polska - Bartosz Białas

 

Sieć serwisowa Grupy DBK to z kolei doskonałe miejsce dla młodych mechaników, którzy chcą związać swoją przyszłość z branżą ciężarową.

Z ogromną radością szkolimy młodych ludzi w naszych serwisach. Podchodzimy do tego bardzo profesjonalnie. Młody człowiek nie jest pozostawiony sam sobie, ma opiekuna w postaci doświadczonego mechanika. Staramy się po stażu zatrzymać go u nas oferując m.in. dalsze możliwości doskonalenia zawodowego.

Starszy Specjalista ds. Komunikacji i PR w Grupie DBK - Anna Kolecko

 

Głównym Partnerem kategorii Młody Lakiernik była Axalta i jej marka Standox, która wraz z ekspertami firm Anest Iwata i Mirka przygotowała sześć konkurencji dotyczących m.in. odpowiedniego doboru lakieru i montażu pistoletu lakierniczego.

Chcemy zarazić młodych ludzi pasją do lakiernictwa. W szkołach z ta branżą mają w większości kontakt teoretyczny, ale widzimy w nich duży potencjał. Branża lakiernicza potrzebuje świeżej krwi. Nie spotkałem się w Polsce z warsztatem, który nie cierpiałby na niedobór kadry lakierniczej.

Axalta - Tomasz Borowiec

Mechanik Zawodowy i Młody Mechanik Motocyklowy

Ostatni dzień XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników należał do zawodowców i młodych miłośników jednośladów. Na zawodowych mechaników czekały konkurencje przygotowane przez większość partnerów Mistrzostw, a młodzi mechanicy motocyklowi sprawdzali swoją wiedzę m.in. na stanowisku firmy Yamaha, gdzie czekały na nich pytania teoretyczne i zadania związane z kontrolą stanu technicznego pojazdu. Yamaha od lat współpracuje ze szkołami i szkoli młodych mechaników.

Mechnicy motocyklowi są bardzo poszukiwani. Stąd nasza współpraca ze szkołami, staramy się zachęcić młodych ludzi do wyboru tego kierunku, ale liczba mechaników serwisujących jednoślady jest wciąż niewystarczająca.

Yamaha - Piotr Piszcz

 

Konkurencje w tej kategorii przygotowały także firmy JustR, Integra Software i 3MM Racing.

Aktywne przyjęcie do serwisu i druk 3D

Aktywne przyjęcie do serwisu to motyw przewodni XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Kwestia przestrzegania określonych procedur w tym zakresie była obecna niemal w każdej konkurencji praktycznej rozgrywanej podczas finałów dzięki zaangażowaniu takich firm jak m.in. Integra Software, Motowarsztat.pl i Yanosik. W zakresie aktywnego przyjęcia do warsztatu urządzenia dostarczył partner wydarzenia – P.H.U. Szczepan z marką Redats.

Uczestnicy poznali m.in. zalety urządzeń do dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów, automatycznych wyważarek do kół samochodów osobowych, automatycznych montażownic, podnośników i zlewarko-wysysarek oleju. Z myślą o młodych mechanikach motocyklowych przygotowaliśmy m.in. uniwersalny uchwyt do wyważania kół motocyklowych, montażownicę do kół motocyklowych oraz podnośnik motocyklowy.

PHU SZCZEPAN - Karolina Ślebocka

 

Młodzi i zawodowi mechanicy sprawdzali się także w prawidłowej wymianie opon – w konkurencjach przygotowanych przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego i Auto – Test.

Wymiana opon to obecnie już nie tak oczywista i prosta czynność jak to było wiele lat temu. Podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników uświadamiamy uczestnikom jakie błędy popełniającą najczęściej, dzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą.

dyrektor generalny PZP - Piotr Sarnecki

 

Nowością w tegorocznej edycji Mistrzostw były konkurencje związane z wykorzystaniem druku 3D w motoryzacji przygotowane przez Centrum Modelowania Przestrzennego i firmę 3D Phoenix.

Technologia druku 3D umożliwia m.in. wytwarzanie części zamiennych. Dodatkowo daje możliwość produkcji prototypów urządzeń, projektów lub maszyn w celu sprawdzenia ich funkcjonalności i wyglądu. Z kolei dzięki CNC, czyli numerycznie sterowanej obróbce przedmiotów, możemy szybko, precyzyjnie i seryjnie wytwarzać różnorodne kształty. Drukarka CNC zastępuje w pewnym sensie urządzenia takie jak np. frezarka. Za pomocą tego typu drukarek można wydrukować praktycznie każdy model i poddawać go dowolnej obróbce.

Centrum Modelowania Przestrzennego. - Tomasz Wróblewski

 

Uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników otrzymali w tym roku cyfrowe Odznaki+ przyznawane przez Instytut Badań Edukacyjnych.

 

Są to certyfikaty cyfrowe za udział w akcjach specjalnych i zajęcie trzech pierwszych miejsc we poszczególnych kategoriach. Odznaki cyfrowe z logotypami partnerów Mistrzostw potwierdzają, posiadanie umiejętności.

Instytut Badań Edukacyjnych - Michał Nowakowski

 

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników łączą pokolenia. Dlatego nie mogło na nich zabraknąć konkurencji przygotowanych przez Ambasadorów Młodości. Karol Duda i Poczciwy Krzychu sprawdzali wiedzę uczestników na samochodzie znanym z anteny TVN Turbo.

Chodzi o napęd, a dokładnie szperę – jak sprawdzić czy samochód posiada szperę czy klasyczny mechanizm różnicowy.

- Karol Duda

 

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw MechanikówV8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

 

Szczególnie cenne, świadczące o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są patronaty honorowe: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego z Prezesem Jakubem Farysiem, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodów, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz szeregu instytucji rządowych i branżowych.

 

O wsparcie technologiczne XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zadbał Partner Edukacyjno-Technologiczny – Predator Gaming. Partnerem edukacyjnym jest firma VULCAN – lider na rynku oprogramowania dla oświaty.

Od od 35 lat pomagamy szkołom, centrom usług wspólnych i jednostkom samorządu terytorialnego, a także uczniom i ich rodzicom. Co roku przez nasze systemy rekrutuje się 60% uczniów aplikujących do szkół ponadpodstawowych, a z dziennika elektronicznego UONET+ korzysta ponad 7 mln użytkowników.

dyrektor pionu marketingu VULCAN - Jan Koziarsk

 

Tych, którzy tym razem nie brali udziału w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników organizatorzy zapraszają na Mistrzostwa IT, które odbędą się podczas Poznań Game Arena w dniach 6-8 października 2023 r. Jedna z kategorii Mistrzostw IT będzie dotyczyła motoryzacji.

 

Źródło: Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).