Zmieniony JPK_VAT jednak nie od lipca | MOTOFAKTOR

Zmieniony JPK_VAT jednak nie od lipca

person Adrian Januszkiewicz 2/06/2020

Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT zostanie przesunięty - dla wszystkich podatników - z 1 lipca na 1 października br. – poinformowało Ministerstwo Finansów.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r.” – poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Jak zaznaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, resort zdaje sobie sprawę, że w okresie pandemii wdrażanie nowego JPK_VAT jest bardzo utrudnione.

Co to jest JPK_VAT?

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Dokument elektroniczny jest przesyłany do Ministerstwa Finansów do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. Celem JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego jest sprawniejsza i szybsza kontrola.

 

Na podstawie JPK odpowiednie systemy informatyczne Ministerstwa Finansów, w kilka chwil są w stanie zweryfikować wiarygodność informacji przesyłanych przez firmy – czy np. wydatek danego przedsiębiorcy zgadza się z przychodem kontrahenta ujętego w ewidencji.

Zmiany w JPK

By narzędzie to działało jeszcze bardziej precyzyjnie i z korzyścią dla firm, zaplanowano jego modyfikację. Po zmianach przedsiębiorca zamiast – jak obecnie – składania odrębnie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wraz załącznikami i odrębnie JPK-VAT, będzie przesyłał jeden plik JPK_VAT. Gdy już wejdą w życie, będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT: JPK_VAT7M dla podatników rozliczających się miesięcznie oraz JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Pierwotnie obowiązek składania nowego JPK miał wejść w życie 1 kwietnia 2020 r. dla dużych przedsiębiorców i 1 lipca dla pozostałych podmiotów. Z uwagi jednak na panującą pandemię termin wejścia w życie przepisów o nowym JPK na postawie tarczy antykryzysowej został odroczony dla dużych przedsiębiorców o 3 miesiące tj. na dzień 1 lipca 2020 r. Tym samym, wszyscy podatnicy VAT mieli zostać objęci nowym JPK od 1 lipca. Ministerstwo Finansów wsłuchując się w postulaty przedsiębiorców, w tym Rzecznika MŚP przesunęło termin o 3 miesiące dla wszystkich podatników. Jednak SDCM podtrzymuje apel, aby terminem wejścia w życie był początek roku 2021. Alfred Franke Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych

 

Zmianę tę należy ocenić bardzo pozytywnie. Niektóre firmy dopiero teraz powoli wracają do swojej działalności, często z pracownikami pracującymi zdalnie, a wdrożenie nowych obowiązków będzie zarówno czasochłonne, jak i kosztowne.

 

Przesunięcie terminu wejścia w życie nowych obowiązków to więcej czasu dla przedsiębiorców na niezbędne przygotowania, w tym skorzystanie z firm IT, które będą musiały dostosować systemy księgowe do nowych wymogów, a które będą oblegane w związku ze zmianami JPK.

Warto jednak zauważyć, że pojawiają się głosy, że nawet wydłużenie czasu o 3 miesiące nie pozwoli na niezbędne przygotowania, zwłaszcza w tak trudnym okresie jak obecnie. Dodatkowo przedsiębiorcy narzekają na sankcje jakie grożą za błędy w plikach JPK – 500 złotych za każdy błąd. W przypadku więc pomyłki w oznaczeniu danej części błędnym kodem GTU – będącym oznaczeniem grupy towarowo - usługowej, służącym identyfikacji poszczególnych transakcji - i następnie sprzedaży tysiąca takich produktów, można narazić się na karę w wysokości pół miliona złotych. I choć podatnicy mają możliwość korekty błędów, a Ministerstwo Finansów informuje, że kary będą dotyczyły tylko kardynalnych i świadomych błędów wynikających z niedbalstwa w wypełnianiu schematu JPK, to jednak widać, że problemy mogą być poważne w związku z czym należy dobrze przygotować się na zmiany. Alfred Franke

 

Źródło: SDCM

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).