Zmiany podatkowe od 1 stycznia 2022 r. | MOTOFAKTOR

Zmiany podatkowe od 1 stycznia 2022 r.

person Joanna Piszcz 30/12/2021

Już 1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie tzw. Polski Ład, a wraz z nim m.in. zmiany podatkowe dla przedsiębiorców.

Podatkowa część Polskiego Ładu wejdzie w życie już o 1 stycznia 2022 r. Zmianie ulegnie m.in. skala podatkowa oraz kwota wolna od podatku.

Skala podatkowa

Polski Ład wprowadza zmiany w skali podatkowej. Wzrasta kwota wolna od podatku – do 30 tys. zł oraz próg dochodowy – do 120 tys. zł. Zmieniają się też zasady opłacania składki zdrowotnej – składka wynosi 9 proc. dochodu, bez możliwości odliczenia jej od podatku.

 

Przykład: Fryzjerka na działalności gospodarczej. Roczne przychody – 240 tys. zł, koszty podatkowe – 120 tys. zł. Najbardziej optymalną formą opodatkowania przy indywidualnym rozliczeniu będzie, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, skala podatkowa. Wybierając ją podatniczka zapłaci 12 tys. zł podatku i 9,6 tys. zł składki zdrowotnej. Razem 21,6 tys. zł.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Polski Ład to obniżka stawek ryczałtu dla wielu zawodów. Dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, inżynierów stawka spada z 17% na 14%. Dla informatyków programistów i innych zawodów z branży ITC, stawka spada z 15% do 12%.

 

Natomiast składka zdrowotna dla ryczałtowców wyniesie 9% podstawy wymiaru, a podstawa ta wyniesie:

 

  • 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł
  • 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł
  • 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł

 

Przykład: Informatyk. Przychody – 250 tys. zł. Najbardziej optymalną forma opodatkowania będzie ryczałt. Przy tej formie podatnik zapłaci 28,6 tys. zł podatku, czyli o 3,2 tys. zł mniej niż zapłaciłby dziś. To efekt obniżenia stawki ryczałtu z 15% do 12%. Łącznie taki podatnik zyska na Polskim Ładzie 1,7 tys. zł rocznie.

Podatek liniowy

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą płacić składki zdrowotne w wysokości 4,9% swojego dochodu.

 

Przykład: Doradca podatkowy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Roczne przychody za 2021 r. – 150 tys. zł, koszty – 50 tys. zł. W 2022 r – przewiduje wzrost przychodów do 250 tys. zł.

 

Najbardziej optymalną formą opodatkowania będzie podatek liniowy. Przy tej formie opodatkowania podatnik zapłaci 35,5 tys. zł PIT i 9,2 tys. zł składki zdrowotnej. Razem obciążenie wyniesie 44,7 tys. zł.

Estoński CIT

Dla firm nastawionych na inwestycje Polski Ład proponuje Estoński CIT. Przedsiębiorca nie musi płacić podatku, dopóki nie zdecyduje się na wypłatę zysku ze spółki. W momencie, gdy taką decyzję podejmie, zapłaci podatek na maksymalnie uproszczonych zasadach.

 

Polski Ład tworzy również przyjazny klimat dla strategicznych inwestorów. Strategiczni inwestorzy dostaną szybką, kompleksową i pewną informację o podatku, który przyjdzie im zapłacić jeśli zrealizują swoją inwestycję właśnie w Polsce.

Ulga na innowacje

Od 2022 r. jeszcze bardziej premiowane będą innowacyjne rozwiązania. Ulga na prototyp, na robotyzację, na zatrudnienie innowacyjnych pracowników połączone z równoczesną możliwością korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej i IP BOX ma być kompleksowym systemem wsparcia na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Nowa wersja struktury JPK EWP

Ministerstwo Finansów opublikowało nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji przychodów – JPK_EWP(3), która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

 

Aby zapewnić czas na aktualizację oprogramowania, organy podatkowe mogą wymagać struktury JPK_EWP(3) nie wcześniej niż 1 kwietnia 2022 roku.

 

W nowej wersji struktury zostały m.in. dodane dwie stawki podatkowe: 12% i 14%.

E-faktura

Od stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z niej dobrowolnie. Podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni (z 60 na 40). MF planuje, aby w 2023 r. przedsiębiorcy obowiązkowo korzystali z tego rozwiązania.

Łatwiejsze wejście na giełdę

Od stycznia łatwiej będzie firmom, nawet tym mniejszym, wejść na giełdę, a inwestorom – skorzystać ze wsparcia profesjonalnego pośrednika, jakim są fundusze Venture Capital. Pomogą w tym ulga na IPO, ulga na inwestycję w giełdowych debiutantów oraz ulga dla firm inwestujących za pośrednictwem funduszy VC.

Polski Ład niekorzystny dla leasingobiorców

W związku z przepisami przyjętymi w ramach Polskiego Ładu, zmieniają się zasady dotyczące wykupu pojazdów do majątku prywatnego dla firm po zakończeniu umowy leasingu. Od 1 stycznia 2022 roku w takiej sytuacji przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego i VAT przy sprzedaży samochodu.

 

Do tej pory leasingobiorcy mogli prywatnie wykupić auto po zakończeniu umowy leasingowej, a następnie odsprzedać je innej osobie po pół roku użytkowania, bez konieczności płacenia podatku dochodowego. Od stycznia 2022 roku nowe przepisy wydłużą ten okres aż do 6 lat. Chcąc sprzedać samochód przed ich upływem, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek od wartości pojazdu.

 

Zmiany obejmą także podatek VAT. Obecnie płaci się go od ostatniej raty leasingowej, czyli w praktyce wynosi on 1 proc. wartości samochodu. Nowe przepisy sprawiają jednak, że w przypadku zakupu pojazdu do majątku prywatnego będzie on płacony od realnej wartości rynkowej auta, a nie od wartości wykupu.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).