Złącze OBD zostaje – decyzja Parlamentu Europejskiego | MOTOFAKTOR

Złącze OBD zostaje - decyzja Parlamentu Europejskiego

person Joanna Piszcz 20/04/2018

Parlament Europejski zdecydował 19 kwietnia, że złącze OBD pozostanie obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów. 

Batalia o utrzymanie złącza OBD trwała w Brukseli od wielu miesięcy, a wynik zakończenia prac nad nowymi przepisami był wielką niewiadomą. Jak wcześniej informowało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, tworząc rozporządzenie zapomniano o złączu diagnostycznym OBD. Tymczasem zastąpienie OBD innym systemem, na przykład całkowicie zdalną diagnostyką, mogło doprowadzić do tego, że część producentów pojazdów skorzystałaby legislacyjnej furtki i zapewniłaby sobie monopol na dostęp do danych dotyczących stanu technicznego pojazdów.

 

Ostatecznie 19 kwietnia 2018 Parlament Europejski przyjął Pakiet Kompromisowy Rozporządzenia o Homologacji Pojazdu, w którym znajdują się zapisy gwarantujące utrzymanie złącza OBD w nowo produkowanych samochodach. To bardzo ważna informacja dla niezależnych warsztatów samochodowych. Brak złącza OBD oznaczałby blokadę dostępu do danych technicznych niezbędnych do naprawy pojazdu.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).