Zimowe zasady użytkowania i przeglądu samochodu | MOTOFAKTOR

Zimowe zasady użytkowania i przeglądu samochodu

person Adrian Januszkiewicz 7/12/2018

Okres zimowy stwarza wiele trudnych sytuacji dla kierowcy i jego auta.

Ryzyko awarii w tym czasie wzrasta o kilkadziesiąt procent, na co wpływ mają m.in. wilgoć i niskie temperatury. Usuwanie ewentualnych usterek jest zwykle znacznie poważniejsze i trudniejsze niż w okresie letnim.

Cieplejsze zimy obserwowane od kilku lat w Polsce i Europie nie zwalniają kierowców z obowiązku przeglądu samochodu. Rutynowy przegląd to koszt zwykle ok. 100-200 zł, natomiast koszt ewentualnej naprawy to wydatek co najmniej kilkukrotnie większy. Przygotowaliśmy kilka podstawowych zasad dostosowania samochodu do zimowych warunków Leszek Zegrodnik dyrektor działu współpracy z warsztatami w Auto Partner SA

1. Wymiana opon

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w samochodzie, przygotowując auto do stawienia czoła zimowej aurze, jest zmiana opon z letnich na zimowe. Najlepszym momentem jest zwykle okres przed pierwszymi przymrozkami, gdy temperatura powietrza spada do ok. 7°C
i poniżej. Na rynku dostępne są również opony wielosezonowe. Choć pozwalają one uniknąć przegapienia odpowiedniego czasu na wymianę opon, to nie gwarantują takiej skuteczności, jak opony dedykowane do warunków zimowych.

2. Oczyszczanie, smarowanie i ochrona antykorozyjna

Uszczelki drzwi, klapy bagażnika, maski i szyberdachu wymagają dokładnego oczyszczenia z nieczystości typu: brud, kurz, piasek, liście. Czynność tę należy wykonać bardzo dokładnie, a następnie należy zabezpieczyć powierzchnie specjalnym, przeznaczonym do tego preparatem kosmetycznym.

 

Czynności mające na celu ochronę lakieru należy wykonywać po uprzednim umyciu pojazdu z brudu i piachu. Lakier warto także odtłuścić z pozostałości części asfaltu, drobinek gumy (szczególnie dotyczy to drzwi pojazdu). Przed sezonem zimowym wskazana jest także wizyta w warsztacie, w celu skontrolowania stanu zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia i uzupełnienia jego ewentualnych ubytków.

3. Przegląd układów chłodzenia, hamulcowego, elektrycznego

Sprawne działanie wszystkich trzech układów jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa prowadzącego pojazd oraz innych użytkowników dróg.

Niesprawny układ chłodzenia, w postaci chociażby nieszczelności chłodnicy czy złej krzepliwości cieczy chłodzącej, może spowodować poważne uszkodzenia jednostki napędowej. Przypominamy, bliska ideału krzepliwość płynu chłodzącego wynosi około -37°C. Pomiar parametrów cieczy chłodzącej wykonują specjalistyczne warsztaty, m.in. te zrzeszone w sieci MaXserwis. Zachęcamy do skorzystania z tej usługi, szczególnie w przypadku aut starszych niż 10-letnie, a także tych, które zostały zakupione za granicą. Leszek Zegrodnik dyrektor działu współpracy z warsztatami w Auto Partner SA

 

W przypadku samochodów, które będą eksploatowane zimą (po wcześniejszym dłuższym postoju), zalecamy wymianę płynu hamulcowego. Szczególnie ważne jest to w okresie jesienno-zimowym, ponieważ płyn hamulcowy ma właściwości silnie higroskopijne, tzn. absorbuje wodę z otoczenia.

 

W przypadku układu elektrycznego szczególnej uwagi wymaga bateria (akumulator). Należy dokładnie przejrzeć stan głównych przewodów prądowych (zwracamy uwagę na ubytki otuliny czy utlenianie materiału), napięcia na klemach akumulatora – np. z użyciem woltomierza. Prawidłowe napięcie baterii samochodowej powinno wynosić 13,5V – 14,5V.
W samochodach o starszej konstrukcji, podczas wizyty w serwisie, warto przyjrzeć się stanowi technicznemu kopułki i palca rozdzielacza. Usługę diagnostyczną można powierzyć specjalistom z niezależnych warsztatów sieci MaXserwis.

 

Ostatnią ważną sprawą przed zimą, związaną z układem elektrycznym, jest sprawdzenie poprawności działania całego oświetlenia pojazdu, a także ustawienia reflektorów.

4. Wymiana płynu do spryskiwaczy

Istotną czynnością jest zmiana płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Zbagatelizowanie wykonania tej czynności może spowodować uszkodzenie pompki płynu spryskiwacza lub w najgorszym przypadku nawet uszkodzenie układu przewodów płynu do spryskiwacza szyb przednich i szyby tylnej. Koszt naprawy układu może okazać się bardzo nieprzyjemnym wydatkiem, sięgającym nawet kilkuset złotych, którego można w bardzo prosty sposób uniknąć.

 

Kolejną ważną rzeczą są sprawne wycieraczki. Jeżeli zostawiają smugi, brudzą, nie zbierają wody lub zbierają ją nieregularnie – jest to wyraźny sygnał, aby wymienić ich główny element eksploatacyjny, czyli pióra.

5. Układ klimatyzacji

Przygotowując się do zimy, kierowcy często zapominają o serwisie układu klimatyzacji. Warto pamiętać, że klimatyzacja potrafi też uruchamiać się zimą! Jak to możliwe? Otóż sprężarka klimatyzacji może uruchamiać się jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 3-5°C,
a regularne włączanie klimatyzacji, wraz z ustawieniem poziomu nagrzewania, powoduje łatwiejsze pozbycie się wilgoci z pojazdu, a także zapobiega parowaniu szyb od środka. Używanie klimatyzacji w zimie w dużym stopniu zapobiega uszkodzeniu sprężarki, do którego może dojść na wiosnę w efekcie długiego okresu nieużywania urządzenia.

 

Źródło: Auto Partner S.A.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).