Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu możliwe online bez kolejki | MOTOFAKTOR

Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu możliwe online bez kolejki

person Adrian Januszkiewicz 27/01/2021

Z e-usługi zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu w minionym roku skorzystano ponad 600 tysięcy razy.

Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu to coś, o czym warto pamiętać. Za niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie (30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowy darowizny pojazdu) można zapłacić karę (od 200 do 1000 zł).

Dzięki naszej e-usłudze można dopełnić tej formalności szybko i wygodnie, nie wychodząc z domu. Marek Zagórski sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Zgłoś, nie wychodź

Przy pierwszym zgłaszaniu zbycia lub nabycia pojazdu, warto wiedzieć, że:

 

  • zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który np. sprzedał go lub darował innej osobie,
  • nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel pojazdu,
  • zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu.

 

Aby dokonać tej formalności online potrzeba profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzi się w Internecie swoją tożsamość.

 

Aby wszystko poszło szybko, trzeba przygotować też:

 

  • dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ – jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,
  • dane zbywcy lub nabywcy pojazdu,
  • skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.

 

Następnie posiadając profil zaufany i powyższe dane, czas przejść do zgłoszenia zbycia/nabycia pojazdu. Interesująca nas e-usługa to Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę. Znaleźć można ją na portalu GOV.pl w zakładce Kierowcy i pojazdy.

 

Oto szczegóły:

 

Krok 1: wejdź na stronę GOV.pl i profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu).

 

Krok 2: po zalogowaniu wybierz sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu się spisu e-usług wybierzcie i kliknijcie w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).

 

Krok 3: System poprosi o odpowiedź na pytanie – co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu? W zależności od odpowiedzi przekieruje bezpośrednio do odpowiedniej e-usługi. Kliknij przycisk “Wyślij zgłoszenie”.

 

Krok 4: Wpisz dane pojazdu i dołącz skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.

 

Krok 5: Sprawdź lub uzupełnij swoje dane.

 

Krok 6: Podaj dane zbywcy lub nabywcy.

 

Krok 7: Zaadresuj formularz zawiadomienia. Twoje zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.

 

Krok 8: Sprawdź formularz zawiadomienia, podpisz profilem zaufanymi i wyślij. Wyświetli się komunikat, że Twoje zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie Mój Gov przyjdzie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

 

Uwaga! To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.

 

WAŻNE: swoją skrzynkę na Mój GOV znaleźć można po zalogowaniu się do konta Mój GOV (patrz Krok 1) – w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka.

 

Usługa jest bezpłatna. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane od razu, gdy pismo trafi do urzędu.

Bez kolejki

W związku z pandemią – do końca 2020 roku – czasowo wydłużono termin zgłaszania zbycie/nabycie pojazdu z 30 do 180 dni.

 

WAŻNE! Od początku stycznia 2021 r. ponownie jednak obowiązuje krótszy, 30-dniowy, termin.

 

Źródło: Kancelaria Premiera

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).