Zestaw żarówek zapasowych - nie tylko dla przezornych kierowców

person Redakcja 26/03/2019

Polskie prawo nie wymaga od kierowcy samochodu osobowego posiadania zestawu żarówek zapasowych. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku jak najszybszej wymiany przepalonej na nową.

W używanych obecnie samochodach stosowane są różne typy oświetlenia zewnętrznego. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są żarówki halogenowe. Znajdziemy je zarówno w reflektorach przednich i tylnych, jak i kierunkowskazach. Każda z nich pełni ważną rolę w kwestii zapewnienia optymalnej widoczności pojazdu i zasygnalizowania wykonywanych manewrów. Dlatego przepalenie jednej z nich powinno wiązać się z natychmiastową wymianą na nową. I chociaż takiego obowiązku nie narzucają przepisy ruchu drogowego, warto wyposażyć swój samochód osobowy w zestaw żarówek zapasowych 12 V.

 

Na rynku dostępnych jest wiele takich kompletów. Przy wyborze kluczową kwestią jest znajomość typu żarówki głównej w reflektorze przednim. W zależności od konstrukcji nosi ona symbol H4 lub H7. Pierwsza pełni podwójną rolę – jak źródło świateł mijania i drogowych (długich). Druga to tylko światła mijania. Ta ważna różnica nie pozwala więc na ich dowolne stosowanie.

 

W zestawie z H7 może więc występować żarówka H1 przeznaczona do świateł drogowych. W niektórych konstrukcjach reflektorów pełni też rolę świateł mijania. Wciąż na rynku dostępne są starsze typy R2, które stosowane były między innymi w Fiacie 126 p.

Statystycznie najdłużej eksploatowane są reflektory przednie, stąd najczęściej stosowane w nich żarówki halogenowe ulegają przepaleniu. Z tego właśnie powodu oferowane przez nas zestawy zapasowe bazują na H1, H4 lub H7. Naturalnie powinno wymieniać się je parami, ale w sytuacji awaryjnej na drodze chodzi o jak najszybsze usunięcie usterki. Kontynuowanie jazdy z przepaloną żarówką stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich osób znajdujących się na drodze. Wioletta Pasionek Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland

 

Przepaleniu może jednak ulec każda żarówka. Dlatego w zestawach zapasowych znajdziemy typy stosowane w światłach pozycyjnych, przeciwmgłowych, stopu i cofania, kierunkowskazach (tu warto zwrócić uwagę czy potrzebujemy białej czy pomarańczowej), a także podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Z ergonomicznego punktu widzenia lepiej wybrać zestaw w kompaktowym opakowaniu, które z łatwością zmieści się w schowku czy wnęce bagażnika. Z praktycznego zaś, powinno być solidnie wykonane, aby chronić zawartość przed przypadkowym uszkodzeniem. Przydatność takiego kompletu zwiększy dodany zestaw bezpieczników. Niezależnie od tego niezbędna jest wiedza, jak dostać się do gniazda żarówki, informację o tym znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu. Wioletta Pasionek

 

Źródło: Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl