Zawieszenie pneumatyczne – to nie takie trudne! | MOTOFAKTOR

Zawieszenie pneumatyczne - to nie takie trudne!

person Redakcja 23/11/2018

Serwisowanie i wymiana elementów zawieszenia pneumatycznego to wbrew pozorom łatwy sposób na poszerzenie zakresu usług warsztatu samochodowego.

Specjaliści Bilstein podpowiadają kilka prostych zasad, których należy przestrzegać przy ich doborze oraz montażu.

 

Zawieszenie pneumatyczne to wciąż wyróżnik modeli samochodów z segmentu premium. Przez dwie dekady, jakie upłynęły od debiutu Bilstein B4 w Mercedesie Klasy S, popularność tego rozwiązania w Polsce systematycznie rośnie. To kwestia przede wszystkim rynku samochodów używanych, na którym są niezmiernie cenione za ponadprzeciętny komfort jazdy.

 

Z czasem elementy zawieszenia pneumatycznego tracą swoje fabryczne parametry. To stawia nowe wyzwania przed mechanikami, jednak część z nich ma obawy przed podjęciem się takiego zlecenia.

Wymiana elementów zawieszenia pneumatycznego nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy uważnie zapoznać się z instrukcją montażu, posiadać zestaw podstawowych narzędzi oraz przestrzegać kilku ważnych zasad. Można też skorzystać ze szkoleń, jakie prowadzimy dla mechaników na terenie całej Polski. Dzięki nim my sami poznajemy, które kwestie sprawiają trudności lub są niejasne, co pozwala nam na bieżąco modyfikować program teoretycznej czy praktycznej nauki. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawicielu marki Bilstein w Polsce

 

Przede wszystkim warto wybierać elementy zawieszenia pneumatycznego renomowanych marek i pochodzące z legalnego źródła. Po pierwsze, Bilstein, jako ich konstruktor i producent na pierwszy montaż, oferuje te same rozwiązania na aftermarkecie. Po drugie, niedawno do laboratorium firmy trafiły airmatiki zakupione za pośrednictwem portalu aukcyjnego, które de facto okazały się regenerowanymi elementami Bilstein. W tym przypadku nie ma kompromisów, należy używać wyłącznie nowych części. Co więcej ich szczegółowe badanie wykazało, że nie trzymały żadnych parametrów. Przełoży się to nie tylko na uzasadnioną reklamację właściciela samochodu, ale też pogorszy poziom bezpieczeństwa na drodze.

 

W doborze odpowiedniej referencji Bilstein B4 do konkretnego modelu warto skorzystać z katalogu on-line, dostępnego pod adresem: pl.bilstein.com Każda pozycja przypisana jest do numeru fabrycznego części.

 

Opakowanie produktów Bilstein jest odpowiednio zabezpieczone na czas transportu. Niemniej, trzeba zwrócić uwagę na miejsce i sposób przechowywania. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż -15 st. C i powyżej 50 st. C.

 

Wszystkie referencje zawieszenia pneumatycznego Bilstein B4 posiadają szczegółową instrukcję montażu oraz oznaczenie. Należy zwrócić uwagę, który element przeznaczony jest na przednią i tylną oś, a także lewą i prawą stronę. Oczywiście, podobnie jak tradycyjne amortyzatory, airmatiki muszą być wymieniane parami.

Przy montażu nowych elementów zawieszenia pneumatycznego nie można korzystać z narzędzi podpinanych pod kompresor sprężonego powietrza. Należy je dokręcać ręcznie z siłą podaną w instrukcji danej referencji. Po skończonej pracy, gdy pojazd jest jeszcze na podnośniku, bezwzględnie trzeba napełnić układ miechów powietrznych. Wcześniejsze opuszczenie kół na ziemię spowoduje trwałe uszkodzenie zawieszenia, a to pociągnie za sobą straty finansowe i zaufanie klienta do warsztatu. Andrzej Wojciech Buczek

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).