Zapobiegaj wadom lakierniczym | MOTOFAKTOR

Zapobiegaj wadom lakierniczym

person Redakcja 8/05/2013

Eksperci firmy DuPont radzą jak nie popełniać błędów w procesie napraw lakiernicznych.

 

Profesjonalni lakiernicy zawsze dążą do perfekcji. Czasem jednak mimo ich usilnych starań i zastosowania nowoczesnych systemów lakierniczych, na naprawianej powłoce pojawia się wada lakiernicza.

 

W dzisiejszych czasach wzmożonej konkurencyjności rynku i wysokich oczekiwań klientów, żaden warsztat nie może sobie pozwolić na naprawy niskiej jakości, jak też kosztowne i czasochłonne usuwanie wad lakierniczych.

 

Najlepszym założeniem jest więc dobrze poznać przyczyny powstawania wad oraz sprawdzone sposoby zapobiegania ich powstawaniu. Istnieje siedem głównych obszarów w procesie naprawy renowacyjnej, w których wymagana jest szczególna uwaga, by nie doszło do pojawienia się wad lakierniczych.

1. Oczyszczanie powierzchni

Pierwszy etap procesu renowacji jest niewątpliwie najważniejszy dla osiągnięcia wysokiej jakości powłoki i bezbłędnej naprawy. To na tym etapie powstaje wiele wad lakierniczych, w tym pęcherzyki, podnoszenie i marszczenie powłoki. Dzięki prawidłowemu oczyszczeniu podłoża można w prosty i nieuciążliwy sposób zapobiec powstawaniu wad. Lakiernicy powinni przede wszystkim zadbać o to, by podłoże zostało całkowicie oczyszczone i odtłuszczone za pomocą właściwych produktów; lakier zaś należy aplikować zaraz po oczyszczeniu podłoża.

2. Przygotowanie powierzchni

Przyczyną powstania wielu wad może być również niewłaściwe przygotowanie powierzchni, np. niedokładne wyszlifowanie naprawianego obszaru lub zastosowanie papieru ściernego o nieodpowiedniej ziarnistości. Nieprawidłowy proces aplikacji powłoki gruntowej oraz nieprzestrzeganie zalecanego czasu schnięcia może również doprowadzić do powstania wielu powszechnie występujących wad lakierniczych.

3. Przygotowanie produktów

Niezwykle ważne jest, by używać wyłącznie produktów, które są zalecanych dla danego procesu; używanie innych niż zalecane z dużym prawdopodobieństwem może skutkować wystąpieniem wad. Ponadto, stosowane produkty muszą nadawać się do warunków panujących w warsztacie. Karty danych technicznych i instrukcje na etykietach są po to, by pomagać lakiernikowi – dlatego należy się do nich stosować.

4. Aplikacja

W kabinie lakierniczej, podczas aplikacji można popełnić wiele błędów, które w rezultacie doprowadzą do powstania wad powłoki. Aby ich uniknąć, należy stosować się do powszechnie znanych zaleceń. Po pierwsze, należy sprawdzać ustawienie pistoletu natryskowego. W czasie aplikacji, lakiernik powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od elementu, powinien nanieść właściwą liczbę warstw stosując zalecaną technikę natryskiwania. Zbyt grube powłoki, powłoki bez odpowiedniej liczby warstw lub takie, w których nie przestrzegano czasu odparowania międzywarstwowego będą zawsze narażone na wystąpienie wad.

5. Suszenie

Etap ten wydaje się prosty, ale niewłaściwie wykonany również może skutkować pojawieniem się wad. Temperaturę suszenia należy wyliczyć zgodnie z instrukcjami podanymi w kartach danych technicznych – nie może ona być ani wyższa, ani niższa od zalecanej. Ważne jest także przestrzeganie czasu odparowywania po aplikacji ostatniej warstwy.

6. Wyposażenie

Nawet jeśli wszystkie etapy procesu zostały przeprowadzone bezbłędnie, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę inne czynniki, np. stosowane w warsztacie wyposażenie. Niezwykle ważne jest, by było ono poddawane regularnym przeglądom i działało bez zarzutów. W szczególności tyczy się to filtrów, przewodów rurowych i pistoletów natryskowych.

7. Otoczenie

Wady lakiernicze mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Wilgotność i temperatura to główne parametry, na które lakiernicy powinni zwracać szczególną uwagę podczas procesu renowacji. Ponadto, na jakość naprawy wpływają wszelkie zanieczyszczenia różnego pochodzenia, np. wynikające z bliskości fabryk lub elektrowni.

 

Kluczem do bezbłędnej naprawy renowacyjnej jest wiedza i odpowiednie przygotowanie praktyczne. Marka DuPont Refinish oferuje swoim klientom kursy szkoleniowe, umożliwiające lakiernikom stałe podnoszenie swoich kwalifikacji.

 

Więcej informacji na temat kursów przeprowadzanych w profesjonalnym Centrum Szkoleniowym można znaleźć na stronie DuPont  Refinish.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę DuPont Refinish

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).