Zanim wyruszysz w zimową podróż samochodem | MOTOFAKTOR

Zanim wyruszysz w zimową podróż samochodem

person Joanna Piszcz 28/12/2018

Zmienne warunki zimowe stwarzają dodatkowe obciążenia amortyzatorów, dlatego należy dobrze przyjrzeć się pracy zawieszenia.

Mamy już kalendarzową zimę, jednak warunki pogodowe bardziej przypominają wiosnę. Dodatnie temperatury, brak śniegu, sucha nawierzchnia drogi bywają jednak zdradliwe. Wystarczy lokalna mżawka połączona z nocnym przymrozkiem, aby jezdnie zamieniły się w ślizgawkę. Pewnym zabezpieczeniem pozostają opony zimowe, jednak bez kompleksowego dbania o oba układy (hamulcowy i zawieszenia), nie zapewnią efektywnej kontroli nad trakcją samochodu.

Amortyzatory pełnią rolę łącznika pomiędzy kołami, a nadwoziem samochodu. W pełni sprawne zapewniają odpowiedni docisk do nawierzchni drogi, a tym samym pozwalają kierowcy utrzymać wybrany kierunek jazdy. Utrata fabrycznych parametrów pogarsza więc przyczepność kół, której nie zniwelują opony zimowe czy układy ABS, ASR bądź ESP. Wydłuża się też droga zatrzymania pojazdu, a zimą trzeba jeszcze brać poprawkę na oblodzoną czy zaśnieżoną nawierzchnię. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce

 

Bez względu na porę roku należy jeszcze doliczyć jedno zagrożenie. Kierowca podczas codziennej jazdy nie zauważa zmieniających się właściwości jezdnych pojazdu, co więcej, stopniowo się do nich przyzwyczaja. W efekcie po przejechaniu, w optymalnych warunkach, 20-30 tysięcy kilometrów następują już pierwsze różnice.

 

Na sprawność amortyzatorów wpływa też styl jazdy kierowcy – sposób podjazdów i zjazdów z krawężników, pokonywanie tzw. śpiących policjantów czy wpadnięcie w dziurę. A ta zimą może powstać w bardzo krótkim okresie. Wystarczy, że topniejące błoto pośniegowe wypełni niewielkie ubytki w jezdni, a następnie poniżej zera spadnie temperatura powietrza. Z kolei uszkodzenia mechaniczne na metalowym korpusie amortyzatorów czy sprężyn, w połączeniu z błotem pośniegowym i solą drogową, mogą doprowadzić do powstania ognisk korozji.

 

Najczęstsze objawy spadku sprawności amortyzatorów to wrażenie podskakiwania samochodu podczas jazdy na nierównościach, kołysania na zakrętach, nurkowania przy hamowaniu czy wibracje na kole kierownicy. Poważniejsze usterki widoczne są w postaci tłustego wycieku na kolumnie czy plamy pod zaparkowanym samochodem. Ich stwierdzenie jest sygnałem do umówienia wizyty w warsztacie.

Każdy pojazd mechaniczny ma określoną przez producenta maksymalną ładowność, której musi sprostać fabryczne zawieszenie. Oczywiście stopniowa utrata sprawności amortyzatorów drastycznie jej nie zmienia, ale podczas podróży na zimowy wypoczynek dochodzą kolejne obciążenia. Dlatego pakowanie bagaży, także na dachu, oraz rozmieszczenie naszych pasażerów ma kluczową rolę w optymalnym rozłożeniu nacisków na obie osie. Ponadto jazda górskimi, krętymi drogami o różnych stopniach nachylenia wymusza mocniejsze naciśnięcie pedału przyspieszenia czy hamulca co nie pozostaje obojętne na pracę zawieszenia. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce

 

Źródło: Bilstein

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).