Zakup auta za średnią płacę miesięczną – to możliwe | MOTOFAKTOR

Zakup auta za średnią płacę miesięczną – to możliwe

person Redakcja 10/03/2023

Z analizy AAA AUTO wynika, że za przeciętne polskie wynagrodzenie jest możliwy zakup auta. Według danych GUS w styczniu br. to było 6 883,96 zł brutto.

 

 

 

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w styczniu 2023 roku w Polsce oferowano 187 980 aut z drugiej ręki, co oznacza wzrost w stosunku do grudnia ub.r. o 18 597 samochodów. Natomiast spadła mediana ceny do 30 700 zł. Biorąc pod uwagę medianę ceny, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w styczniu 2023 roku było ponad 4 razy niższe.

 

Peugeot 307 SW
Peugeot 307 SW, Fot. AAA AUTO

Wśród ponad 600 aut używanych w przedziale cenowym 6 800-7 000 złotych, najwięcej ofert sprzedaży w lutym 2023 roku dotyczyło modelu Peugeot 307 (497 ofert). Należy on do niższej klasy średniej i był produkowany od 2001 roku. Auto cenione jest przede wszystkim za dużą przestrzeń pasażerską i bagażową. W 2002 roku Peugeot 307 zdobył tytuł Samochodu Roku. Jego produkcję zakończono w 2007 roku i zaprezentowano następcę, czyli model Peugeot 308. Mediana ceny tego modelu wynosiła w lutym 2023 roku 6 900 zł., a mediana wieku 18,3 lat.

 

Chevrolet Lacetti, to drugi w kolejności model w przedziale cenowym 6 800-7 000 złotych, z największą liczbą ogłoszeń o sprzedaży na rynku wtórnym (38 egzemplarzy). Auto należy do niższej klasy średniej i zadebiutował w 2003 roku, jako następca modelu Daewoo Lanos. Od 2004 roku na rynku europejskim nazywa się odpowiednio – Chevrolet Lacetti (hatchback) oraz Chevrolet Nubira (sedan i kombi). Zmiana nazwy związana była z bankructwem Daewoo i przejęciem marki przez Chevroleta. Stylistykę wersji hatchback opracował znany projektant Georgio Giugiaro, a wersje sedan oraz kombi powstały w biurach projektowych Pininfariny. Mediana ceny Chevrolet Lacetti w styczniu 2023 roku wynosiła 6 945 zł, a mediana wieku 16,8 lat.

 

Na trzecim miejscu pod względem liczby ofert sprzedaży uplasował się Fiat Idea (19 ofert), mały minivan produkowany od 2004 roku. Auto zostało zaprojektowane przez Giorgetto Giugiaro, dzięki któremu przy tak niewielkich rozmiarach zaskakuje przestronnym wnętrzem. W mieście samochód sprawdza się doskonale, a przy tym pozwala czuć się swobodniej niż w niejednym kompakcie. Mediana ceny Fiata Idea w lutym 2023 roku wyniosła 6 999 zł, a mediana wieku 18 lat.

 

Zakup samochodu używanego, którego mediana wieku wynosi kilkanaście lat, jest obarczony sporym ryzykiem pod względem technicznym, ale także prawnym. Dlatego najbezpieczniejszy sposób zakupu to poleganie na ekspertach, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się wykrywaniem oszustw dotyczących samochodów używanych. Należy kupować tam, gdzie oferowana jest gwarancja zwrotu pieniędzy w przypadku odkrycia dodatkowego problemu w historii samochodu, którego nie ujawniła nawet najbardziej szczegółowa kontrola. Jest to oczywiście możliwe przede wszystkim u tych sprzedawców, którzy kupują samochody na własność, a nie tylko funkcjonują jako pośrednicy. A zwłaszcza u tych, którzy specjalizują się w samochodach z krajowym rodowodem, co zapewnia dostęp do najlepszych informacji o pojazdach – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Najczęściej oferowane samochody do sprzedaży na wtórnym rynku w Polsce w lutym 2023 roku, w cenie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, Źródło: AAA AUTO

Źródło: AAA AUTO

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).