Yokohama Rubber zmniejsza wagę węża do klimatyzacji | MOTOFAKTOR

Yokohama Rubber zmniejsza wagę węża do klimatyzacji

person Adrian Januszkiewicz 31/08/2021

Yokohama Rubber stworzyła materiał, który zmniejszający wagę węży do układów klimatyzacji samochodowej poprzez użycie polimerowego stopu gumy i żywicy.

Nowy, ultralekki wąż jest wykonany z polimerowego stopu gumy i żywicy opracowanego z wykorzystaniem zastrzeżonych technologii firmy Yokohama Rubber. Posiada on strukturę „morsko-wyspową”, w której faza „morska” składa się z żywicy, a faza „wyspowa” z gumy. Nowy stop cechuje zarówno elastyczność i odporność na ciepło, czyli właściwości charakterystyczne dla gumy, jak i możliwość tworzenia wysokiej bariery gazowej, charakterystyczna dla żywicy.

 

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania koncern Yokohama Rubber zmniejszył ciężar węży o 50%. Ponadto przewody wykonane z opracowanego w ten sposób materiału nie muszą być poddawane procesowi wulkanizacji z użyciem dużej ilości ciepła. Nowe węże przyczynią się zatem do osiągnięcia zakładanego przez firmę celu, jakim jest neutralność węglowa.

 

Jedną z mocnych stron Yokohama Rubber są jej możliwości projektowania i oceny, które pozwalają na prowadzenie węży i rur w sposób odpowiadający różnym wymaganiom klienta i zgodny z różnymi sposobami układania przewodów rurowych. Firma planuje rozwój i promowanie stosowania przewodów rurowych wykonanych w całości z żywicy, aby osiągnąć znaczne zmniejszenie ich ciężaru. Kontynuując prace nad komercyjną wersją tego nowego lekkiego węża, Yokohama Rubber zamierza również wejść na rynek innych typów rur i przewodów samochodowych.

Środowisko, w którym funkcjonuje przemysł motoryzacyjny, wkracza w okres istotnych, dynamicznych zmian, napędzanych przez trendy zmierzające w kierunku standardu CASE[1], MaaS[2] i transformacji cyfrowej (DX). Ponadto, kraje na całym świecie przyspieszają działania na rzecz dekarbonizacji, aby do 2050 r. osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, dzięki czemu pojazdy nowej generacji przyjazne dla środowiska nieustannie zyskują na popularności. Zmniejszenie masy pojazdu stało się zatem kluczowym wymogiem, gdyż przekłada się to na zwiększenie jego zasięgu i poprawę wydajności paliwowej. W związku z tym, zapotrzebowanie na lżejsze części samochodowe staje się jeszcze większe niż dotychczas.

 

Dział Hose & Couplings Yokohama Rubber zajmujący się opracowywaniem węży i złączy produkuje i sprzedaje produkty wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takie jak węże wysokociśnieniowe wytwarzane z gumy i żywicy. Koncern jest dostawcą węży do klimatyzacji samochodowej i zaopatruje w nie producentów samochodów. Zgodnie z nowym, średnioterminowym planem zarządzania pod nazwą Yokohama Transformation 2023(YX2023), wprowadzonym w lutym bieżącego roku, działalność związana z produkcją węży i złącz Hose & Couplings traktowana jest jako jeden z najistotniejszych czynników wzrostu Działu MB (Multiple Business). Dlatego Yokohama Rubber będzie nadal promować rozwój oryginalnych przewodów giętkich, które odpowiadają na potrzeby środowiskowe następnej generacji.

 

[1]CASE: „connected” (podłączony do internetu), „autonomous” (autonomiczny), „shared” i „services” (usługi współdzielone) (czasami tylko „shared”) i „electric” (elektryczny).

[2] MaaS: akronim pochodzący od pierwszych liter słów „Mobility as a Service” (mobilność jako usługa) – oferowanie pakietów funkcji wyszukiwania, rezerwacji, płatności i innych powiązanych elementów w ramach optymalnych kombinacji usług transportu publicznego i innych usług związanych z mobilnością w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców i pasażerów w zakresie mobilności

 

Źródło: Yokohama

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).