Wzrost przychodów i zysku netto Grupy Inter Cars w 2018 r. | MOTOFAKTOR

Wzrost przychodów i zysku netto Grupy Inter Cars w 2018 r.

person Adrian Januszkiewicz 19/04/2019

W 2018 r. Grupa Inter Cars odnotowała prawie 15 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku.

Przychody ze sprzedaży całej Grupy Inter Cars osiągnęły w 2018 roku ponad 7,9 mld zł, co oznacza 14,9% wzrostu w stosunku do poprzedniego roku. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 2,3 mld zł, co oznacza wzrost o 14,3%, natomiast zysk netto wzrósł o 3,1% do wartości 223 mln zł, podczas gdy w roku 2017 wynosił 216 mln zł.

 

W ocenie zarządu na wzrost zysku netto za roku 2018, w porównaniu do wyniku za rok 2017 o 3,1%, przy wzroście przychodów ze sprzedaży o 15%, miały wpływ:

 

  • planowany wzrost przychodów ze sprzedaży na poziomie 15%, faktyczne wzrosty sprzedaży w 2018 były nieznacznie wyższe od naszych planów.
  • postępująca stopniowa konsolidacja rynku dystrybucji części, która może chwilowo przekładać się na to iż niektórzy gracze rynkowi skłonni są akceptować wyższą dynamikę sprzedaży przy niższej cenie produktów. W ocenie zarządu konsolidacja rynku powinna doprowadzić do eliminacji z rynku mniejszych graczy, skłonnych do konkurowania wyłącznie ceną.
  • presja płacowa, wzrost kosztów wynagrodzeń przełożył się na obniżenie rentowności, stąd działania nakierowane na automatyzacje i robotyzacje pracy zarówno na filiach jak i w centrali, rozpoczęte w połowie 2018 roku.
  • wydatki na zatowarowania oraz rozwój sieci logistycznej, w 2018 zakończyły okres intensywnych inwestycji w infrastrukturę logistyczną w większości krajów.

 

W 2018 roku Grupa Inter Cars otworzyła 41 nowych filii, co oznacza, iż na dzień 31 grudnia 2018 roku sieć sprzedaży liczyła łącznie 548 filii (w 2017 było ich 507). Dystrybucja towarów działa w oparciu o centrum logistyczne w Zakroczymiu, sieć 249 własnych filii w Polsce i 299 filii poza granicami Polski, na Ukrainie, w Czechach, Słowacji, Litwie, Węgrzech, w Chorwacji, Włoszech, Belgii, Rumunii, Łotwie, Bułgarii, Niemczech, w Estonii, Słowenii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie oraz Grecji, centra logistyczne w Czosnowie, Sosnowcu i Komornikach. W magazynie centralnym znajdują się wszystkie grupy produktów, w filiach zaś wyłącznie produkty szybko rotujące, jednakże w takim zakresie, aby utrzymać odpowiednią do potrzeb lokalnych szerokość asortymentu, jego jakość i dostępność.

 

Dominującym rynkiem sprzedaży dla Grupy Inter Cars jest rynek polski. W 2018 roku najszybciej rozwijającymi się krajami była Grecja, Bośnia i Hercegowina oraz Mołdawia. Są to nowe rynki, na które Inter Cars dopiero wchodzi ze swoja ofertą.

 

Grupa posiada magazyny na Łotwie, zaopatrujący głównie Estonię, w Rumunii, który dostarcza towary do Bułgarii, Mołdawii i Grecji. Natomiast z HUBu w Chorwacji towar dostarczany jest do Włoch, Słowenii i Bośni. Operatorem logistycznym w magazynach w Polsce i Łotwie jest spółka ILS sp. z o.o. wchodząca w skład Grupy Inter Cars.

 

Rumunia jest po Polsce największym rynkiem Grupy. Z 62 filii zaopatruje ponad 12 000 warsztatów i zajmuje na krajowym rynku 3 miejsce.

Firma zmienia się, dostosowuje do okoliczności, nowych wyzwań rynku. Cały czas, w naszych głowach, w głowach Zarządu, managerów, pracowników, powstają nowe pomysły i to napędza rozwój. Jako zespół tworzymy synergię. Mamy ambitne plany i zdecydowanie planujemy dalszą ekspansję. Bardzo duży nacisk kładziemy na to, gdzie już jesteśmy, mamy nadal olbrzymie pole do popisu. Na wielu rynkach zagranicznych nie jesteśmy jeszcze liderem, równolegle myślimy już o nowych segmentach. Widzimy wyzwania, a przy tak dużej skali działalności i wysokich oczekiwaniach inwestorów, rosnącym na znaczeniu czynnikiem oceny formy jest odpowiedzialność za wpływ na otoczenie i prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny na każdym możliwym polu. Maciej Oleksowicz Prezes Zarządu Inter Cars S.A.

 

Jak czytamy w raporcie rocznym za 2018 rok, strategią Grupy na bieżący rok będzie  poprawa rentowności i wzrost sprzedaży całej Grupy poniżej 10%, ponieważ w ocenie jej zarządu na tle branży taki wzrost daje gwarancje zwiększania udziałów rynkowych. Oznacza to również, że w 2019 roku Grupa będzie się koncentrować przede wszystkim na trzech strategicznych segmentach, tj. na segmencie osobowym, ciężarowym oraz olejach. Wzrost w pozostałych segmentach może zostać w związku z tym mocniej ograniczony. Jednocześnie, przy osiągnięciu optymalnej rotacji magazynu Grupa nie wyklucza wyższych wzrostów w sprzedaży.

 

Inter Cars planuje jednocześnie zoptymalizować swój magazyn, w znaczeniu poprawy wskaźnika rotacji a zwłaszcza w segmentach o najniższej stopie zwrotu. Poprawę rotacji magazynu Grupa planuje osiągnąć poprzez optymalizacje procesów zakupowych oraz logistycznych takich jak np. recepcja towaru, rozłożenie towarów na filiach oraz hubach. W tym kontekście optymalizacja rotacji magazynu powinna również przełożyć się na ograniczenie kosztów naszej logistyki oraz na ograniczenie ryzyka operacyjnego i finansowego związanego z wysokim magazynem.

 

Grupa zamierza osiągnąć swój cel poprzez organiczny rozwój na nowych rynkach jak również
rozwijanie na rynkach, gdzie już prowadzą działalność spółki z Grupy. Nacisk zostanie również położony na rozwój pracowników.

Wierzę, że rozwój Inter Cars jest możliwy tylko wtedy, gdy towarzyszy mu rozwój jego pracowników. Zaangażowanie naszego zespołu - to obecnie 3.391 osób - łączymy z ciągłym poszerzaniem jego kompetencji. Stworzyliśmy przyjazne środowisko dla dzielenia się wiedzą oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań biznesowych przy udziale pracowników i interesariuszy zewnętrznych. Doceniamy wyzwania, jakie stawia przed naszymi sprzedawcami zmieniający się rynek motoryzacyjny. Maciej Oleksowicz

 

Spółka podkreśla również swój wkład w ochronę środowiska, m.in. przez zainstalowanie stacji ładowania przy siedzibie w Czosnowie, ale przede wszystkim przez program Bio Service.

Dbamy o najwyższe standardy ochrony środowiska naturalnego nie tylko w naszych zakładach, ale również wśród naszych partnerów. Usługa BIO SERVICE to unikalna inicjatywa promująca zachowania ekologiczne i odpowiednią gospodarkę odpadami w warsztatach. Do oferty wprowadziliśmy również akcesoria do pojazdów elektrycznych. Maciej Oleksowicz

Pełny raport finansowy Grupy Inter Cars za 2018 rok dostępny jest tutaj.

 

Źródło: Inter Cars

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).