Wzrost płacy minimalnej a sprzedaż aut używanych | MOTOFAKTOR

Wzrost płacy minimalnej a sprzedaż aut używanych

person Adrian Januszkiewicz 4/03/2020

Z analizy AAA Auto wynika, że wzrost płacy minimalnej wpłynie na zwiększenie sprzedaży aut używanych, ale jednocześnie wzrosną ich ceny.

Odkładając przez ponad 10 miesięcy całą kwotę płacy minimalnej otrzymywaną na rękę, czyli 1877 zł. miesięcznie, można kupić auto używane za medianę ceny rynkowej, która w styczniu 2020 roku wynosiła 19 000 zł. W zbliżonej cenie można otrzymać np. Audi A4 w wieku 13 lat lub Forda Mondeo w wieku 11 lat.

Z naszego doświadczenia wynika, że wzrost płac zwiększa sprzedaż używanych samochodów, ale jednocześnie w dłuższym okresie czasu rosną także ceny aut. Wzrost płacy minimalnej na pewno wpłynie na zwiększone zainteresowanie samochodami tanimi, a tym samym dość starymi. Kupując taki samochód od prywatnych sprzedawców należy bardzo uważać na ewentualne ukryte wady prawne lub techniczne. Są to najczęściej zużyte samochódy, które mogą stanowić zagrożenie na drodze, a ich historia pochodzenia może być niejasna, ponieważ najprawdopodbniej zostały przywiezione z zagranicy i prowizorycznie ulepszone, z myślą o nieświadomym kliencie. W związku z tym lepszym rozwiązaniem jest wybór młodszego auta, kilkuletniego, ze stosunowo małym przebiegiem, a jego zakup sfinansować za pomocą kredytu bankowego lub leasingu. Karolina Topolova Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto

10 modeli aut używanych najczęściej ogłaszanych do sprzedaży w styczniu 2020 roku na rynku wtórnym:

Płaca minimalna obowiązuje w 21 krajach Unii Europejskiej. Polska oferująca wynagrodzenie na poziomie 611 euro znajduje się w środku stawki i przewodzi pod tym względem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dane dotyczące płacy minimalnej w 21 krajach Unii Europejskiej właśnie zostały opublikowane przez Eurostat.

 

Wynika z nich, że najwyższe minimalne wynagrodzenie obowiązuje w Luksemburgu, gdzie pracownicy mogą liczyć na zarobki rzędu co najmniej 2 142 euro. Na przeciwnym biegunie znajduje się natomiast Bułgaria z pensją minimalną na poziomie zaledwie 312 euro.

 

Źródło: AAA Auto

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).