Wzrost cen OC na koniec roku

person Adrian Januszkiewicz 2/01/2020

W 2019 roku średnia cena OC nie przekroczyła 700 zł. Jednak w III kwartale wzrosła po raz pierwszy od 15 miesięcy.

Druga połowa roku 2019 przyniosła nieznaczne podwyżki cen OC. Jednak w porównaniu do poprzedniego roku obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ciągle jest tańsze. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku
i sprawdzają, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli.

Jaka była średnia cena OC w 2019 roku?

Największe podwyżki cen OC miały miejsce w 2016 roku, kiedy to ceny polis wzrosły średnio o 45% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Rok później wzrosły o kolejne 24%. W 2018 roku średnia cena ubezpieczenia była już mniejsza o 5%, a w ubiegłym zmniejszyła się o kolejne 7% i wyniosła 689 zł.

Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w IV kwartale?

Średnia cena OC w IV kwartale 2019 rok wyniosła 698 zł. Była przez to większa o 12 zł
w stosunku do poprzedniego okresu. Biorąc jednak pod uwagę rok 2018, widać zniżkę o 4%. Z danych Rankomat wynika także, że od połowy roku 2019 średnia cena polisy wzrosła o 18 zł.

Przez ostatnie dwa lata średnie składki OC utrzymywały się na porównywalnym poziomie. Choć w III i IV kwartale 2019 r. OC nieznacznie podrożało, to biorąc pod uwagę cały analizowany okres, można przyjąć, że w najbliższej przyszłości ceny obowiązkowego ubezpieczenia nie będą gwałtownie rosnąć. Tomasz Masajło Prezes Zarządu Rankomat

Najdrożej na Pomorzu i Mazowszu

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (779 zł), mazowieckiego (768 zł) i dolnośląskiego (756 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (556 zł), opolskiego (582 zł) i świętokrzyskiego (593 zł). Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od -5,4% (woj. mazowieckie) do -9,8% (woj. lubelskie). Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+13,1%), mazowieckim (+11,5%) i dolnośląskim (+9,7%) – wynika z danych rankomat.pl.

Kto płacił najwięcej?

Najdroższym miastem wojewódzkim był Wrocław. Tutaj za polisę kierowcy płacili średnio 939 zł. Na drugim biegunie znalazł się Rzeszów, gdzie płacono 614 zł. W dalszym ciągu za OC najwięcej płacą najmłodsi kierowcy – 19-latkowie płacili średnio 1965 zł. Największe zniżki otrzymują zaś 57-latkowie. Najtańsze w ubezpieczeniu były samochody marki Skoda (614 zł), najdroższe BMW (896 zł). Panny i kawalerowie płacili 957 zł, natomiast małżeństwa 601 zł.

Źródło: rankomat.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).