Wyraźne drgnięcie na rynku aut używanych – Barometr AAA AUTO | MOTOFAKTOR

Wyraźne drgnięcie na rynku aut używanych - Barometr AAA AUTO

person Redakcja 9/02/2023

Według danych AAA AUTO z rynku samochodów używanych w Polsce wskazują, że w styczniu zatrzymał się trend malejącej liczby ofert aut.

 

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w styczniu 2023 roku w Polsce oferowano 187 980 aut z drugiej ręki, co oznacza wzrost w stosunku do grudnia ub.r. o 18 597 samochodów. Natomiast spadła mediana ceny do 30 700 zł.

 

W styczniu spadła mediana ceny aut na rynku wtórnym, ale poza jednym, kluczowym segmentem. Przygotowując nasz Barometr zwróciłam uwagę, że staniały samochody ze wszystkim rodzajami silników, oprócz benzynowych, których medina ceny wzrosła do 29.999 złotych. Za to auta z silnikami diesla, tak popularnymi w Polsce, staniały o prawie 1000 złotych. Powodem tych zmian są przede wszystkim ceny paliw, ponieważ od dłuższego czasu olej napędowy jest dużo droższy niż benzyna, więc koszt użytkowania samochodów z silnikiem diesla jest wyższy – powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

 

Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż na rynku wtórnym w styczniu 2023 roku był Opel Astra – 5 042 oferty samochodów, na drugim miejscu znalazło się Audi A4 – 4 104 oferty, a na trzecim Volkswagen Golf – 3 834 oferty. Największa liczba ofert prezentowała samochody z silnikami diesla – 93 927 aut, a na drugim miejscu z silnikami benzynowymi – 79 251 aut.

 

 • Mediana ceny samochodu używanego w styczniu 2023 r: 30 700 PLN
 • Mediana przebiegu w styczniu 2023 r: 179 400 km
 • Mediana rocznika produkcji w styczniu 2023 r: 11,6 lat

 

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych w styczniu 2023 roku pojawiło się w województwie mazowieckim – 37 549 ofert, a najmniej w województwie opolskim – 3 008 ofert. Najdroższe samochody oferowano także w województwie mazowieckim (mediana ceny: 38 300 zł), a najtańsze w województwie zachodniopomorskim (24 327 zł).

Liczba ofert sprzedaży samochodów używanych w poszczególnych województwach wraz z medianą ceny, przebiegu i wieku w styczniu 2023 r., Źródło: AAA AUTO

Oferty sprzedaży najczęściej prezentowały samochody z silnikami diesla – 93 927, przed autami z silnikami benzynowymi – 79 251. W następnej kolejności znalazły się auta napędzane LPG (10 526), hybrydowe (3 172), elektryczne (1 018) oraz CNG (84).

 

10 modeli aut używanych najczęściej ogłaszanych do sprzedaży w Polsce w styczniu 2023 roku:

 

 1. Opel Astra

 1. Audi A4

 1. Volkswagen Golf

 1. BMW 3

 1. Ford Focus

 1. Volkswagen Passat

 1. Skoda Octavia

 1. BMW 5

 1. Audi A6

 1. Ford Mondeo

 

Źródło: AAA Auto

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).