Wypadki z udziałem autobusów - raport ITS | MOTOFAKTOR

Wypadki z udziałem autobusów - raport ITS

person Adrian Januszkiewicz 10/07/2020

Liczba wypadków z udziałem autobusów na przestrzeni ostatniej dekady wzrosła o 6% - wskazują dane raportu ITS.

W 2019 roku wypadki autobusów[1] stanowiły 2,4% wszystkich wypadków na polskich drogach. W ich następstwie śmierć poniosło 0,3% wszystkich ofiar śmiertelnych i 1,8% ciężko rannych (tab. 2). W latach 2010-2019 liczba ofiar śmiertelnych w autobusach wahała się od 3 do 19 osób w ciągu roku, a ciężko rannych od 138 do 295 (tab. 1).

 

W porównaniu z innymi uczestnikami ruchu zagrożenie kierowców i pasażerów autobusów jest stosunkowo niewielkie. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat liczba wypadków autobusów wzrosła o 6%(tab. 1). Ten fakt należy wiązać ze wzrostem popularności komunikacji miejskiej. Pogorszenie warunków ruchu w miastach i wzrost kosztów związanych z płatnym parkowaniem powoduje większy udział w ruchu komunikacji publicznej.

Tabela 1. Wypadki i ofiary w autobusach w Polsce w latach 2010-2019
Tabela 2. Wypadki i ofiary w autobusach w Polsce w latach 2010-2019 – udział % ogółu
Rysunek 1. Wypadki i ofiary w autobusach w Polsce w latach 2010-2019 – zmiany udziału %
Trochę gorsza sytuacja jest w miastach wojewódzkich, w których w 2019 roku wypadki autobusów stanowiły 6 proc. wszystkich wypadków w tych miastach, ofiary śmiertelne w autobusach to 3 proc. ogółu zabitych, a ciężko ranni to 4,2% najciężej poszkodowanych we wszystkich wypadkach w tych miastach (tab. 4). Anna Zielińska Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS
Tabela 3. Wypadki i ofiary w autobusach w miastach wojewódzkich w latach 2010-2019
Tabela 4. Wypadki i ofiary w autobusach w miastach wojewódzkich w latach 2010-2019 – udział %
Rysunek 2. Wypadki i ofiary w autobusach w miastach wojewódzkich w latach 2010-2019 – zmiany udziału %

Zagrożenie użytkowników autobusów w Warszawie nie wyróżnia się na tle innych miast wojewódzkich. W 2019 roku wypadki z autobusami stanowiły 6,8% ogółu, a ofiary w autobusach to 2,9% ogółu ofiar śmiertelnych i 1,9% ciężko rannych na drogach w Warszawie (tab. 6). W ciągu 10 lat na drogach stolicy zginęło 578 osób, w tym 3 pasażerów i 1 kierowca autobusu, a ciężko rannych było 1349 osób, w tym 56 pasażerów i 3 kierowców autobusów (tab. 5).

Tabela. 5. Wypadki i ofiary w autobusach w Warszawie w latach 2010-2019
Tabela. 6. Wypadki i ofiary w autobusach w Warszawie w latach 2010-2019 – udział %
Rys. 3. Wypadki i ofiary autobusach w Warszawie w latach 2010-2019 – udział %

Źródło: ITS

Zdjęcie główne: Straż Miejska M.st. Warszawy

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).