Wyniki zimowej ankiety Nokian Tyres | MOTOFAKTOR

Wyniki zimowej ankiety Nokian Tyres

person Adrian Januszkiewicz 7/02/2020

Jak wynika z badania Nokian Tyres europejscy kierowcy w zimą najbardziej obawiają się nadmiernych prędkości i śliskiej, nieodśnieżonej nawierzchni.

Z ankiety przeprowadzonej przez Nokian Tyres[1] wynika, że kierowcy upatrują największego zagrożenia na drogach zimą bardziej w nadmiernej prędkości niż w złych warunkach na drodze, niesprzyjającej pogodzie, słabej widoczności czy też wcześniej zapadającej ciemności.

 

Zagrożenie związane z nadmierną prędkością podkreślali szczególnie Polacy (57%) i Niemcy (56%). Jest to także główny czynnik ryzyka zimą zdaniem Czechów (52%) i Włochów (43%). Innego zdania byli tylko kierowcy z Francji, dla których najbardziej ryzykowne okazały się nieodśnieżone, śliskie nawierzchnie (45%), a tylko 32% respondentów z tego kraju uznało nadmierną szybkość za najbardziej niebezpieczne zachowanie na drodze.

 

Oblodzone drogi okazały się drugim w kolejności największym zagrożeniem w pozostałych krajach oprócz Niemiec. Trzecim najważniejszym czynnikiem ryzyka wskazywanym przez europejskich kierowców jest niedostateczny odstęp między pojazdami. Warto zauważyć, że problem ten sygnalizowali głównie Niemcy (aż 50%, podczas gdy w pozostałych krajach odpowiedź tę wybierało 25–33% respondentów).

Specjalne opony zimowe to podstawa

Średnio jedynie 29% respondentów uznało jazdę ze zużytymi oponami za zagrożenie na drodze, w związku z czym ten czynnik ryzyka uplasował się dopiero na 8. miejscu. Jednocześnie w odpowiedzi na pytanie o sposoby poprawy bezpieczeństwa w zimie kierowcy najczęściej wskazywali korzystanie ze specjalnych opon zimowych (niemal 2/3 ogółem i aż prawie 80% we Włoszech). Drugim wybieranym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa okazało się sprawdzanie głębokości bieżnika, a trzecim — dbanie o stan układu hamulcowego samochodu.

 

W wynikach ankiety daje się zaobserwować pewna sprzeczność. Z jednej strony respondenci nie uznają używania zużytych opon za istotny czynnik zagrożenia na drogach zimą. Z drugiej strony dostrzegają możliwość poprawy bezpieczeństwa na drogach dzięki specjalnym oponom zimowym i zachowywaniu odpowiedniej głębokości bieżnika.

Opony stanowią jedyny punkt kontaktu samochodu z drogą, a ich stan ma krytyczne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa, na przykład podczas hamowania na zaśnieżonej drodze czy nagłej zmiany pasa ruchu na pokrytym breją asfalcie. Zużyte opony wydłużają drogę hamowania samochodu i pogarszają jego sterowność, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Co więcej, opony takie nie są w stanie usunąć śniegu i brei spod siebie, a to uniemożliwia wyczucie drogi. Martin Dražík menedżer produktu w Nokian Tyres Europe

 

Warto też zwrócić uwagę na to, że niewielu kierowców widzi potrzebę stosowania łańcuchów śniegowych na drogach zimą. Tylko 14% europejskich kierowców uznało łańcuchy śnieżne za czynnik zwiększający bezpieczeństwo.

 

Wynika to prawdopodobnie z faktu, że są one niezbędne tylko na naprawdę stromych odcinkach, na przykład w górach. W dużej mierze wyjaśnia to, dlaczego wyposażenie to jest ważne dla niemal jednej czwartej francuskich respondentów i nieco mniejszego odsetka Włochów.

Kiedy zmieniać opony

Co do tego, kiedy faktycznie trzeba kupić nowe opony zimowe, nagromadziło się wiele nieporozumień. W większości krajów europejskich przepisy dopuszczają 3-milimetrową minimalną głębokość bieżnika.

 

Wszystkie opony Nokian Tyres mają opatentowany wskaźnik zużycia bieżnika (DSI) oraz symbol płatka śniegu (wskaźnik bezpieczeństwa jazdy zimą), dzięki którym można łatwo i szybko się zorientować co do stanu zużycia opon.

 

Cyfry na bieżniku wskazują jego pozostałą głębokość. Symbol płatka śniegu pozostaje widoczny, dopóki głębokość bieżnika wynosi co najmniej cztery milimetry, co jest wymaganą wartością z punktu widzenia bezpiecznej jazdy zimą. Kiedy symbol płatka śniegu się zetrze, należy zakupić nowe opony zimowe, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

 

[1] Ankietę online na zlecenie Nokian Tyres przeprowadziła firma badawcza YouGov między grudniem 2018 r. a styczniem 2019 r. Pytania dotyczące opon zimowych zadano grupom respondentów z pięciu krajów (Polski, Niemiec, Francji, Włoch i Czech) liczącym od 500 do 2000 osób.

 

Źródło: Nokian Tyres

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).